Deformace plodů - Zvonkové



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?)
30.11.2011 19:50

Možná křenčení jablek - nedostatek bóru

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 159.233 (?), 30.11.2011 18:37, zobrazeno: 9160x

Zhruba 70% plodů letošní úrody Zvonkové je poznamenáno mírně vpadlými zelenými skvrnami a také hrbolatostí povrchu, jako na fotografii. Dužnina pod zelenou skvrnou je maximálně do hloubky 1 mm také nazelenalá a trochu tužší. Chuť plodů je však normální. V době kvetení se vyskytly jarní mrazíky. Mám však podezření na nějakou fyziologickou poruchu. Může mi někdo pomoci odhalit příčinu?

Zvonkové - deformace
Zvonkové - deformace
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 30.11.2011 19:50

Možná křenčení jablek - nedostatek bóru

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 30.11.2011 20:11

Pokud to je na plodech hlavně v oblasti kalicha, tak to asi nedostatek bóru bude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 159.233 (?), 13.12.2011 17:52

Děkuji Vám a panu Vysloužilovi za odpověď. Zelené skvrny na plodech vycházejí buď přímo z kališní jamky nebo se vyskytují poblíž kalicha. V zahrádkářských publikacích se uvádí, že nedostatek bóru způsobuje křenčení, projevující se kromě skvrn na povrchu také hnědavými korkovými skvrnkami uvnitř plodu. Skvrny uvnitř plodu jsem ale nezjistil, chuť je bez závad. Hnojil jsem (hloubkově vrty po obvodu koruny, protože pod stromy je trávník) podle doporučení rozboru půdy Kieseritem a síranem draselným, Ph je 7,45. Během vegetace jsem přihnojoval postřikem WuxalemSUS Kombi Mg po vyrašení a od léta Wuxalem Kalcium proti hořké pihovatosti. Možná jsem způsobil přehnojení některým prvkem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?), 13.12.2011 20:48
Pane, nedomnívám se, že by se jednalo o fyziologickou poruchu nebo nedostatek či přebytek některého prvku.Letos jsem měl na odrůdě ELSTAR také několik plodů tohoto vzhledu a typu deformace.Všiml jsem si, že tyto plody byly vždy na plodonoši, který pokračoval letorostem, který byl silně napaden mšicí.Dle mého názoru je na vině mšice.Podcenil jsem to z časových důvodů a pozdější ošetření už nemělo na vývin plodu vliv. - Mičurin II.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 159.233 (?), 16.12.2011 15:14

Dobrý den, pane Polehla, deformace na Zvonkovém se mi vyskytly asi na 65 % plodů. Pro ilustraci připojuji ještě další fotografii. Mšice se mi letos vyskytly jen málo, postřik jsem provedl na přelomu května a června, ale z důvodů zvýšeného výskytu obaleče. Použil jsem Calypso, aby to působilo i na mšice, vyskytly se jen na několika větvičkách a po postřicích jsem již výskyt nezaznamenal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 159.233 (?), 28.12.2011 12:28

Připojuji ještě další fotografii

Zvonkové - vady2
Zvonkové - vady2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař z kobeřic - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (60) - 150.172 (?), 25.12.2011 17:26

Zdravím. Problém který se letos všude vyskytoval a vaše fotka je dukazem je poškození plůdků pozdním jarním mrazikem a na podzim letní teploty .Následkem tohoto tepelného šoku jsou plody deformované a následkem stresu stromku jsou plody sklovité a nebo dostaly fyziologickou poruchu. Žluté odrudy tím letos strašně trpěly. Mšice letos už byly jenom jako druhotný vektor, které využívaly oslabení rostliny. U nás byly v době květu jabloní mrazy - 4'C.Na některych pludkách to zanechavalo trvalé následky v podobě deformací plodů.

           sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?), 25.12.2011 23:24
Pane Kaněra, co uvádíte je velmi logické.Přesto se domnívám, že dominantním původcem deformace jsou mšice.Švagr bez ošetření proti mšici sklízí stejné plody včetně deformace pokračujících letorostů.Všechny moje stromky mají stejnou výživu.Mrazové poškození se u mě projevilo pouze v kališní jamce zkorkovatěním slupky bez dalšího poškození plodu při jeho vývinu.Pouze estetický dojem.Domnívám se tedy, že se jedná o místní nedostatek výživy vlivem sání mšic.(jak uvádím v dřívějším příspěvku)Největší výskyt mšic v mém případě v polovině července. - Mičurin II
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.235 (?), 26.12.2011 9:17

A může to být kombinací více faktorů včetně hnojení, jak sám tazatel uvádí. Když se objeví nějaký malér, většinou se sejde více příčin.A platí to obecně AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika