Beforest



Stránky: 1,  2,  3,  4   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.216 (?) 
24.12.2011 10:39, zobrazeno: 36847x

Pan Miloš mě upozornil na starší kanadskou odrůdu BEFOREST, kterou pěstuje a píše o zajímavé originalitě chuti. Je to zamozřejmě velmi dobrý typ, najít nějakou starší odrůdu s dobrým buketem, ba přímo senzace, pokud by se to potvrdilo. Ovšem mít velká očekávání se nevyplácí. Raději bych ochutnal Beforest nebo Banánové zimní a Spencer pana Vlastimila, než vítězná jablka degustací. Nejlepší degustátor je každý sám sobě. Přivítal bych, kdyby někdo na Beforest pana Miloše zareagoval. Dobrý rok 2012 a to nejen pro Stanley. 



Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 24.12.2011 11:00

Vysadil jsem si stromek Beforestu plotu. Učinil jsem tak proto, že kolemjdoucí nám jablka často přes plot otrhávali a Beforest vzhledem příliš nelákal. Časem se spoluobčané inklinující ke sklizni z cizích zahrad odstěhovali a tak už to přestalo být aktuální. A protože Beforest nevynikal rezistencí,  vzhledem ani skladovatelností, přerouboval jsem jej novou odrůdo Dolores - typické tržní jablko, plný strom jásavě červených plodů uspokojivé, ale nijak výjimečné chuti.  Ponechané větve Beforestu měly sloužit spíš pro zájemce o rouby. Chuť je však natolik plná a zajímavá, že se k odrůdě nejspíš vrátím.  Neznám její rodiče, ale kvalitou dužiny připomíná Kids Orange a jiné křížence Coxovy renety.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 147.107 (?), 24.12.2011 11:29

Před několika dny jsem náhodou v Zahrádkáři z r. 2007 zahlédl článek o tomto jablku. Autor vyzdvihuje jeho chuť, právě ve srovnání s masívním nástupem rezistentních odrůd, které chuťově Beforest naprosto převyšuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 166.4 (?), 24.12.2011 11:50

Zahrádkář 6/2007


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 24.12.2011 13:24

Nedávno jsem se dozvěděl, že soused, který už umřel pěstoval na své zahradě Beforest.Taky jablka nějaké staré odrudy, ale neznám název.Potomci toho sadaře, kteří už tady nebydlí, nám dovolili jablka otrhat na podzim.Ta chuť, no to je pohádka.Jablka bez známek strupovitosti, zdravá.Byly tam dvě sorty, jeden asi ten Beforest, budu si muset vzít rouby, takou dobrotu jsem už dlouho nejedl.Mám ještě otázku, která zní "-jak se správně vyslovuje odruda Beforest, tak jak se píše, nebo "Biforst?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 176.214 (?), 24.12.2011 15:03

Moc zkušeností s touto odrůdou nemám. K jejímu pořízení mě před rokem inspiroval právě ten článek v zahrádkáři. Rouby mi poslal pan Miloš Vysloužil, za což mu tímto ještě jendou děkuji. Už teď se těším na první úrodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 27.9.2012 19:33

Sice nemám tak košaté osobní zkušenosti s chutěmi odrůd jabloní, ale jsem pevně rozhodnut jí poskytnout větší prostor na úkor jiných.Loni jsem prvně ochutnal Beforest, který jsme měli možnost očesat na podzim ze sousedovy zahrady na zimu.Není to sice rezistentní odruda, ale při dlouhodobém skladování vůbec netrpěla skládkovými neduhy.I při relatívní velké sklizni jsme ji měli skonzumovanou už v únoru, a to jme ji šetřili, takže nevím jak dlouho by vydržela ve sklepě.Chuť to byla mimořádná, znamenitá.U mě naprostá jednička, která schová do kapsy i dnešní moderní odrudy.Snažím se sice pořizovat na zahradu zákrsky, ale naroubuju jí na A2,kde byla Nabella.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 78.10 (?), 27.9.2012 19:49

Ono těch zajímavých a v dnešní době nezvyklých chutí je u starých odrůd vícero, o Beforestovi jsem zatím jen slyšel, ale věřím že bude výbborný. Je zajímavé že některé dosti dobré odrůdy zůstavají známé jen úzkému okruhu lidí. Např. výtečné Čistecké lahůdkové. Ne že by sa na ni nedalo narazit, ale jeho četnost výskytu je výrazně nižší než mnoha jiných odrůd. V naší vesnici vím jen o jediném stromu, přitom Rubín, Šampiön, či Spartan nechybí prakticky na žádné. Ne že by to byly špatné odrůdy a ne že by Čistecké nemělo své neduhy, ale...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 8.12.2012 17:58

Zháněním nových výborných odrůd, na mou zahradu se zabývám také.Často netrpělivě vyhledávám nově registrované, které jak předpokládám budou lepší než ty, z kterých byly vyšlechtěny, a registrovány už o mnoho dříve.Říkám si že kladné vlastnosti rodičů budou už nakumulovany v nových odrudách-no ne vždy je to tak.Právě proto, že nemám prostoru, ani chuť zkoušet něco, co se může ukázat jako zklamání důvěřuju zkušenostem jiných, a výsledkům mnohých degustací.

Tak mě napadlo, že ještě nikdo (asi) nezkoušel křížit Beforest s Redtopazem.Mohlo by to být zajimavé zjíštění.Beforest by dodal vynikající chuť, kterou bych se nebál nazvat mandlovou, a Redtopaz rezistenci, trvanlivost,barvu.Musím ale podotknout, že Beforest u nás netrpí nijak moc strupovitostí, skoro vůbec, a skládkové neduhy taky nemá, takže -top.Letos jsem si pořídil nový stromek, a na jaře zkusím vyptat rouby od sousedů, to pro případ že by mě s tím stromkem podvedli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 9.12.2012 9:35

Nevím, jak stará odrůda Beforest je, ale v dotisku Malé pomologie (Dvořák-Vondráček 1969) je uvedena mezi novými perspektivními odrůdami, zatímco ve starší verzi této knížky (Kohout 1960) ještě uvedena není.
   Jako nedostatek odrůdy se uvádí, že plody nejsou pro tržní účely dostatečně vzhledné. Proto jsem ji vysadil k plotu u cesty, kde jablka často sklízeli kolemjdoucí. Ještě bych přidal, že chuť je lahodně nasládlá, ale dužina, podobně jako např. Kids Orange nepatří k nejšťavnatějším. Díky drsnější slupce časem ve sklepě trochu vadne.
Teď vidím, že totéž už jsem psal před rokem. Skleróza....

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika