Braeburn



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.87 (?)
31.10.2016 11:06

Nemyslím si, že by obrání listí stromům nějak významně škodilo. Já obírám listy vyrytým sazenicím stromků, které v tuto dobu rozdávám známým. U plodících stromů si ale myslím, že nejoptimálnější termín shození listů si zvolí strom sám. Nehledě na to, že z vrozené lenosti nedělám ani věci, které by byly zapotřebí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 153.134 (?), 3.5.2015 14:20

Pridavam fotku tejto chutove skvelej odrody v kvete, vypestovat kvalitne jablka je dost narocne po vsetkych strankach.

Na fotke je klon Hillwell na podpniku J-TE-E.

Fotene starym mobilom pripominajucim kalkulacku.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 204.11 (?), 3.5.2015 20:18

Jj, narocna teda je. Ale na pocudovanie chrastavitost ani mucnatka nie su zasadny problem. Teda minimalne u mna pri Trnave, kde prsi relativne malo. V principe nie je problem udrzat dobry zdravotny stav len s pouzitim Thiovitu, Alginuru a VitiSanu, teda bioprodukcia. V porovnani s Fuji mi pripada ako viac odolna mucnatke. Navyse aj velmi dobre obrasta rodivym drevom. Problem je v tom, ze je slabsieho rastu, namiesto M9 by som dnes volil trochu silnejsi podpnik, mozno aj bezvirozna M9 by stacila. Velmi silne ale trpi horkou pehovitostou a aj nejakymi dalsimi odrodovo specifickymi chorobami plodu, ktore vyrazne znizuju skladovatelnost. Minuly rok som skusal vynechat postrek proti piliarke - prave Braeburn na to doplatil, lebo bol doslova obaleny kvetmi, co asi prilakalo vsetky piliarky z okolia, nasledkom coho zostalo na 5 stromoch len par desiatok plodov. Podobne z rovnakeho dovodu dopadol Sampion. Fuji a Granny Smith dali beznu urodu, lebo mali menej kvetov. Golden Delicious mal kvetov stredne vela a pritom napadnutie piliarkou bolo minimalne. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.95 (?), 27.10.2018 13:08
Braeburn - stará novozélandská odroda mimoriadnej kvality. Nebol vyšľachtený cielene, pravdepodobne ide o semenáč odrody Lady Hamilton (niekedy sa uvádza - zrejme nesprávne - že je krížencom Lady Hamilton a Granny Smith). Jablko pekného tvaru, so vzácne harmonickým pomerom cukrov a kyselín, s dlhým "shelf-life", pritom šťavnaté a jeho tuhosť dužiny je legendárna. Ak by existovala stupnica tvrdosti jablkovej dužiny, niečo na spôsob Mohsovej stupnice tvrdosti minerálov, tak Braeburn by v nej bol ekvivalentom diamantu. Táto jeho vlastnosť je dôležitým faktorom v jeho pretrvávajúcej popularite ako "komerčnej" odrody, pretože takéto jablko musí byť dobre skladovateľné a transportovateľné. Samozrejme, bez patričnej chuťovej kvality by iba toto nestačilo, a tú Braeburn bezpochyby má. Braeburn mám na M26, 4-ročný stromček, rodí tretím rokom. Je zaujímavé, že v tomto mimoriadne teplom a slnečnom roku sa Braeburn vyfarbil "len" do oranžova (foto 1-4), kým v minulom roku boli plody nádherne tmavočervené (foto 5-7). Výborná harmonická chuť, šťavnatosť chruplavej dužiny a dlhá skladovateľnosť by ale mali zostať nezmenené. IH







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1608) - 165.146 (?), 30.10.2016 15:55

Braeburn - 2016 - štíhlé vřeteno

Tak jak se blíží konečné zapěstování vřetene, zvyšuje se také úrodnost.Zastínění Glostrem z jižní strany v příštích letech hrozit již nebude tak očekávám větší vybarvení.Chuť a koezistence dužniny je i přes částečné zastínění výborná.Zahradě zdar - Mičurun II (470m)










Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 30.10.2016 17:37

Pěkná jablíčka. Pane Vlastimile, Vy máte v tuto dobu takto sytě zelené listy na všech jabloních nebo jen na Braeburnu - který je známý mimořádně dlouhou vegetační dobou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1608) - 165.146 (?), 30.10.2016 21:00

Děkuji pane Miloši.Snímky jsou asi tak z 15.října (první tři ještě starší) asi den před česáním.Listy jsem z Bareburnu obral dnes a šli celkem ochotně.V okolí mají skoro všechny listy opadané.Moje stále u některých odrůd drží a jsou zelené.Přičítám to nepřeplozováním, doplňkové závlaze a agrotechnikou.Jsou prostě v kondici a upozorňuji, nepoužívám během vegetace žádné dusíkaté hnojiva ani jiné.Stále neopadávají Melrose, Matčino,Orion, Fuji a kupodivu letos i Bohemie.Největší držák na stromě je Elstar.Ten má tak 14 dnů ještě čas. - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.218 (?), 30.10.2016 21:06
Pán Polehla, zdravím a chcem sa spýtať ako rozumieť vete "listy jsem z B. obral dnes a šli celkem ochotně". Nenechávate listy opadať samé? IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1608) - 165.146 (?), 31.10.2016 10:23

Pane Hlavatý, obírám listy vřeten už dlouho a neřekl bych že jim to škodí.Pokud nejdou sami pomohu jim.Už to mám ve voku kdy jakou udrůdu obrat.Začnou li padat malé žluté lístky tuším se jim říká zálistky a hlavní listy jsou zavadlé je to pro mne signál brzského zásahu.Letos jsem musel obrat celou hrušeň.Lísty zcela žluté a opad žádný.Před lety v polovině října přišla vichřice a olistěné stromy byly doslova odrány od listí.Vypucovaná zahrada za zelena.V příštím roce to nemělo na úrodnost žádný vliv.V neposlední řadě chci mít zavčas založen roční kompost z listí.Zdraví - Mičurin II (470m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.87 (?), 31.10.2016 11:06

Nemyslím si, že by obrání listí stromům nějak významně škodilo. Já obírám listy vyrytým sazenicím stromků, které v tuto dobu rozdávám známým. U plodících stromů si ale myslím, že nejoptimálnější termín shození listů si zvolí strom sám. Nehledě na to, že z vrozené lenosti nedělám ani věci, které by byly zapotřebí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 31.10.2016 12:09

Škoda, Miloši, že jsi na ten Braeburn rezignoval. Mohl jsi mít stejně vzhledné plody jako pan Polehla. Další roub už nemám a stromek je fuč. Byla by to výzva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika