Braeburn



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.218 (?)
30.10.2016 21:06
Pán Polehla, zdravím a chcem sa spýtať ako rozumieť vete "listy jsem z B. obral dnes a šli celkem ochotně". Nenechávate listy opadať samé? IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 153.134 (?), 3.5.2015 14:20

Pridavam fotku tejto chutove skvelej odrody v kvete, vypestovat kvalitne jablka je dost narocne po vsetkych strankach.

Na fotke je klon Hillwell na podpniku J-TE-E.

Fotene starym mobilom pripominajucim kalkulacku.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 204.11 (?), 3.5.2015 20:18

Jj, narocna teda je. Ale na pocudovanie chrastavitost ani mucnatka nie su zasadny problem. Teda minimalne u mna pri Trnave, kde prsi relativne malo. V principe nie je problem udrzat dobry zdravotny stav len s pouzitim Thiovitu, Alginuru a VitiSanu, teda bioprodukcia. V porovnani s Fuji mi pripada ako viac odolna mucnatke. Navyse aj velmi dobre obrasta rodivym drevom. Problem je v tom, ze je slabsieho rastu, namiesto M9 by som dnes volil trochu silnejsi podpnik, mozno aj bezvirozna M9 by stacila. Velmi silne ale trpi horkou pehovitostou a aj nejakymi dalsimi odrodovo specifickymi chorobami plodu, ktore vyrazne znizuju skladovatelnost. Minuly rok som skusal vynechat postrek proti piliarke - prave Braeburn na to doplatil, lebo bol doslova obaleny kvetmi, co asi prilakalo vsetky piliarky z okolia, nasledkom coho zostalo na 5 stromoch len par desiatok plodov. Podobne z rovnakeho dovodu dopadol Sampion. Fuji a Granny Smith dali beznu urodu, lebo mali menej kvetov. Golden Delicious mal kvetov stredne vela a pritom napadnutie piliarkou bolo minimalne. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.95 (?), 27.10.2018 13:08
Braeburn - stará novozélandská odroda mimoriadnej kvality. Nebol vyšľachtený cielene, pravdepodobne ide o semenáč odrody Lady Hamilton (niekedy sa uvádza - zrejme nesprávne - že je krížencom Lady Hamilton a Granny Smith). Jablko pekného tvaru, so vzácne harmonickým pomerom cukrov a kyselín, s dlhým "shelf-life", pritom šťavnaté a jeho tuhosť dužiny je legendárna. Ak by existovala stupnica tvrdosti jablkovej dužiny, niečo na spôsob Mohsovej stupnice tvrdosti minerálov, tak Braeburn by v nej bol ekvivalentom diamantu. Táto jeho vlastnosť je dôležitým faktorom v jeho pretrvávajúcej popularite ako "komerčnej" odrody, pretože takéto jablko musí byť dobre skladovateľné a transportovateľné. Samozrejme, bez patričnej chuťovej kvality by iba toto nestačilo, a tú Braeburn bezpochyby má. Braeburn mám na M26, 4-ročný stromček, rodí tretím rokom. Je zaujímavé, že v tomto mimoriadne teplom a slnečnom roku sa Braeburn vyfarbil "len" do oranžova (foto 1-4), kým v minulom roku boli plody nádherne tmavočervené (foto 5-7). Výborná harmonická chuť, šťavnatosť chruplavej dužiny a dlhá skladovateľnosť by ale mali zostať nezmenené. IH







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 30.10.2016 15:55

Braeburn - 2016 - štíhlé vřeteno

Tak jak se blíží konečné zapěstování vřetene, zvyšuje se také úrodnost.Zastínění Glostrem z jižní strany v příštích letech hrozit již nebude tak očekávám větší vybarvení.Chuť a koezistence dužniny je i přes částečné zastínění výborná.Zahradě zdar - Mičurun II (470m)










Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 30.10.2016 17:37

Pěkná jablíčka. Pane Vlastimile, Vy máte v tuto dobu takto sytě zelené listy na všech jabloních nebo jen na Braeburnu - který je známý mimořádně dlouhou vegetační dobou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 30.10.2016 21:00

Děkuji pane Miloši.Snímky jsou asi tak z 15.října (první tři ještě starší) asi den před česáním.Listy jsem z Bareburnu obral dnes a šli celkem ochotně.V okolí mají skoro všechny listy opadané.Moje stále u některých odrůd drží a jsou zelené.Přičítám to nepřeplozováním, doplňkové závlaze a agrotechnikou.Jsou prostě v kondici a upozorňuji, nepoužívám během vegetace žádné dusíkaté hnojiva ani jiné.Stále neopadávají Melrose, Matčino,Orion, Fuji a kupodivu letos i Bohemie.Největší držák na stromě je Elstar.Ten má tak 14 dnů ještě čas. - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.218 (?), 30.10.2016 21:06
Pán Polehla, zdravím a chcem sa spýtať ako rozumieť vete "listy jsem z B. obral dnes a šli celkem ochotně". Nenechávate listy opadať samé? IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 31.10.2016 10:23

Pane Hlavatý, obírám listy vřeten už dlouho a neřekl bych že jim to škodí.Pokud nejdou sami pomohu jim.Už to mám ve voku kdy jakou udrůdu obrat.Začnou li padat malé žluté lístky tuším se jim říká zálistky a hlavní listy jsou zavadlé je to pro mne signál brzského zásahu.Letos jsem musel obrat celou hrušeň.Lísty zcela žluté a opad žádný.Před lety v polovině října přišla vichřice a olistěné stromy byly doslova odrány od listí.Vypucovaná zahrada za zelena.V příštím roce to nemělo na úrodnost žádný vliv.V neposlední řadě chci mít zavčas založen roční kompost z listí.Zdraví - Mičurin II (470m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.87 (?), 31.10.2016 11:06

Nemyslím si, že by obrání listí stromům nějak významně škodilo. Já obírám listy vyrytým sazenicím stromků, které v tuto dobu rozdávám známým. U plodících stromů si ale myslím, že nejoptimálnější termín shození listů si zvolí strom sám. Nehledě na to, že z vrozené lenosti nedělám ani věci, které by byly zapotřebí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 31.10.2016 12:09

Škoda, Miloši, že jsi na ten Braeburn rezignoval. Mohl jsi mít stejně vzhledné plody jako pan Polehla. Další roub už nemám a stromek je fuč. Byla by to výzva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika