Heliodor



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 12.93 (?)
3.11.2013 20:54

Počas listovania v skvelej databáze jabloní autora M.Přaslinčáka z Rýmařovska, na ktorú upozornil p.Míťa (Granny Smith), som si spomenul na nedávnu diskúsiu o hranatosti a vyfarbovaní jabĺk v chladnejších oblastiach. U niektorých kultivarov práve chladnejšie podhorské podmienky napomáhajú k lepšiemu vyfarbeniu plodov v porovnaní s pestovaním v teplej nížinnej oblasti. Autori databáz a pomologických atlasov istotne nerozdelujú svojích čitateľov na "horalov" a na pestovateľov žijúcich v nížinách. Nepochybujem, že väčšina záujemcov o vysadenie jabloní vie, alebo sa dočíta z textu, že teplomilné odrody v studených podmienkach nedosiahnu deklarované parametre a že podtrhnuté jablká nebudú tak vyfarbené a chutné ako tie na slniečku. Považujem preto za prirodzené a férové, keď sa do obrazovej časti informácie o odrode vložia plody kompletne dozreté, zdravé a bez poškodenia šupky.

Rád by som uveril názoru p.Miloše ohľadne hranatosti odrôd "hvězdné skupiny"- jabloniarskej autorite sa sluší veriť, ale teória p.Miloša sú bohužiaľ iba slová naťukané na monitori, chýbajú snímky Orionu, Luny či Siria z jeho záhrady. Databáza Šumperáček jeho myšlienku nepotvrdila. Ani plody Orionu p. Petra z "chladného" Pardubicka nevykazujú na jeho snímkach žiadnu snahu rebrovatenia. Netuším, prečo sa p.Miloš zdráha predložiť dôkazy, svôjho tvrdenia. Ale priznám sa, že nechcem nikoho do ničoho nútiť a na tvaru týchto plodov mi životne nezáleží. Zaujal ma iba zaujímavý fenomén, ktorý by sa patrilo v rámci objektivity potvrdiť snímkami. Toť vše. Keďže aj p.Milošom spomínaný Starkrimson ani v tom najchladnejšom ročníku na teplom Záhorí nemal snahu viac hranatieť ako po iné roky a pripadá mi rovnak rebernatý ako ten marketový z talianských Álp, neostáva mi ako veriť tomu, že hranatosť či rebrovitosť plodov je zakotvená v génoch a je teda typická pre danú odrodu bez ohľadu na teplotné podmienky pestovania.sad

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 28.10.2013 8:17

Pochybuju, že by Otava minulý rok zežloutla ještě v listopadu. Bylo to zřejmě větším zastíněním stromu. Letos jsem stínící stromy částečně odstranil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 15.171 (?), 28.10.2013 9:21

25-26.10 2013 sa v Trenčíne konala výstava Jahrada 2013 (asi Jablko

+ Záhrada ) spojená s vyhlásením súťaže Jablko roku 2013 na Slovensku.

Zvíťazila odrofa Heliodor pred Fuji.

Heliodor
Heliodor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 15.171 (?), 28.10.2013 9:23

Na treťom mieste skončil GLOSTER, na štvrtom RED JONAPRINCE, na piatom GOLDEN


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 28.10.2013 9:40

Musíte si uvědomit, že ne všude ovoce vyzrává a vybarvuje tak jako v kn ize nebo na Záhorí.  U některých odrůd je vzhled zcela nezávislý na poloze - např Bohemia bude mít celočervené a Gold Bohemia žluté plody všude. Ale třeba Goldstar u nás nikdy není gold, sklízim jej na konci října zelený, ve sklepě mírně zesvětlá a jíme ho žlutozelený. Otavu sklízím vesměs taky zelenou, v teplejších letech žlutozelenou, uskladněním spolehlivě zežloutne. Že v databázi jsou plody jinak zbarvené, než jste zvyklý, neznamená, že je fotíme nezralé a že tím chceme zmást čtenáře, zvyklého z pomologií na obrázky z ideálních poloh.
    Co se týče hranatějších plodů z chladnějších poloh, je to vcelku běžný jev. Typické je to např. u Starkrimsonu a jiných mutací Red Delicious. Z teplých poloh jsou plody kulatější jen s hrbolky kolem kalicha, z chladných pak s žebry po celém plodu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 12.93 (?), 3.11.2013 20:54

Počas listovania v skvelej databáze jabloní autora M.Přaslinčáka z Rýmařovska, na ktorú upozornil p.Míťa (Granny Smith), som si spomenul na nedávnu diskúsiu o hranatosti a vyfarbovaní jabĺk v chladnejších oblastiach. U niektorých kultivarov práve chladnejšie podhorské podmienky napomáhajú k lepšiemu vyfarbeniu plodov v porovnaní s pestovaním v teplej nížinnej oblasti. Autori databáz a pomologických atlasov istotne nerozdelujú svojích čitateľov na "horalov" a na pestovateľov žijúcich v nížinách. Nepochybujem, že väčšina záujemcov o vysadenie jabloní vie, alebo sa dočíta z textu, že teplomilné odrody v studených podmienkach nedosiahnu deklarované parametre a že podtrhnuté jablká nebudú tak vyfarbené a chutné ako tie na slniečku. Považujem preto za prirodzené a férové, keď sa do obrazovej časti informácie o odrode vložia plody kompletne dozreté, zdravé a bez poškodenia šupky.

Rád by som uveril názoru p.Miloše ohľadne hranatosti odrôd "hvězdné skupiny"- jabloniarskej autorite sa sluší veriť, ale teória p.Miloša sú bohužiaľ iba slová naťukané na monitori, chýbajú snímky Orionu, Luny či Siria z jeho záhrady. Databáza Šumperáček jeho myšlienku nepotvrdila. Ani plody Orionu p. Petra z "chladného" Pardubicka nevykazujú na jeho snímkach žiadnu snahu rebrovatenia. Netuším, prečo sa p.Miloš zdráha predložiť dôkazy, svôjho tvrdenia. Ale priznám sa, že nechcem nikoho do ničoho nútiť a na tvaru týchto plodov mi životne nezáleží. Zaujal ma iba zaujímavý fenomén, ktorý by sa patrilo v rámci objektivity potvrdiť snímkami. Toť vše. Keďže aj p.Milošom spomínaný Starkrimson ani v tom najchladnejšom ročníku na teplom Záhorí nemal snahu viac hranatieť ako po iné roky a pripadá mi rovnak rebernatý ako ten marketový z talianských Álp, neostáva mi ako veriť tomu, že hranatosť či rebrovitosť plodov je zakotvená v génoch a je teda typická pre danú odrodu bez ohľadu na teplotné podmienky pestovania.sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 4.11.2013 18:42

Nafocené plody Orionu pochází od pěstitele z Jičínska. Co se týká odrůdy Starkrimson Delicious, tak "žebernatost" plodů z horších pěstitelských podmínek uvádí například Pomologický atlas 2 (Kutina a kolektiv). Cituji: Odrůda je velmi náročná na teplo. Nesnáší příliš vlhké a uzavřené polohy, kde trpí strupovitostí. Vhodnost stanoviště prozradí znaky plodu - vybarvení a jakost dužniny, stupeň žebernatosti plodů (čím lepší jsou podmínky, tím oblejší jsou plody)....V současné době se v méně vhodných podmínkách od ní ustupuje pro fádní, sladkou, často nahořklou chuť skladovaných plodů. Ještě připomenu, že atlas byl vydán v roce 1992. Já už jsem kdysi uváděl ve vlákně "Starkrimson v Železných horách", že díky velké sladkosti plodů si podržel přijatelnou chuť i v této nadmořské výšce v mrazové kotlině. Nebyla tak sladká ani aromatická, ale zase ne "jalová". Na výskyt stupně žebernatosti plodů si už nevzpomínám

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 10.103 (?), 5.11.2013 7:41

Ďakujem za info, Petře. Zaujímal ma tento fenomén zmeny tvaru plodov v závislosti na teplote, o ktorom písal p.Miloš, aj u iných odrôd, konkrétne u krížencov G.D. (Orion, Luna, Sirius) v podmienkach chladného Svitavska. Nafotiť tieto rebernaté plody zo záhrady a poslať ich do fóra by nemal byť problém?wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 249.236 (?), 5.11.2013 9:34

Nevidím k tomu nejmenší důvod. Jestli tomu budete věřit či ne, je mi srdečně jedno. Ostatně většinu Vašich úvah, např.:... že hranatosť či rebrovitosť plodov je zakotvená v génoch a je teda typická pre danú odrodu bez ohľadu na teplotné podmienky pestovania... jste snad dokládal nějakými snímky?
   Co se týče vybarvení, jak píše pan Přasličák (ne Přaslinčák) - ano, ve vyšších, ale slunečných polohách mohou být plody vybarvenější - co se týče červeného líčka, neboť se sklízejí později a stihnou tak více dní slunečního svitu. Horší poloha ale nemusí být jen s větší nadmořskou výškou, ale taky třeba kotlina, kde slunce vychází a zapadá nad kopcem a kde je tedy suma slunečního svitu naopak menší. Což je třeba můj případ.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 134.227 (?), 5.11.2013 22:32

Ďakujem p.Milošovi za pedantné upozornenie na môj preklep. Aj keď verím, že p.Miroslav Přasličák by sa na mňa nehneval, nevidím žiadnu súvislosť medzi mojou "nedokonalosťou" a problematikou hranatosti plodov odrôd Sirius, Luna, Opál, Orion v chladnej a zatienenej záhrade p.Miloše. Že sú Starkingy, Starkrimsony a podobné krížence viac či menej rebernaté vo všetkých oblastiach pestovania a takýto tvar plodov je pre ne odrodovo typický, o tom nikto nepochybuje. Netreba preto dokladať žiadne snímky, stačí zaísť do supermarketu. Či stupeň rebernatosti plodov Starkrimsonu vyvoláva iba priemerná teplota vzduchu, alebo aj iné podmienky v mieste pestovania (podpník, výživa, zloženie pôdy...), to by mohlo byť vďačným námetom napr. diplómovej práce študentov. Mňa však zaujala zmienka p.Miloše o hranatosti odrôd "hvězdné skupiny", ktorých rodičia aj prarodičia (Golden Delicious, Topaz, Rubín, Vanda) nemajú žiadny náznak hranatosti či rebernatosti. Takýto úkaz v záhrade p.Miloša by podľa mňa stál za zverejnenie. Pokiaľ je na ňom aspoň kúsok pravdy...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 249.236 (?), 5.11.2013 22:44

Pokud je mi známo, odrůda Heliodor, údajně typická hranatým tvarem, je křížencem Golden Delicious x Topaz, tedy odrůd, které nemajú žiadny náznak hranatosti či rebernatosti. Takýto úkaz stojí za zverejnenie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika