Jak úspěšně zasít jadérka/semena jabloní



Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?)
8.11.2010 21:13

Stratifikace u jabloní je 80 až 100 dní. Co je důležité je hloubka budoucího výsevu. U jiných ovocných dřevin je to jiné. U jabloní 1 až 1,5 cm do hloubky. Příroda to má tak zařízené aby pod stromem nevyklíčil prales, tak jenm nějaký zlomek promile náhodně se "usadí" ve správné hlouce je schopno vyrašit.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
zu1234 - (5) - 153.151 (?), 17.11.2010 22:09

Děkuji za odpovědi!

Semena jsou z plodivoké jadernice.

Polovina je už v zemi (v písku), druhá poloviny v ledničce.

ZU

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?), 22.3.2011 12:07

Na podzim jsem podle zdejších rad do písku v květináčích nasypala jabloňová jadérka (v mém případě konkrétně Matčino, které v tu chvíli bylo právě k dispozici). Jeden květináč mi vyhrabal pes, proto jsem ostatní radši cca v únoru přemístila do studeného skleníku. Minulý víkend jsem květníky kontrolovala, žádný "pohyb" nebyl patrný. Leč o posledním víkendu začaly jablůňky vykukovat. Vysypala jsem je a zjistila, že jsou až deset centimetrů dlouhé. Jak hluboko je mám nyní zasadit, aby zdravě rostly?

Časem je chci naočkovat letními odrůdami a vysadit do přírody podél polních cest, na břehy stok či okraje lesů (pro náhodné výletníky). Uvažovala jsem o tom, že bych místo očkování při konečné výsadbě "utopila" pro případ okusu zvěří (ze začátku mladé stromky navíc oplotím). Je to rozumné?   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 146.135 (?), 8.11.2010 17:13

Aby semena vyklíčila, tak musí projít stratifikací. Pokud chcete semena vysadit doma, tak semena vysaďte do zahradnického substrátu. Před výsadbou je ponechte suchá 2 měsíce v chladničce.  Můžete je suchá vysadit i teď do čistého záhonu. Jádra musí být odebrána ze zralých plodů. Obě možnosti mám odzkoušené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 24.183 (?), 8.11.2010 18:54

Také se letos chystám zasadit semena jabloní a hrušní pro vypěstování podnoží. Jednou věcí si vůbec nejsem jistý, a sice tím, jak matečný strom ovlivňuje budoucí semenáček. Bude v růstu semenáčků rozdíl, pokud budou semena z odrůd plodů vyrostlých na málo nebo bujně rostoucích podnožích? Nebo budou semenáčky ovlivněny pouze odrůdou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 8.11.2010 20:03

Spíš než podnoží, mohou být ovlivněny krom mateřské i opylující odrůdou. Tedy každý semenáček může mít jiné vlastnosti

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 24.183 (?), 8.11.2010 20:12

Takže je jedno, zda semena vezmu z vysokokmenu, nebo ze zákrsku?

Mám jednu starou jabloň s průměrem kmenu přes půl metru a doufal jsem že semenáčky by mohly vzrůstnost podědit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 191.35 (?), 8.11.2010 20:17

Jestli by nebylo jednodužší koupit hotové podnože - ale dají se běžně sehnat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 8.11.2010 20:29

Úplně jedno to není. Slabě rostoucí odrůda ani na bujné podnoži stěží naroste do půlmetrového kmene. Takže ta stará jabloň bude asi bujnější i odrůdou.
   Spíš bych se ale orientoval na odrůdy, které v minulosti sloužily jako ověřené podnože. Krom planých jabloní, které dnes už těžko kde najít, se používaly Jadernička, Croncelské, Northern Spy, Antonovka aj.. Já bych zkusil z novějších odrůd Produktu, její růst, vitalita se mi líbí, ale jaké by dala potomstvo, Bůh suď 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 8.11.2010 21:13

Stratifikace u jabloní je 80 až 100 dní. Co je důležité je hloubka budoucího výsevu. U jiných ovocných dřevin je to jiné. U jabloní 1 až 1,5 cm do hloubky. Příroda to má tak zařízené aby pod stromem nevyklíčil prales, tak jenm nějaký zlomek promile náhodně se "usadí" ve správné hlouce je schopno vyrašit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 174.49 (?), 23.4.2011 8:32

Loni v únoru jsem vzal jablka skladovaná v chladném sklepě, vybral z nich semínka, přes noc jsem je nechal ve sklenici s vlažnou vodou a druhý den jsem je dal do květináče s kompostem (tak 2 cm pod povrch). Květináč jsem nechal v teplé místnosti. Do začátku jara vzešla zhruba polovina rostlinek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika