Braeburn



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 145.37 (?)
8.11.2013 22:02

Máte pravdu, Cameo je tiež atraktívna tvarom plodov a zaujímavá rekordnou mrazuodolnosťou. Neviem, či by sme túto vlastnosť (až do mínus 50 st.Celzia) v naších podmienkach využili. Na novinke Cameo je lákavá aj tvrdosť dužniny, podobne ako u Braeburnu. Tá ma vždy priťahuje, jablko je na pohmat pevné, solídne a ťažšie ako ostatné bežné odrody. V mojej prvej záhradke mala podobne tuhú dužninu príjemne kyseľkavá švajčiarská sorta Zvonkové. Škoda, že mi plody predčasne padali vo vetre, podobne ako Spartany. Nové odrody Cameo, Caudle či Sansa sú však určené hlavne milovníkom sladkých jabĺčok. Asi by mi u nich chýbala harmonickosť spolu s kyselinkami, event. korenitosť typická pre renety.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 8.11.2013 21:29

Všechny odrůdy vyzkoušet před nákupem stromku je někdy obtíž, proto jsem vděčný, když někdo ukáže pěkné plody ze své zahrádky, jsou inspirací při rozhodování.Navyše jak tuším, pane Pal'o, bez kapky fungicidu.Netušil jsem, že jsou Breaburny tak vzhledné, vajíčkovým tvarem mi připomněly Dione, které se chutí s těmito Breaburny nemohou asi rovnat.Připomněly mi taky svou barvou slupky odrůdu, kterou jsem si chtěl pořídit-Cameo, Caudle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 145.37 (?), 8.11.2013 22:02

Máte pravdu, Cameo je tiež atraktívna tvarom plodov a zaujímavá rekordnou mrazuodolnosťou. Neviem, či by sme túto vlastnosť (až do mínus 50 st.Celzia) v naších podmienkach využili. Na novinke Cameo je lákavá aj tvrdosť dužniny, podobne ako u Braeburnu. Tá ma vždy priťahuje, jablko je na pohmat pevné, solídne a ťažšie ako ostatné bežné odrody. V mojej prvej záhradke mala podobne tuhú dužninu príjemne kyseľkavá švajčiarská sorta Zvonkové. Škoda, že mi plody predčasne padali vo vetre, podobne ako Spartany. Nové odrody Cameo, Caudle či Sansa sú však určené hlavne milovníkom sladkých jabĺčok. Asi by mi u nich chýbala harmonickosť spolu s kyselinkami, event. korenitosť typická pre renety.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?), 9.11.2013 8:46

Dobré ráno pane Pal'o.Vaše Braeburny jsou vybarvenější.Máte opravdu výstavní kousky.Já jsem klidil kolem 18.října.Během jednoho dne byli dvě pod stromem, tak jsem zasáhl.Je to první úroda a optimální sklizeň v mých podmínkách musím ještě vychytat.Ještě jsem neochutnal ale z velikostí, tvarem i vybarvením jsem spokoje.Ve sklípku mě přímo přitahují.Zatím jsem odolal.Koupil jsem ji na podnoži J-TE-H.Výborně obrůstá a trohu více zahušťuje dlouhými tenkými letorosty.Zřejmě budu muset uplatňovat radikálnější letní řez pro lepší vybarvení plodů.Na podzim je slunce stále níž a osvětlení je horší.Z východu stíní sousedovo dvoumetrové maliní a z jihu přistiňuje můj Gloster.- Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.124 (?), 10.11.2013 8:29

Zdravím Vás pane Vlastimile! Som rád, že Vám aj vo Vaších podmienkach Braeburn aj v tomto menej vydarenom ročníku dozrel. Braeburn napriek dlhšej vegetačnej perióde nepatrí k veľmi teplomilným odrodám, ako sa domnieva p.Petr z P. Napr. taká Crips Pink je náročnejšia. Dôkazom nie sú iba moje a Vaše skúsenosti, ale aj fakt, že chutný Braeburn pestujú v rôznych lokalitách ČR, nie iba na teplom juhu Moravy. Môj Braeburn z Plantexu je naštepený na podložke M9. Máte pravdu, že rodivý obrast je tenký, ale plodonoše ohnuté pod váhou ťažkých plodov sa nelámu a stopky držia pevne až do novembra, žiadny plod mi nespadol. Keďže kultivar dobre obrastá kratším rodivým obrastom, dá sa pestovať na prísnejších tvaroch. Na jar, keď sú dobre viditeľné kvetné puky, režem preto čo najkratšie. Jedinú záhadu som zatiaľ nevyriešil: V niektorých rokoch napriek bohatému kvitnutiu a prítomnosti rôznych opeľovačov v záhradke ostane na strome minimum úrody. Ale ktorá odroda je bez nedostatkov? Pokiaľ ide o chuť nešťastne pomenovaných "marketových" plodov, musím priznať, že som už jedol Braeburn z Tesca, ktorý napriek peknému vyfarbeniu nemal tú pravú "braeburňácku" chuť, aj keď bol vypestovaný vo veľmi teplej krajine. Podtrhnutie plodov má negatívny vplyv na špičkovú chuťovú kvalitu. O tom sme sa istotne presvedčili už viacerí.  Pekný deň!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 9.11.2013 17:46

Míťo, pokud bych měl takové množství vlastních odrůd, jako Miloš, tak bych po těch marketových jablkách tolik nepošilhával. Bohužel marketová jablka vypadají vždy krásně, ale s chutí už to bývá horší. Vyjímkou je Braeburn. Myslím z těch velmi teplomilných odrůd. Je to asi opravdu tím, že jsou moc podtržené. U zde vypěstovaných marketových odrůd upřednostňuji menší nebo střední velikost plodů. Teď jsem měl možnost koupit nějaké Glostry, ale byly tak veliké, že mě to naprosto odradilo a nekoupil jsem ani jeden. Vyhovuje mně třeba menší až střední velikost Topazu. Ale zase příliš drobné plody nedosahují požadované chuti. Kdyby jste náhodou někdo věděl o odrůdě z podobně "ostrou" chutí, jako je Topaz nebo Otava, tak dejde vědět. A Míťovi ještě musím poděkovat za jeho smysl pro humor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 9.11.2013 18:10

s Otavou souhlasim, take mi chutna, naopak Topaz mi vubec nejede, dnes jsem jedl ze sadů Goldstar a velmi jsem spokojen, skoro by se to dalo pripodobnit Čisteckému a to už je dost co říct...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 79.198 (?), 2.3.2019 23:03
Dobrý den, prosím o pomoc s výběrem jabloní. Mám malou zahradu a tak můžu max dvě jabloně. Zároveň jsem úplný začátečník. Poptávka jsem se u sousedů ale název věděly jen u Topaz a Topaz red a ty mně moc nechutnali jedno bylo bez chuti a druhé kyselé. Ale prý nenáročný na pěstování, to jsem se i dočetla. Tak jsem koupila jablka po jednom a napsala si odrůdu. S hrůzou jsem se dočetla že jablko které mně chutnalo je na pěstování náročné. Chtěla bych nějaké se stejnou chutí nebo hodně podobnou. Předem děkuji za schovívavost vůči naprostému začátečníkovi.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 58.249 (?), 3.3.2019 7:54
Dobrý den, napište více podrobností. Lokalita, kdy chcete jablka konzumovat, možnost uskladnění, zda nejste proti chemickému ošetřování...?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.55 (?), 3.3.2019 8:14
79.198: Aj tí najskúsenejší záhradkári boli kedysi neskúsenými začiatočníkmi. Pestovanie jabloní nie je mimoriadne náročné, ale - tak ako pri väčšine činností - vyžaduje určité vedomosti (o výsadbe, reze, starostlivosti, závlahe, ochrane pred chorobami a pod.). Skúsenosti prídu časom. Jablone nie sú až tak náročné na pestovanie, v našich oblastiach sa dajú pestovať takmer všade - od teplých nížin až po podhorské oblasti. Nie však úplne hocikde a nie úplne hociktoré. Vyžadujú aspoň určitú kvalitu pôdy, určitý stupeň vlahy, prístup slnka a určitú sumu teplôt v priebehu roka. Aby sme Vám tu mohli poradiť, mali by Ste uviesť v akej lokalite máte záhradku, aká je tam pôda, či je to na rovine, na svahu alebo v údolí, či tam dostatočne prší, resp. máte možnosť závlahy, či plánujete ošetrovanie postrekmi a pod. Tiež by Ste mali uviesť, či chcete jablká letné, jesenné alebo zimné, či preferujete chuť sladkú, kyslejšiu alebo sladkokyslú, prípadne aj farbu plodov, tiež či ich chcete na priamu konzumáciu alebo aj skladovať. Sú odrody ktoré sú univerzálne a darí sa im takmer všade, iné sú zasa náročnejšie na teplotné pomery. Dôležitá je aj odolnosť k chorobám (nie najvhodnejší výraz "rezistencia") - predovšetkým k najzávažnejšej chorobe jabloní -chrastavitosti/strupovitosti. Niektoré odrody sú náročné na rez, iné odpustia začiatočníkovi aj niektoré chyby. Takže zhrnuté: vybrať by Ste si mali odrodu ktorá Vám bude vyhovovať chuťovo aj vzhľadom, termínom dozrievania, skladovateľnosťou, a zároveň bude vhodná do Vašej lokality, čo najodolnejšia chorobám a nie príliš náročná na techniku rezu. Čo sa týka konkrétne Braeburnu, je to kvalitná neskorá zimná odroda s dlhou skladovateľnosťou, harmonickou sladkokyslou chuťou, nie je vhodná na okamžitú konzumáciu ihneď po obratí (potrebuje "doladiť" v pivnici), na rez nemá mimoriadne nároky, vyžaduje fungicídnu ochranu (postreky) a má vyššie nároky na teplotné pomery (nehodí sa do vysokých nadm.výšok, chladných údolí s nedostatkom slnka a oblastí kde nemá čas dozrieť pre skorý nástup mrazov). Pre začiatočníka sa dajú nájsť aj vhodnejšie odrody. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?), 2.2.2014 8:57

Tak jsem neodolal a ochutnal jse svoji první úrodu Braeburnu.Ušetřím vás pomologických frází o plné chuti a hledání příchutí rodičů.Stejně si pod tím nikdo nic nevybaví.Sdělím to jednou větou.Skvělá volba pro moji zahrádku, chutných,šťavnatých a dlouho skladovatelných plodů. - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika