Drnovice 2013



Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?)
4.1.2015 19:01

"Myslím, že podsouváme degustacím význam, který vůbec nemají."

No, nevím, jaký význam degustacím podsouvají ostatní, ale já to beru asi takhle: S chutí a zájmem si výsledky jakékoli degustace prohlédnu. Z výsledků jedné degustace závěry nečiním. Ale když zjistím, že určitá sorta se pravidelně umisťuje v popředí, navíc v degustacích různých pořadatelů, je to pro mne výzva, po takové odrůdě toužit. A to už je jen krůček od jejího opatření. Naopak, po sortách, které vídám u spodního okraje stránky, neprahnu. Toto je praktický vliv degustací na mou osobu. A troufám si tvrdit,  že nebudu ojedinělý případ.

Píšete, pane Miloši, že degustace je především společenskou událostí (pro její účastníky). Ano, chápu, setkání odborníků a přátel. Jenže je tu i druhá strana mince, totiž ta soutěž. Zúčastnění pánové a dámy pouze spolu nesedí, neplkají a nepopíjejí, ale i cosi hodnotí. Pokud se při hodnocení stanovuje pořadí ve výsledkové listině, jedná se o soutěž. A každá soutěž je přece prestižní záležitostí. Účastníci soutěže spolu zápolí a sledují své prestižní zájmy. Každý účastník touží vyhrát. Vítěz se stává slavným a populárním, poražený upadá v zapomnění. To je prostý zákon (každé) soutěže. Takže kromě společenské události, tu máme, přiznejme si, líté klání - souboj o nejlepšího z nejlepších. Ostatně, bez tohoto klání by ono společenské setkání nemělo potřebný šmrc, že.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 4.1.2015 14:50

    Myslím, že podsouváme degustacím význam, který vůbec nemají. Akce je spíš setkáním odborníků a nadšenců, i jakási reklama a propagace organizátora (kdo by jinak znal Lysice?). Vliv na to, co se bude pěstovat, mají malý a se značným zpožděním. Velkopěstitelé budou sázet to, co prodají a na čem vydělají. Takže si můžem myslet, jak by se umístilo Čistecké, Matčino, Jonathan či Gascoigneho. Určitě vysoko, ale jak by odrůdy obstály na trhu - s ohledem na vzhled, nároky na přepravu a skladování? A tak se dál jako vůdčí tržní odrůda bude pěstovat Idared, třebaže žádnou degustaci nikdy nevyhraje.
     I automobilka Škoda může pořádat spanilé jízdy, ve kterých nejvíc zabodují Maybach a Bentley, přesto nepřestane vyrábět Fabie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 4.1.2015 19:01

"Myslím, že podsouváme degustacím význam, který vůbec nemají."

No, nevím, jaký význam degustacím podsouvají ostatní, ale já to beru asi takhle: S chutí a zájmem si výsledky jakékoli degustace prohlédnu. Z výsledků jedné degustace závěry nečiním. Ale když zjistím, že určitá sorta se pravidelně umisťuje v popředí, navíc v degustacích různých pořadatelů, je to pro mne výzva, po takové odrůdě toužit. A to už je jen krůček od jejího opatření. Naopak, po sortách, které vídám u spodního okraje stránky, neprahnu. Toto je praktický vliv degustací na mou osobu. A troufám si tvrdit,  že nebudu ojedinělý případ.

Píšete, pane Miloši, že degustace je především společenskou událostí (pro její účastníky). Ano, chápu, setkání odborníků a přátel. Jenže je tu i druhá strana mince, totiž ta soutěž. Zúčastnění pánové a dámy pouze spolu nesedí, neplkají a nepopíjejí, ale i cosi hodnotí. Pokud se při hodnocení stanovuje pořadí ve výsledkové listině, jedná se o soutěž. A každá soutěž je přece prestižní záležitostí. Účastníci soutěže spolu zápolí a sledují své prestižní zájmy. Každý účastník touží vyhrát. Vítěz se stává slavným a populárním, poražený upadá v zapomnění. To je prostý zákon (každé) soutěže. Takže kromě společenské události, tu máme, přiznejme si, líté klání - souboj o nejlepšího z nejlepších. Ostatně, bez tohoto klání by ono společenské setkání nemělo potřebný šmrc, že.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 4.1.2015 22:55

Nojo, ale součástí každé soutěže je vyhlášení vítězů, jejich ocenění - finanční nebo třeba jen symbolické - diplomem, medailí.  Tyto atributy mají třeba degustace vín nebo destilátů, ale jablek nikoli. Kdyby měl pořadatel zájem o zpřístupnění výsledků veřejnosti (což by u soutěže být mělo), zveřejní je v médiích, alespoň v těch odborných.
   Každý účastník touží vyhrát - hm, to je pravda, ale účastníkem je jablko a jaké má ono touhy, věru nevím. Kdyby spolu soutěžili jednotliví producenti, tedy znali jsme, kde bylo vítězné jablko vypěstováno, pak by to jakás prestižní záležitost byla. Takto je to jen informace. Navíc pro úzký okruh lidí, protože těch, kteří se k výsledkům dostanou a upraví podle nich kupovací strategii v obchodě, je opravdu málo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 5.1.2015 9:27

"..., ale účastníkem je jablko..."

Jenže to jablko tam někdo poslal, někdo živý.

Já už asi tuším, proč se nějak nemůžeme shodnout. Když píšu o soutěžní degustaci ovoce, tak mám na mysli takovou soutěž, kde vystavuje několik vystavovatelů - pěstitelů. Každý z nich vystaví své nejlepší výpěstky a snaží se jimi zaujmout a být mezi zůčastněnými pěstileti nejlepší. Vy ale máte pravděpodobně na mysli degustace typu "prezentace výpěstků pocházející od jednoho producenta". Pak opravdu soutěží nikoli pěstitelé mezi sebou, ale pouze vystavené ovoce. Takováto degustace pak více-méně slouží k prvotní propagaci nových odrůd a pro získání prvé zpětné vazby pro jejich šlechtitele. Něco jako předběžný test věřejného zájmu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 5.1.2015 10:18

Wimpi, přesně jste to trefil. Většinu vzorků (možná všechny) dodává organizátor akce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.248 (?), 5.1.2015 1:28

Zdravím PP

Napřed bych rád pozdravil Zdeňka Šimurdu a ostatní. Této degustaci múžete naprosto důvěřovat, kde tito lidé se pečlivě starají o ovocné stromy v drsných podmínkách Beskyd. Pro mě je tato degustace o hodně věrohodnější než z Hořic nebo Lysí.

Pánové p. Šimurda pěstuje tolik odrůd balerin o kterých se Vám ani nezdálo. Jelikož pochází z valašska tak i zkouší pálit různé odrůdy švestek do slivovice.

Patří i mezi pěstitele co pěstuje broskve a pánové já osobně jsem čuměl, když jsem viděl jeho víno vypěstované venku.Je to odborný instruktor ČsZ.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 5.1.2015 8:49

Nerozumím, o jaké degustaci píšete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.248 (?), 13.1.2015 22:33

Zdravím

O Vámi umistněnou z roku 2013. Nějak se mi objevila mezi novými reakcemi.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.248 (?), 13.1.2015 22:38

Pro upřesnění p. PP přidal do Vašeho vlákna degustaci z ValMezu a na tu jsem reagoval. Přímo Vašeho tématu se to netýkalo.

To je to co jsem tu už několikrát psal, aby tu někteří nevsunovali podotázky.

Potom vzniká nedorozumění.

Omlouvám se za nedorozumnění

           sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 14.1.2015 9:23

Včera jsme diskutovali o umístění Angoldu na degustaci v Hořicích.
A vida. Na degustaci ve Valašském Meziříčí Angold chutí i celkovým umístěním předčil i takové odrůdy jako Jonagored, Otava, Delor a dokonce i Rozelu. To opravdu svědčí o tom jeho dobrém vyzrání v loňském roce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika