Samosprašný rakytník



host - 76.254 (?)
17.1.2012 14:30

Ano odstavovač  / champion / se ucpává, tak to děláme tak, že tam nedám dolů to sítko, plody jím jenom rozdrtím a potom máme takový "pytlík", dá se koupit a v něm rozdrcené plody ručně vymačkám. získá se tak skvělá štáva.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 121.214 (?), 17.1.2012 12:39

No, myslím, že vzľadom na vek kríka asi vymením muchovník za aróniu. Mala som ho prvý rok a hneď rodil.Veľkosťou sú podobné a muchovník dám do lesa. Ľudia zo sídliska ho oberú.Nejaké kŕčové žily sa začínajú objavovať, takže ak arónia obsahuje rutín, tak je vítaná. Ale aj tak všetky džemy poctivo varím starým sposobom, tj. rozváram ich s cukrom. Rozvarený džem je výrazne lepší ako ten s prídavkom želírujúcej hmoty. Rozvarené jahody a marhule nenahradí žiadna umelotina.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 17.1.2012 13:34

Já bych muchovník nevyhazoval. Pravda, borůvkám se nevyrovná, ale oproti aronii je přeci jen chutnější. Myslím čerstvé plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 147.5 (?), 17.1.2012 13:48

Horkasté plody arónie by sa mali oberať čo najneskôr (pokiaľ Vás nepredbehnú vtáci), aby sa zvieravá chuť vykompenzovala prírodným cukrom. Dobrá kombinácia je s bielym jogurtom alebo zavareniny v zmesi s iným ovocím. Vylisovaná šťava kvalitne vyzretých plodov arónie však nie je nič nepríjemné, najmä ak sa zakonzervuje kvapkou rumu.wink Aj becherovka obsahuje výťažky z koreňa puškvorca a nikto si nesťažuje. Sú takí, čo by za ňu dali aj život.cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 147.5 (?), 17.1.2012 13:37

Amelanchier si doma nechajte, je krásny kvetom aj jesenným pomarančovým listom. Keď budete zhánať aróniu, kupujte odrodu Viking, má najväčšie plody. Goji mám tiež, po schizandre túžim, ale kde túto lianu vysadiť? Záhradka je malá. Tieto nedocenené plodiny budúcnosti by som nevaril na džem, ale maximálne sušil. Rakytník má špecifickú chuť, niekomu je nepríjemná. Semienka nie sú až tak veľké, aby v ústach prekážali. Snažte sa zachovať maximum vitamínov a iných špecifických látok a používať šetrné konzervačné postupy. Na voňavý džem na sporáku stačia jahody, broskyne, marhule... Arónia má nielen rutín, ale údajne podporuje vývin mozgu a tým aj rozumovú schopnosť malých detí. Na googli sa dočítate oveľa viac...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 121.214 (?), 17.1.2012 12:27

Děkuji za radu. Ty semínka budu muset odzkoušet. Nerada lísuju šťávu. Lis se mi pořád ucpává. Jablíčka používám pro nadstavení hmoty i u jiných zdravých produktů. Ječtě používám na různé džemy i předpřipravenou třešňovou hmotu. Také je dobrá, hlavně když tam pro vůnu dáte trochu jahod, nebo malin. Kdysi jsem používala na nadstavení rybízovou hmotu. Teď jsem se rozhodla zabezpečit si na stáří rakytník, goji a schizandru. Ty chutě nejsou samostatně nic moc, ale zdraví to prospívá a snbižuje předpoklad potřeby léků ve vyšším věku. Snad. Zahrada uživí různé keře a mne také.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.254 (?), 17.1.2012 14:30

Ano odstavovač  / champion / se ucpává, tak to děláme tak, že tam nedám dolů to sítko, plody jím jenom rozdrtím a potom máme takový "pytlík", dá se koupit a v něm rozdrcené plody ručně vymačkám. získá se tak skvělá štáva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pavel... - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 19.114 (?), 17.1.2012 15:37

Pro odšťavňování jsme si pořídili Hurom Slow Juicer. Je výborný na všechno drobné ovoce /rakytník, muchoivník, aronie, angrešt, rybíz, réva, atd./. Máme jej druhým rokem a je to vynikající instrument.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 147.5 (?), 17.1.2012 18:53

Podobný elektrický hlučný odšťavovač sme kúpili pred moc rokmi. Teraz sa naň v špajzi práši- dlho sme nerobili džús alebo sirup. Je pravda, že je to dobrý pomocník. Do jednej nádobky tečie mušt a do druhej odpadáva pevná hmota. Iba to čistenie po rozobratí dá viac námahy...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 121.214 (?), 18.1.2012 12:21

To také znám, ale bolí mne prsty a nemám sílu ždímat pytlík. Zkoušela jsem i to přes sítko, ale je velký odpad. Muchovník si také nechám. Našla jsem pro arónii jiné místo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Lubos.J - (38) - 95.135 (?), 12.1.2012 16:02

Rakytník musí bejt samec a samice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika