Beforest



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 136.231 (?) 
9.12.2012 11:41

Jsem trochu v rozpacích. Měl jsem Beforest v seznamu odrůd, co si chci časem pořídit - na základě diskuzí zde a článku ve starším čísle Zahrádkáře. Jaké bylo mé zklamání, když jsem jej letos ochutnal. Detaily chuti již nevím.

Strom byl ale zastíněný, léta neřezaný, přehuštěný, v plodném roce, což se mohlo velmi negativně podepsat na kvalitě plodů, takže flintu do žita nehážu. Ing. Filda, tuším, vedl se mnou diskuzi na podobné téma o odrůdě Major.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 114.25 (?), 9.12.2012 14:01

Nic si z toho Míťo nedělej. Například moje červené i žluté Bohemie se prozatím nedají chuťově s těmi Holovouskými vůbec srovnávat. Na stejném stromě mám i Deligu a čekám na konečné hodnocení pana Vinšálka. Žádná deklarovaná příchuť po Gascoineho se nekoná. Na stejném stromě mám i Goldstar, Resistu a Bláhovo, ale tam je situace jiná. I drobné Bláhovo vykazuje svoji specifickou chuť. Goldstar je také malý, ale chuťově standartní. Jeho konzistence dužniny mě fascinuje už teď, na tož na jaře. Tím chci říci, že se na dobré plody musí někdy čekat více let. Musím ještě jednou pochválit ty kupované Bohemie. Letos se velmi povedly. Je to pohádka, chuťová extratřída. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 15.12.2012 18:19

Z takového léta neřezaného, přehuštěného stromu jsem jedl jablka já, ale s tím rozdílem, že strom na kterém rostly byl orientován na jižním polosvahu, celodenně osluněny, a navíc se sklizeň provedla s významným spožděním cca na přelomu řijna a listopadu.Plody vůbec nepadaly i když už byly asi za zenitem sklizňové zralosti.Myslím si to taky proto, že byly významně červeně vybarveny.Ve sklepě nevadly, ani nehnily.Letos na stromu nebylo ani jablko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.114 (?), 9.12.2012 14:16

V knize JABLKA (Dvořák, Vondráček,Kohout, Blažek 1976) je uvedeno, že odrůda Beforest byla dovezena r. 1921 z Kanady do Polska a poté se rozšířila k nám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 22.12.2013 17:00

Dočetl jsem se, že odrůda byla zavlečenasmiley z Kanady do Polska někdy ve 30tých létech, a odtud se dostala k nám.Málokdo ji má,a zná.Doposud nemám info,zda je už registrována,nebo nikoli.Před pár léty tomu tak ještě nebylo.Vřele doporučím její pořízení.Snáší,a prosperuje i v méně příznivých lokalitách.Mám stejný zdroj informací, který tady o několik postů přede mnou laskavě zprostředkoval pan Jiří Janča.Zahrádkář 6/2007.Vyobrazená pasáž z časopisu je kvalitního zpracování, proto  pro získání dostupných informací doporučím přečíst.Další informace lze najít v databázi.

Jak už jsem uvedl, s odrůdou jsem se prvně, a zatím naposledy setkal u souseda.Pod tíhou sugestívních dojmů, které ve mně odrůda zanechala, jsem pořídil stromek na M26.Bohužel jej budu muset na jaře přesadit systémem-"škatulata,škatulata hejbejte se, abych udělal prostor nově vznikající broskvoňové plantáži, proto se nástup případné plodnosti oddálí.

Uvádí se sklon ke střídavé plodnosti.Někde na fotkách je vyobrazení nepatrné rzivosti.Jablka která jsem měl možnost ochutnat, a nebylo jich málo, rzivosti,ani strupovitosti nerpěla.Měl jsem možnost očesat tři velké přepravky skoro celočervených, velikostně vyrovnaných plodů.Chuťový diktát byl natolik silný, že pravděpodobně přeštěpím Ametyst, který jsem si nerozumem pořídil, a nechám mu pouze spodní patra, aby měl možnost ještě něco ukázat.

Obrázky Beforestu získané na netu jsou věrné skutečné podobě.Já jsem česal plody s o něco intenzívnější červení.Troufám si tvrdit,že na tak vzhledném,zdravě vyhlížejícím,chorobám,strupovitosti odolávajícím jablku by málokterý velkopěstitel zkrachoval,ale neznám všechny požadavky  státi se kandidátem na regálové umístění v obchodech.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 70.240 (?), 27.12.2013 19:49

Dnes jsem ochutnal plod Beforestu (Miloš). Chuť je dostatečně výrazná a jistě by se dobře uplatnila mezi tržními odrůdami, o čež usiluje pan rosti&slavík, ale žádnou specifickou příchuť jsem zde nezaznamenal. Myslel jsem, že to bude v tomto ohledu větší "pecka". Tak snad příště. Jestli to také není o tom, co člověk očekává a neočekává. Zde jsem očekával více, u Dukátu méně. Výsledek je, že budu opět shánět Dukát. Dukát není tak výrazný, přesto je chuťově zajímavý. Kdo má s Beforestem zkušenosti, tak může potvrdit, či vyvrátit "papírové" tvrzení, že nejlepší chuť má v listopadu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1608) - 165.146 (?), 8.10.2015 21:15

Beforest - 2015 - štíhlé vřeteno - první ůroda - Mičurin II (470 m)

Jsem zvědav na opěvovanou chuť.Doufám, že pomologové kteří tuto odrůdu ještě respektovali měli pravdu.Po ochutnání se s dojmem podělím.






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 250.146 (?), 8.10.2015 21:34

Na vasich fotkach sa dost podoba na Topaz.:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Tomáš M. - (15) - 49.2 (?), 14.10.2015 12:51

Tak na to hodnocení chuti jsem moc zvědav, zvažuji zasazení stromku téhle odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1608) - 165.146 (?), 22.10.2015 21:18

Dnes jsem kamošovi vyskladnil nějaké jablíčka na svatbu jeho dcery.Přitom jsem si všiml nápadného vybarvení odrůdy Beforest.Ochutnal jsem.A žasl jsem.Nebyl jsem připraven na tuto originální a výtečnou chuť.Kousnete do jablka a cítíte na vkusu asi něco jako sladkou skořici, To samé pak na jazyku.Neskutečná symbioza vůně a chuti.Jenom si myslím, že je ještě brzy.Zřejmě jsem ji nechal na stromku déle než je vhodné.Nu což, první úroda, učím se ji teprve klidit. - Mičurin II 470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika