Astra



sadař z kobeřic - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (60) - 85.247 (?)
10.12.2011 14:13

Važeny Mičurine II. Z vašeho příspěvku je evidentně jasné, že jste nepochopil, že jsem odpovídal na dotaz na odrůdu Erika. Na Lucasovu maslovku vam nikdo nešahá. Klidně si ji nechte je to vaše věc. Ja jsem ji měl taky. Je to velice dobrá hruška, pěkného tvaru plodu a koruny. Ale co z toho, když poslední léta velice trpí strupovitosti hrušní, jednoleté výhony namrzají a rez hrušňová ji nevynechá. Díky strupovitosti je u ní při skladování dobrá ztráta. Jo a k Erice jako nahradu za Lucasovu ji záměrně vyšlechtil Ing. Bouma v Litoměřicích a má se jí co nejvíce ve všem podobat.  Pěstujte si Lucasovu za asistence chemie sam a neodsuzujte něco předem co ani beztak nepěstujete!!

           sadař vlada

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
               
sadař z kobeřic - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (60) - 150.143 (?), 3.12.2011 16:21

Dobrý den.  Erika je odrůda středního vzrůstu, je odolná proti strupovitosti (chrastavitosti)  a i mrazu odolává. Mě se líbí tvarově i chutově. Ma nahradit Lucasovu maslovku a podle mě ji plně nahradí. Je dost plodná a je lepší ji pěstovat na semenáči. Je to vánoční žluta hruška.        

Decora je lednová hruška spurtypového růstu což se toho začalo využívat na ballerinu hrušňovou a předraženě ji prodávají jako novinku!!!  Má menší plody do poloviny překryté červeným líčkem. Chuťově je dobrá. Je to poměrně odolná odrůda a je lenivější v plodnosti.  Při určování se hodně zaměňuje s Dicolorem.  Jeji vyhoda je ve spurtipovém rustu a atraktivního vybarvení, ale je lenivější.Tvarově je podobná Madame verte.    Já mam radší Eriku, protože mi připomíná Lucasovu, kterou jsem měl rád.

           vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?), 4.12.2011 14:23
Pane Kaněra, kdo Vám nakukal, že chceme Lucasovu něčím nahradit.Tyto skryté odstřely nemám rád.Pěstujte si Eriku a já si ponechám Lucasovu.Vždy dávám přednost originálu před náhražkou. - Mičurin II.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař z kobeřic - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (60) - 85.247 (?), 10.12.2011 14:13

Važeny Mičurine II. Z vašeho příspěvku je evidentně jasné, že jste nepochopil, že jsem odpovídal na dotaz na odrůdu Erika. Na Lucasovu maslovku vam nikdo nešahá. Klidně si ji nechte je to vaše věc. Ja jsem ji měl taky. Je to velice dobrá hruška, pěkného tvaru plodu a koruny. Ale co z toho, když poslední léta velice trpí strupovitosti hrušní, jednoleté výhony namrzají a rez hrušňová ji nevynechá. Díky strupovitosti je u ní při skladování dobrá ztráta. Jo a k Erice jako nahradu za Lucasovu ji záměrně vyšlechtil Ing. Bouma v Litoměřicích a má se jí co nejvíce ve všem podobat.  Pěstujte si Lucasovu za asistence chemie sam a neodsuzujte něco předem co ani beztak nepěstujete!!

           sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?), 10.12.2011 15:26

Vážený sadaři Kaněro. I v druhém příspěvku používáte slovo "náhrada" a přitom by stačilo napsat pouze "...ve vlastnostech se podobá Lucasově máslovce".Ale to by nemělo zřejmě ten správný výchovný účinek. - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 10.12.2011 20:33

Lucasovu jsem letos celý listopad jedl (z Botanické PřF-UK) a je vynikající, dalo by se říci bezkonkurenční. Ale osobně si ji nevysadím, protože nejsem schopen ji zajistit takové podmínky, za kterých je nepřekonatelná. Proto mám zasazenou Eriku. Toť vše. Klidný advent přeje Mittwoch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.231 (?), 10.12.2011 21:06
Prikláňam sa k názoru p. Mitwocha a k jeho predsviatočnému vinšu. Nemyslím si takisto, že by príspevok a názor na odrodu Lucasova pána Vladislava bolo účelové tvrdenie či účelová propagácia. Ak niekto vyšľachtí novú odolnú odrodu, ktorá má chuť podobnú ako tá vnímavá k chrastavitosti, je slovo "náhrada" na mieste, pretože sa predpokladá, že nová ekologická odroda postupne nahradí starú. Veľmi si vážim, že p.Vlastimil ani p.Vladislav nepoužili pri výmene názorov ponižujúce výrazy a nadávky. Holt "stará škola". Máme sa všetci čo učiť... Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 10.12.2011 21:18

Slovo "náhrada" se běžně v zahradnictví, či sadařství používá, a nikdo nemá záměr kohokoli zavést na špatnou cestu, nebo snad k zákazu nahrazovaného.V atlasech ov. odrůd se toto slovo používá k zvýraznění přednosti tékteré odrudy před jinou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.216 (?), 11.12.2011 10:29

Pan Blažek v publikaci Pěstujeme slivoně používá slovo možná náhrada za Domácí švestku (viz.Amers) běžně. Že by Erika byla náhrada za Lucasovu jsem neslyšel. Spíše mně připomíná Lucasovu její kříženec Nela (Lucasova x Nelisova). Je o něco baňatější a má specifickou příchuť, která by se opravdu dala nazvat medová. Jak jsem psal, s kupovanou Lucasovou jsem letos i v minulých letech, krajně nespokojen. Nevím, kde jí ty obchodní řetězce berou, ale slovo průměrná chuť je ještě velmi lichotivé. U menšího zelináře jsem však narazil na mnohem lepší plody, bez nakyslosti i nepříjemné "zemité" příchuti. Josef Kutina píše u odrůdy Lucasova, v odstavci variabilita znaků a vlastností : Ekologické podmínky silně ovlivňují kvalitu plodů i jejich velikost a stárnutí stromů. Pokud bych měl vlastní strom, byly by plody nejspíš kvalitní. Eriku jsem jedl kupovanou jen jednou a byla velmi chutná. Docela překvapivě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař z kobeřic - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (60) - 31.233 (?), 17.12.2011 14:07

Přěji Vám všem dobrý a klidný předvanoční den!!  Velice mě potěšilo, že je mezi námi dost objektivních a nezaujatých pěstitelú a rádi s dělí o své názory a zkušenosti.  Jsem také velice rád, že se s námi dělí o zkušenosti a debaty přátelé ze Slovenska jsou pro nás velice zajímavé nebotˇ Slovensko má velice rozmanité klimatické podmínky. Já rozhodně neodsuzuji staré odrůdy. Sám doma jich několik pěstuji, protože jsem zjistil, že májí zvláštní chuťové dojmy a jejich životní vitalita je úžasná. Vždyť si musíme uvědomit, že už 2krát přečkaly katastrofické zimy uváděné až - 45'C. A jak chodím ořezávat vysokokmeny tak zjišťuji, že docela dobře zvládají i dnešní rozmary počasí. Až jednou příjde krutá zima jako v historii a ona jednou příjde zvládnou to nové odrůdy?? To bude pro nás krutá realita. Já sám pěstuji nové a staré odrůdy spolu dohromady. Teď Vám napíšu muj příklad. Já velice miluji hrušku HARDYHO maslovku a to, protože mi velice chutná, má veliké plody akorát slupka je horší, ale hruškovice vynikající. Vytváří krasné stromy zdravého růstu a plně mrazuvzdorné a to i na kdouloních. U mě a u nás na Severní Moravě jsem u ní nepozoroval strupovitost a i rzy je na ní málo. Za to kolegové v Čechách mi to nechtěli ani věřit neboť u nich Hardyho strašně trpí strupovitostí a plody díky tomu jsou nechutné a tak ji také odsuzovali. Z toho je velice jasné, že hodně zaleží na klimatických podmínkách a stanovišti. Na degustaci, kterou jsme dělali na školení ovoc. instruktorů kde jsme degustovali hlavně nové odrudy hrušek vypěstované na zahradkách.  Všem velice chutnala a vyhrála stará odruda GENERAL LECLERK a to i v křížalách vypěstována ve Vsetíně. Další byla velice dobře ohodnocená NELA, ERIKA, JANA. Dicolor a Decora byly letos horší chuti.  Více lidí, více plodů z ruzných stanoviští, ale stejné odrůdy a názory budou oboustranné a různorodé. Popis každé odrůdy musíme brát s nadhledem a hlavně praxe ukáže pravdu. Většina ovoce v supemarketech je umyslně podtržená kvůli trvanlivosti na úkor chuťové kvality a tím degradují tuto odrůdu u konzumentů a bohužel to kolikrát ovlivňuje výběr odrůdy při koupě stromku. Kdo má zajem tak si vyzkoušejte pěstovat hrušky na špalíru u stěny domu a to hlavně zimní odrůdy a budete překvapeni jak to pěkně vypadá a hlavně plody budou ve vysoké chuťové kvalitě. Odrůda Lucasova se na to velice hodí . Krásně vybarvuje plody a podzimní listí hezky zabarví stěnu.

           sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.216 (?), 18.12.2011 9:31

Pěkně jste to napsal pane Vladislave. Nevím, kde byl můj problém s Lucasovou z obchoďáku, ale byly to opravdu nedobré menší plody. Její pravou kvalitu jsem naštěstí letos vychutnal z větších plodů od jiného prodejce. Opravdu výborné hrušky. Jestli celý problém zpočívá v podtržení, to je těžko říct. Obchoďákové Konference byly, a jsou i teď kvalitní. Zajímal by mě i názor pana Miloše, který nějaké ty hrušky ve své drsnější poloze také pěstuje. O Lucasově se zatím nevyjadřoval. Když tak chválíte Hardyho, tak ji asi nejspíš budeme muset prubnout. Generála Leclerka mám bez visačky, takže nevím jestli mě neposlali něco jiného. Ale těch záměn se správnou visačkou bylo už také dost.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika