Aké odrody jabloní?



host - 234.140 (?)
10.2.2018 20:13

Poloha okres Prerov   nadmorska vyska 280 m jeste jednou dekuji

Do polohy 280 m.n.m vám doporučím odrody Katinka, Čačanská rodná a Elena. Katinka dozrieva koncom júla, je dostatočne odolná na šarku aj hubové choroby. Na pálenie vám doporučím odrody Čačanská rodná a Elena. Čačanská rodná je z týchto troch najchutnejšia ale jej nevýhodou je že je slabšie odolná na šarku. Dozrieva koncom augusta. Na pálenie vám doporučím aj veľmi úrodnú odrodu Elena ktorá dozrieva koncom septembra. Elena je dobre odolná na hubové choroby. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 32.175 (?), 10.2.2018 15:16

Delším skladováním výlisnost klesá to je bez debat.
Kolik litrů z kolika kg se dá získat jsem nikdy nezjišťoval.
Jen prakticky poznatek:
Když jsem sypal drť ze strýmkek a booskopských do koše lisu, naplnil jsem ho skoro najednou - k nějakému samotoku skoro nedocházelo. Na rozdíl od jablek šťavnatých kde samotok tvořil dost velký podíl moštu a koš jsem musel plnit déle a na několikrát. Tím pádem bylo méně výlisků a efektivnější využití lisu. Jeho vyprázdňování tím teď hlavně myslím. Při větších objemech košů je to dost namáhavá operace. Samotná výtěžnost která s tím samozřejmě souvisí taky stojí za úvahu.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.28 (?), 10.2.2018 16:49

este tak mesiac a pripravene vruble boscopskeho nasekam na vlastne semenače, verim v polnu odolnost jablone a kvalitu preverenu rokmi, najma to ze je to odroda dlheho vyvoja a ma svoje prednosti... taj´kže tak:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 31.235 (?), 10.2.2018 20:16

viktor viktor: Boskoopské červ. Tě určitě nezklame. V prvních letech se připrav na velmi bujný růst, vyplatí se zaštipování. Nevýhody u této odrůdy vidím jen dvě - sklon ke střídavé plodnosti, občas velké jablko napraskne. Střídavá plodnost se dá letním řezem zmírnit. Průměrný vzhled samozásobitelům nevadí. Boskoopské červ. je chutné zimní jablko pro stůl i kuchyň. Ani mírně zvadlé na chuti neztrácí. Na konci konzumní zralosti ho klidně můžeš nasušit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.125 (?), 11.2.2018 12:09
Čo sa týka Boskoopského, pán Hasman ho presne charakterizoval. Moje skúsenosti s ním sú rovnaké. V roku dobrej úrody (naozaj alternuje) je strom obsypaný plodmi (foto 1). K malým mínusom odrody by som ešte zaradil fakt, že Boskoopské má krátku stopku a ak sú plody v zhluku (často sú dva až tri na jednom plodonoši - viď foto 2), tak sa pri ich veľkosti niekedy navzájom vytláčajú a padajú na zem. Tomu sa ale dá predísť vhodnou prebierkou. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 44.209 (?), 11.2.2018 14:14

Volně navážu na příspěvek pana Hlavatého ze 7. 2. 2018. Na obrázcích je vypsáno 100 jabloňových odrůd i s rodičovskou kombinací, byla-li mi známa. Pokud se mi rodičovské odrůdy nepodařilo dohledat, je za odrůdou otazník, v. o. znamená volné opylení (neznáme otcovský kultivar). Jedná se o odrůdy prastaré i nové, téměř neznámé i věhlasné, regionální i světové, některé neznám, jiné pěstuji, další jsem opustil, pár si jich teprve pořídím. Jedno má celá stovka společné. Co to je? Vítěz jednoduchého kvízu na nedělní odpoledne, který první napíše správnou odpověď, dostane na podzim tři jabloně z mé školky dle vlastního výběru. Při nedostatku místa je možnost stromky nahradit lahveme vína z panenské sklizně pod Košťálovem (Solaris, Cabernet Cortis), a to v poměru 1 : 1.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.28 (?), 11.2.2018 14:28

všetko su to odrody z českeho slachtenia!))vyhral som?,viktor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 44.209 (?), 11.2.2018 14:35

Ano, bylo to opravdu jednoduché, jsi vítěz. Spojím se s Tebou ohledně výhry. Gratuluji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 10.2.2018 17:56

sladkost jaderničkové šťávy není ani tak způsobená nějakým extra vysokým obsahem cukrů, ale spíš nízkým obsahem kyselin.

Ano, velký rozdíl v naměřené cukernatosti oproti jiným moštům není, podle chuti bych čekal větší rozdíl. Ale zhruba o 1-2 stupně Brix mívají jaderničky víc. 
    Zajímavý by byl pokus dr. Hlavatého v porovnání s nějakou jinou odrůdou. Z praxe mohu říci, že výlisnost výrazně stoupá v průběhu sezóny, a to dost výrazně. Nejvyšší je z tvrdých zimních jablek. Ale souvisí to zřejmě - s ohledem na technologii lisování - spíš s konzistencí dužiny než s objektivním procentem vody v ovoci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 10.2.2018 20:03

Ale souvisí to zřejmě - s ohledem na technologii lisování - spíš s konzistencí dužiny než s objektivním procentem vody v ovoci.

Myslím, že máte pravdu. Zkusil jsem onehdá vylisovat pár zralých hrušek. Jablka už byla vylisovaná a přidat hrušky nebylo do čeho. Pak jsem to celé vyhodil, protože to prostě lisovat nešlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.140 (?), 10.2.2018 20:13

Poloha okres Prerov   nadmorska vyska 280 m jeste jednou dekuji

Do polohy 280 m.n.m vám doporučím odrody Katinka, Čačanská rodná a Elena. Katinka dozrieva koncom júla, je dostatočne odolná na šarku aj hubové choroby. Na pálenie vám doporučím odrody Čačanská rodná a Elena. Čačanská rodná je z týchto troch najchutnejšia ale jej nevýhodou je že je slabšie odolná na šarku. Dozrieva koncom augusta. Na pálenie vám doporučím aj veľmi úrodnú odrodu Elena ktorá dozrieva koncom septembra. Elena je dobre odolná na hubové choroby. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika