Jabloň na M9



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?)
9.4.2009 20:34

Na to, že se podnož M9 adaptuje na zatravněný pozemek bych příliš nespoléhal.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 150.228 (?), 9.4.2009 15:20, zobrazeno: 22355x

Dobrý deň!

Zháňal som jabloň Topaz, bohužiaľ bola všade okolo len na M9. Ja by som ju ale potreboval vysadiť na suchší a zatrávnený pozemok na kopci. Teraz mám dilemu - má zmysel sa pokúšať ju "adaptovať" na tieto podmienky, alebo je jediná možnosť zasadiť ju do záhradky k domu a zobrať další rok vrůbeľ k zaštepeniu trebárs na kúpenú MM106 alebo vlastnú plánku?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 9.4.2009 20:34

Na to, že se podnož M9 adaptuje na zatravněný pozemek bych příliš nespoléhal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 10.4.2009 11:06

Suhlasím s panem Vysloužilem. Mé pokusy s podnožemi M9 na zatrávněném svahu s jižní orientací se neosvědčily. Charkterizoval bych to stručně "strom nejede". Nehledě na to, že dvě podnože sežraly hryzci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 122.179 (?), 10.4.2009 13:17

Já pěstuji jablůňky v zatravněné zahradě dokonce na podnoži JTE-E. Samozřejmě na kypřeném záhonu dobře zásobeném živinami.Hryzce zatím nemám, chodí k nám kočka.Navíc na vysoké túji sídlí celou zimu kalousové.A máte vidět, kolik hlodavců spořádají za den.Teď už někde hnízdí, přiletí až na zimu.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 122.179 (?), 9.4.2009 20:53

Pokud netrváte tolik na zákrsku, založte si Topaz-polokmen tím, že "utopíte" místo srůstu do země.Zpočátku bude mít vlastnosti jako na M9 a za několik let se z ní stane klasický polokmen(podnož M9 odumře).Musel byste ale počítat dopředu s většími prostorovými nároky.Měl jsem pár takových stromů a rodily plynule, bez přestávky.Jen objemově mírně přibraly.Ale to byl jen můj pokus a spíš zvědavost.Dnes už mám jen jednu takovou jabloň po dvaceti letech.K pokusu jsem použil méně vzrůstnější druhy jabloní. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 150.228 (?), 9.4.2009 21:49

Perfektní, to mi nenapadlo Místa mám dost i na klasickou velkou jabloň, polokmen bude v pohodě...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 122.179 (?), 9.4.2009 22:26

Přeju hodně úspěchů, Topaz by měl vyjít, i když jde o krkolomnost, za kterou se omlouvám.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 130.20 (?), 14.4.2009 10:05

O odrůdě Topaz již zde bylo lecos napsáno. Předběžně sdílím názor p. Boštičky, že není tak výborná, jak se píše. Podle mých zkušeností má sklon ke zdrobňování plodů, je tedy otázkou, jak dopadne pokus o pravokořenný kmený tvar v zatravněném sušším stanovišti. Pro kvalitu plodů to nejsou ideální podmínky.  Jde vlastně o návrat k extenzivnímu způsobu pěstování. Tento způsob má už ze samého principu určité nevýhody a není příliš vhodný pro moderní, na agrotechniku náročnější odrůdy. Ale pokud jde o pokus, proč ne. Třeba to vyjde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
MZ - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 252.250 (?), 28.10.2009 19:23

Rád bych věděl, jakou má podnož zakořeňovací schopnost. Ptám se proto, že jsem udělal při roubování chybu. Narouboval jsem pár jabloní na kořenové výmladky od podnože. Ty byly od kmene vzdáleny 15cm. Teď na podzim jsem se rozhodl, že je přesadím. Jedná se zejména o špičáky. Bohužel výmladky rostou z tlustého kořene který se táhne vodorovně v hloubce asi 5cm a tak není možnost je vykopat (pokud nechci poškodit původní strom). Zkusil jsem tedy z kořene jeden nenaroubovaný omlád vylomit a ten mi zustal v ruce i s několika - asi 5 kořínky 3-7cm dlouhými a 1mm silnými. A tak se rozhoduju jestli mám roubovance přece jen zkusit přesadit a nebo to nemá cenu a u země odstřihnout.

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 180.2 (?), 28.10.2009 20:39

Dobrý den. Já bych to určitě zkusil. M9 sice koření mělce, ale poměrně snadno, takže směle do toho. Ten výmladek na té fotce je dle mého úplně v pohodě. Na podobné se v ovocných školkách roubuje v zimě zcela běžně. Pokud i ty naroubované budou mít podobné kořeny, tak je jen zasaďte trošku hlouběji a uvidíte jak to dopadne. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika