Mrazuvzdornost fíkovníku a olivovníku



host - 110.126 (?)
30.12.2017 10:43
Dobrý den pane Hlavatý, rád bych se zeptal na zkušenosti s tomelem. Chtěl bych se pokusit s pěstováním.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
   
host - 142.58 (?), 19.11.2016 14:02


Fíkovník pěstuji už od roku 1988, odrůdu neznám - přenechala mi ho jedna paní, která se musela stěhovat do menšího bytu s tím že jí za něj zaplatím plody z první úrody, protože jí v životě neplodil. Sladké plody na ni čekaly hned následující rok. Zpočátku jsem ho pěstoval hlavně v nádobě, jako přenosný. Když jsem si zapěstoval několik sazeniček, tak jsem zkusil i pěstování ve volné půdě u zdi stodolyna západní straně cca 200m od řeky v nadmořské výšce 530m - takže mrazové kotlině. I přes mulčování listím mi asi první 3 roky vymrzl vždy až ke kořenům a na jaře vyhnal nové výhony. Přesázel jsem ho proto do uzavřeného dvoru k jižní stěně a tady už pravidelně plodí. Do výšky 2 m jsem ho pravidelně po opadu listů stáhl opatrně šňůrou k sobě a zabalil do netkané textilie. A pak na něj navlékl ojeté pneu z dodávky. V zimě pak k pneumatikám přihazoval sníh, aby se zbytečně sluncem nepřehřívaly. Nyní díky vzrůstu stáhnu a zabalím do netkané bílé textilie a zatím se drží, i když ty zimy v současnosti jsou docela teplé

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 251.190 (?), 9.2.2022 19:33
Tak Olivu vyzkouším až letos, Turkey Braun zakoupil a nemá zrovna velkou výdrž.Ve srovnání s fikem neznámé odrůdy 🤣který jsem poctivě uloupil.🤔Konce větví vždy pod -15 namrznou, ty nevyzrálé.Srovnani je, že Turkey Braun zmrzl k zemi a ten neznámý neshodil ani zelené plody, dozrálo normálně další červen.Vseobecne žádnou ochranu nepoužívám.Turky občas zmrzne k zemi, plodi na podzim potom na nových výhonech.Prvni byl ten uloupený, přičemž má několik výhonů tlustých jak lidske lýtko, výšku 2,5 metru a spíše omezuji.Fiky většinou dvakrát ročně, jarní i podzimní.Doporucuji ovšem doplňovat na podzim síran draselný, v půdě málo draslíku většinou, způsobuje vyzrání pletiv a cukry.Coz u ovoce pouze dobře.Nemohu říci, jaký růst bez draslíku.Teplice v Čechách, jižní zeď u baráku.Ovsem zde v zimě strašně fici, zvládá bez ochrany a od mala.Pokud by Jste stál o tuto odrůdu, Valdštejnská zahrada v Praze.🤣 Stejně konce zmrznou.Zapestovat v květináči, nelpet na kmeni, bude keř.Ja osobně podsadil zhruba třicet cm.Proto lepší v květináči nechat povyrůst.Namrzalo tři roky asi, k zemi.Pak už obrovské výhony za sezonu a ty pořád větší a mrazuodolné.Ani nesnim ty fíky, marmeláda.🤣tak až v Praze, Valdštejnská zahrada.Preji mnoho úspěchů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.173 (?), 25.2.2017 11:00
Nevyzerá to zle. Dnes som spravil hrubý prieklest figovníka, odstránil som pár silnejších konárov ktoré vyrastali príliš nízko alebo do strán a začali prekážať. Drevo bolo zdravé (foto 1,2). Po odrezaní povchu kôry nožom je vidno zeleno sfarbenú vrstvičku, a to na hrubších i tenších konárikoch (foto 3,4). Zdá sa zatiaľ, že figovník aj tých -23°C v januári asi ustál. Prieklest tenších vetvičiek spravím až keď začnú rašiť puky a bude zrejmá ich vitalita (konce nevyzretých výhonkov niekedy odmrznú aj v miernejších zimách). IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 170.5 (?), 19.4.2022 15:10

Máte někdo zkušenosti s pěstováním fíkovníku Francuesco ve volné půdě? V jaké výšce se může vysadit ven?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 100.59 (?), 25.2.2017 20:08

Jakou máte odrůdu? Já jsem dnes vynesl olivy, Tomel Tipo a odzimoval fíkovník Brown T. Zjevně se musím poučit - keř byl obalený dole netkanou textilíí, na ní bublinka a uvnitř listí - tam vypadá ok, ale horní část byla jen obalená bublinkou a novinami a ta teda totálně zplesnivěla, fíky na kaši..prostě to asi nedýchalosad. Daník

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.104 (?), 25.2.2017 20:38
Názov odrody nepoznám. Určite to nie je Brown Turkey, plody sú po dozretí žlté (foto). K tomu obaleniu- ak to nedýcha, tak sa chytí pleseň. Tiež som pred rokmi spravil podobnú chybu a výsledok bol rovnaký (pleseň). Netkaná textília - biela - je OK. Ja mám všetko na pevnom stanovišti vonku (figovník, tomel, asiminu, araukáriu) a už ich na zimu vôbec nechránim, ponechávam ich Osudu. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 110.126 (?), 30.12.2017 10:43
Dobrý den pane Hlavatý, rád bych se zeptal na zkušenosti s tomelem. Chtěl bych se pokusit s pěstováním.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.200 (?), 30.12.2017 12:30
110.126: Pozrite si vlákno "Tomel pro republiku". Sú tam aj všetky moje príspevky ohľadom pestovania tomelu (Diospyros kaki). Nájdete tam aj zásady rezu (prísp. z 23.2.2017). Svoje skúsenosti tu teda nebudem znovu opakovať, ak by som ich mal zhrnúť do 1 vety, tak až do zimy 2016-2017 boli výborné (2 viacročné stromy ktoré už pekne rodili - viď fotky), počas tejto krutej zimy oba vymrzli. (Po drastickom zrezaní znovu obrazili, takže začínam zasa z bodu nula). IH








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 27.4.2018 15:21

Na nějaké velké pěstování fíkovníků ve volné půdě (konkrétně mám BT) jsem se rozhodl po zkušenostech několika posledních let postupně rezignovat. Problémem by nebyly velké zimní mrazy, které v podstatě nebyly, ale naopak teplo v zimě, fíkovníky se dostanou do mízy a následné jarní mrazy je decimují. Omrzá nejen komplet breba násada, ale i větve.  Letos jsem venkovní keř odzimoval v březnu při vysokých teplotách. Vypadal zcela zdráv a zeleně. Následné mrazy dostal kabát jen z netkanky, ale kompletně namrzl. Viz fota


Po březnových mrazech
Po březnových mrazech


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 81.144 (?), 19.4.2022 18:00
V Buchlovicích u UH podobné rostliny prodávají a pěstují, neznám sice název firmy, ale mají tam ohromné olivovníky a podobné rostliny. Zkuste zapátrat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika