5 TOP odrůd jabloní



host - 168.28 (?)
7.3.2018 20:58

pri tych semenačoch predpokladam ze selekcia je na zaklade vitality rastu, stalo sa vam aby bujne rastuci semenac po naockovani ci nastepeni nejako spomalil ci zastavil rast?ja vyberam na ockovanie a stepenie tie najsilnejsie rastuce, tak uvidime do buducna ci som dobre spravil...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
host - 166.118 (?), 4.12.2017 10:05

    Toto vlákno jsem založil - ař to zní jako fráze - pro zábavu a poučení.Různé názory jsou pro mne důvod k zamyšlení, mohou být inspirativní, více či méně vtipné, laické či odborné. Jen by se vždy měly vztahovat k danému tématu, nikoliv k diskutujícím.

Takže k témaru: Ve skutečnosti mám velký strom Rubína, na kterém ve větvích zkouším řadu dalších odrůd - Admirál,  Rajku, Domino, Sirius, Bohémii aj., středně velkké Lipno opět s více odrůdami ve větvích, Admirál na M 26, Merkur, Rubinolu, Rozelu, Karneval s Admirálem ve větvích, mladičký Admirál na M 111, Lucy na M9 a řadu dalších nejmenovaných zkoušek, ještě pak Topaz a Red variantu též. Takhole to dopadá, když někdo postupně z velké zahrady přejde na malou, ale počet odrůd stále zvyšuje. Ještě bych rád Bonitu a Rubinet, zde z diskuse mne zaujal Piros, od té doby, co soused porazil "žitavku" nemáme letní jabloň. Ale těch 5 TOP mne zajímá i pro řešení jiné zahrady. R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 167.218 (?), 6.3.2018 9:19

Ahojte,

inspirovany touto diskusiou, idem objednavat "narocne chutovky" (z Caklova). 

Jonathan mam na vyber - mm106 alebo M7?

Moje podmineky: Nitra, juhozapadny zatravneny suchy svah, <200mnm, na ktorom podpniku bude najodolnejsi voci suchu?

Ohladom podpnika M7 vela info nemam, poradte prosim.

+Coxova reneta na mm106 je uz v kosiku :)

Vdaka, Tom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.70 (?), 6.3.2018 16:20
Tom Tom: Myslím že obe možnosti sú dobré. Osobne by som asi uprednostnil MM106, ale len preto že s týmto podpníkom mám veľmi dobré skúsenosti (a pre slabšie rastúci Jonathan sa hodí). Vybrali Ste si náročnejšie a problematickejšie odrody (Jonathan a Coxovu renetu), nebude to prechádzka ružovým sadom, pri Jonathane musíte rátať aj s intenzívnejšiu chemickou ochranou proti múčnatke a chrastavitosti. Ak sa ale títo "potiažisti" vydaria, tak to stojí za to. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Peter.pe - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (199) - 243.253 (?), 6.3.2018 19:34

Ja som isiel do mm111 a m25. Tiez mam zapadny piescity suchy svah, niekde som nasiel ze mm106 nema rad sucho, inde zase pisu ze mu to nevadi.

Na anglickom fore som nasiel toto porovnanie podpnikov, raz su za dobrych podmienok a raz su za horsich. Neviem ci je to ale pravda, museli by to potvrdit skusenejsi :-) Je to po anglicky.

Trials conducted by the research stations several decades ago show mature tree size (10-15yrs) roughly as follows, in size order within each set of growing conditions:
The largest trees reached about 4m in height and 5m spread (rated at 100%).

Good conditions:

M4: 100%
MM109: 96%
M16: 86%
M25: 84%
M2: 72%
MM111: 66%
M7: 62%
MM106: 59%
M1: 51%
M9: 18%

Challenging conditions:

M16: 61%
MM109: 58%
M25: 42%
MM111: 41%
M4: 41%
M7: 35%
M2: 31%
MM106: 24%
M1: 22%
M9: 10%

Notice that some rootstocks thrive in some conditions, but not in other conditions.
Among the really big rootstocks, M16 was smaller than M4 or MM109 in good conditions, but M16 was larger in challenging conditions - much larger than M4.
MM111 really shoots up the league table in the more difficult conditions and is a match for M25 (matching the M4 rootstock which was the largest in the good soil).
M7 and MM106 are similar in good conditions, but M7 does better in poorer conditions.
Similarly: MM106 is only slightly smaller than MM111 in good conditions, but is much smaller in poorer conditions (doesn't like soil which dries out easily).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 167.218 (?), 7.3.2018 7:19

Ahojte,

dakujem za rady. Coxova a Jonathan na mm106 a pridal som aj golden na m26. 

o narocnej chemickej ochrane viem, idu vedla vinicu, predpoklad - fungicidna ochrana bude pred a po kvete zaroven s "rezistentami" a vela pripravkov je vhodnych pre vinic i jadroviny..ale tak plan a realita su dve rozne veci.

este zhanam desert, kalvil biely zimny a cornawalske hrebickove, ale asi az na jesen, zalievat tento rok bude toho uz aj tak velmi vela :D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 16.160 (?), 7.3.2018 8:28

Nemám znalosti o všech dnes nabízených podnožích, ale mohu napsat svou zkušenost z výsadeb vlastních i objednaných. Začnu od podnoží nejslabšího růstu.

J-TE-E, M9 - rozdíl mezi nimi v růstu není.

J-TE-H, M26 - v prvních letech rostou na slabší podnože docela bujně, později spoře.

M4, M7, MM106 - středně vzrůstné podnože, které v intenzitě růstu nedokážu rozlišit.

M1, M2 - první roste bujněji, M2 je jen o trochu vitálnější než předchozí skupina.

M11, J-TE-C, A2 - v růstu těchto podnoží nevidím rozdíly.

Přejdu k praxi. Podnož M9 pomalu vyřazuji ze svého pěstování, neboť poslení vichřice přetrhala úvazky u některých opěrných kůlů a stromky se nevyvrátily, ale v těžké půdě při náporu větru všechny kořeny praskly. Jabloně na M26 budu pěstovat i nadále, bujnější růst v prvních letech mi vyhovuje a jeho pozdější zpomalení také. Pro kratší výsadby ideál. Trochu mi vadí hledání vhodného místa pro očkování mezi bernoty. Stromky na MM106 v sadě i ve školce považuji za zlatý střed, jiné podnože středního vzrůstu mi netřeba. Pro vyšší tvary a pěstování na neoplocených pozemcích používám podnož A2, která je výborná pro pěstování bez příkladné péče. Různé semenáče z okolí byly v růstu nevyrovnané, a tak na ně již neštěpuji. Závěr - pro malosadařskou i školkařskou praxi mi postačí podnože M26, MM106 a A2.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 7.3.2018 12:20

Vďaka pán Hasman za informácie, ktoré sú cenné tým že ide o poznatky a osobné skúsenosti praktika. Za seba môžem v súlade s Vami potvrdiť veľkú spokojnosť s podpníkmi M26 a MM106. Ešte doplním, že podpník MM111 sa v intenzite (bujnosti) rastu v mojich podmienkach prakticky nelíši od A2-ky.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 7.3.2018 17:09

Největší zkušenosti mám s podnožemi A2 a semenáči. Jiné podnože (ještě krom MM106) nepopužívám. Jak píše p. Hasman, semenáče jsou růstově dost nevyrovnané, pokud bereme ty náhodné samovolně vyrostlé. Já vysévám jaderničky z jednoho stromu ve starém sadu, kde je matečný strom obklopen starými odrůdami na vysokokmench. I když semenáčky nejsou přesně stejné, jejich růst je relativně uniformní. U mě rostou ještě o něco bujněji než A2, velký rozdíl je v kořenovém systému. Semenáče mají kořeny řidší, mohutnější, s výrazným kůlovým kořenem, hlouběji kořenící, hůř se ve školce vyrývají. V kvalitě ovoce ani skladovatelnost velké rozdíly nevidím, stromky na semenáčích mají větší sklon k periodicitě plodnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.28 (?), 7.3.2018 20:58

pri tych semenačoch predpokladam ze selekcia je na zaklade vitality rastu, stalo sa vam aby bujne rastuci semenac po naockovani ci nastepeni nejako spomalil ci zastavil rast?ja vyberam na ockovanie a stepenie tie najsilnejsie rastuce, tak uvidime do buducna ci som dobre spravil...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 8.3.2018 8:37

Selekci dělám spíš nechtěně. Když semenáč naroste no síly, kdy se dá naštěpovat, tak to udfělám. 
   Že se růst zpomalí po naštěpování slabě rostoucí odrůdy, to je samozřejmé.  Někdy se zastaví růst samotných semenáčků, obvykle to má ale na svědomí hraboš, hryzec, vlnatka či jiný škůdce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika