Mrazuvzdornost fíkovníku a olivovníku



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.200 (?)
30.12.2017 12:30
110.126: Pozrite si vlákno "Tomel pro republiku". Sú tam aj všetky moje príspevky ohľadom pestovania tomelu (Diospyros kaki). Nájdete tam aj zásady rezu (prísp. z 23.2.2017). Svoje skúsenosti tu teda nebudem znovu opakovať, ak by som ich mal zhrnúť do 1 vety, tak až do zimy 2016-2017 boli výborné (2 viacročné stromy ktoré už pekne rodili - viď fotky), počas tejto krutej zimy oba vymrzli. (Po drastickom zrezaní znovu obrazili, takže začínam zasa z bodu nula). IH








Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
   
host - 142.58 (?), 19.11.2016 14:02


Fíkovník pěstuji už od roku 1988, odrůdu neznám - přenechala mi ho jedna paní, která se musela stěhovat do menšího bytu s tím že jí za něj zaplatím plody z první úrody, protože jí v životě neplodil. Sladké plody na ni čekaly hned následující rok. Zpočátku jsem ho pěstoval hlavně v nádobě, jako přenosný. Když jsem si zapěstoval několik sazeniček, tak jsem zkusil i pěstování ve volné půdě u zdi stodolyna západní straně cca 200m od řeky v nadmořské výšce 530m - takže mrazové kotlině. I přes mulčování listím mi asi první 3 roky vymrzl vždy až ke kořenům a na jaře vyhnal nové výhony. Přesázel jsem ho proto do uzavřeného dvoru k jižní stěně a tady už pravidelně plodí. Do výšky 2 m jsem ho pravidelně po opadu listů stáhl opatrně šňůrou k sobě a zabalil do netkané textilie. A pak na něj navlékl ojeté pneu z dodávky. V zimě pak k pneumatikám přihazoval sníh, aby se zbytečně sluncem nepřehřívaly. Nyní díky vzrůstu stáhnu a zabalím do netkané bílé textilie a zatím se drží, i když ty zimy v současnosti jsou docela teplé

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 251.190 (?), 9.2.2022 19:33
Tak Olivu vyzkouším až letos, Turkey Braun zakoupil a nemá zrovna velkou výdrž.Ve srovnání s fikem neznámé odrůdy 🤣který jsem poctivě uloupil.🤔Konce větví vždy pod -15 namrznou, ty nevyzrálé.Srovnani je, že Turkey Braun zmrzl k zemi a ten neznámý neshodil ani zelené plody, dozrálo normálně další červen.Vseobecne žádnou ochranu nepoužívám.Turky občas zmrzne k zemi, plodi na podzim potom na nových výhonech.Prvni byl ten uloupený, přičemž má několik výhonů tlustých jak lidske lýtko, výšku 2,5 metru a spíše omezuji.Fiky většinou dvakrát ročně, jarní i podzimní.Doporucuji ovšem doplňovat na podzim síran draselný, v půdě málo draslíku většinou, způsobuje vyzrání pletiv a cukry.Coz u ovoce pouze dobře.Nemohu říci, jaký růst bez draslíku.Teplice v Čechách, jižní zeď u baráku.Ovsem zde v zimě strašně fici, zvládá bez ochrany a od mala.Pokud by Jste stál o tuto odrůdu, Valdštejnská zahrada v Praze.🤣 Stejně konce zmrznou.Zapestovat v květináči, nelpet na kmeni, bude keř.Ja osobně podsadil zhruba třicet cm.Proto lepší v květináči nechat povyrůst.Namrzalo tři roky asi, k zemi.Pak už obrovské výhony za sezonu a ty pořád větší a mrazuodolné.Ani nesnim ty fíky, marmeláda.🤣tak až v Praze, Valdštejnská zahrada.Preji mnoho úspěchů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.173 (?), 25.2.2017 11:00
Nevyzerá to zle. Dnes som spravil hrubý prieklest figovníka, odstránil som pár silnejších konárov ktoré vyrastali príliš nízko alebo do strán a začali prekážať. Drevo bolo zdravé (foto 1,2). Po odrezaní povchu kôry nožom je vidno zeleno sfarbenú vrstvičku, a to na hrubších i tenších konárikoch (foto 3,4). Zdá sa zatiaľ, že figovník aj tých -23°C v januári asi ustál. Prieklest tenších vetvičiek spravím až keď začnú rašiť puky a bude zrejmá ich vitalita (konce nevyzretých výhonkov niekedy odmrznú aj v miernejších zimách). IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 170.5 (?), 19.4.2022 15:10

Máte někdo zkušenosti s pěstováním fíkovníku Francuesco ve volné půdě? V jaké výšce se může vysadit ven?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 100.59 (?), 25.2.2017 20:08

Jakou máte odrůdu? Já jsem dnes vynesl olivy, Tomel Tipo a odzimoval fíkovník Brown T. Zjevně se musím poučit - keř byl obalený dole netkanou textilíí, na ní bublinka a uvnitř listí - tam vypadá ok, ale horní část byla jen obalená bublinkou a novinami a ta teda totálně zplesnivěla, fíky na kaši..prostě to asi nedýchalosad. Daník

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.104 (?), 25.2.2017 20:38
Názov odrody nepoznám. Určite to nie je Brown Turkey, plody sú po dozretí žlté (foto). K tomu obaleniu- ak to nedýcha, tak sa chytí pleseň. Tiež som pred rokmi spravil podobnú chybu a výsledok bol rovnaký (pleseň). Netkaná textília - biela - je OK. Ja mám všetko na pevnom stanovišti vonku (figovník, tomel, asiminu, araukáriu) a už ich na zimu vôbec nechránim, ponechávam ich Osudu. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 110.126 (?), 30.12.2017 10:43
Dobrý den pane Hlavatý, rád bych se zeptal na zkušenosti s tomelem. Chtěl bych se pokusit s pěstováním.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.200 (?), 30.12.2017 12:30
110.126: Pozrite si vlákno "Tomel pro republiku". Sú tam aj všetky moje príspevky ohľadom pestovania tomelu (Diospyros kaki). Nájdete tam aj zásady rezu (prísp. z 23.2.2017). Svoje skúsenosti tu teda nebudem znovu opakovať, ak by som ich mal zhrnúť do 1 vety, tak až do zimy 2016-2017 boli výborné (2 viacročné stromy ktoré už pekne rodili - viď fotky), počas tejto krutej zimy oba vymrzli. (Po drastickom zrezaní znovu obrazili, takže začínam zasa z bodu nula). IH








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 27.4.2018 15:21

Na nějaké velké pěstování fíkovníků ve volné půdě (konkrétně mám BT) jsem se rozhodl po zkušenostech několika posledních let postupně rezignovat. Problémem by nebyly velké zimní mrazy, které v podstatě nebyly, ale naopak teplo v zimě, fíkovníky se dostanou do mízy a následné jarní mrazy je decimují. Omrzá nejen komplet breba násada, ale i větve.  Letos jsem venkovní keř odzimoval v březnu při vysokých teplotách. Vypadal zcela zdráv a zeleně. Následné mrazy dostal kabát jen z netkanky, ale kompletně namrzl. Viz fota


Po březnových mrazech
Po březnových mrazech


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 81.144 (?), 19.4.2022 18:00
V Buchlovicích u UH podobné rostliny prodávají a pěstují, neznám sice název firmy, ale mají tam ohromné olivovníky a podobné rostliny. Zkuste zapátrat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika