Kadeřavost - postřik dnes?



host - 79.236 (?)
13.3.2012 16:44

Tak jsem se taky odhodlal a postříkal broskve syllitem 65wp, stejně se mi to zdá brzo, tak tak taky jedna mázlá fotka pupenu

broskvoň
broskvoň
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 166.45 (?), 13.3.2012 7:36

Pane Mirku, který systémový prostředek používáte? Alespoň naznačte. Co jsem se probíral těmi doporučovanými, všechny jsou kontaktní.    I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 13.3.2012 7:51

SYLLIT 65 WP, hodně jsem dříve používal Delan, ale díky diskusi zde na fóru, jsem byl seznámen s tím že i on je kontaktní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.45 (?), 13.3.2012 14:36

Aniž bych znal Vaši odpověď, při dnešních cestách jsem Syllit koupil neb jsem jej i dříve používal. 5.3. (když se rozumně oteplilo) jsem stříkal Championem, dnes nebo zítra chci odzkoušet Kocide a vyjde-li to následně i Syllit.

Angrešty hluboce spí,  tedy to není správný indikátor k termínu postřiku. Broskev mám jen jednu a moje závěry nemohou být směrodatné. Osobně se však přikláním k tomu, že postřiky jsou potřeba 4, ty letošní + podzimní. Přestože jsem přesně tak postupoval loni až předloni (místo novinky Kocide ještě jednou Champion) kadeřavost se objevila, ale nebyla to taková hrůza. Loni jsem podzimní postřik nestihl. Delan i Dithane jsem zavrhl, ale znovu opakuji, že moje závěry nejsou podstatné.

Pane Mirku, když si u Vašeho jména rozkliknu "zjistit adresu" objeví se divná mejlová adresa, funguje? Bydlím kousek od Vás (Kyjov) a rád bych něco, zejména týkající se rajčat, v létě osobně konzultoval. Dík     I.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 22.3.2012 9:53

do Kyjova - adresa samozřejmě funguje yes

Ještě k ošetření, koupil jsem a předevčírem vysadil novou broskvičku která patrně nebyla nijak ošetřena. Vzhledem k lepšímu odměření malého množství postřiku uvažuji o použití "tekuté" Sulky, nemám s ní však  (co se broskvoní týče) žádnou zkušenost, chtěl bych alespoň jeden postřik než stromek "nastartuje", díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 166.3 (?), 13.3.2012 7:57

Základní je ošetření v období nalévání pupenů, v období, kdy se začínají rozevírat terminální pupeny a hrozí riziko infekce. Pro toto základní ošetření v prvním období napadení je nejvhodnější aplikace měďnatých fungicidů, které vykazují vysokou účinnost a současně omezují napadeni dřevních částí hostitele bakteriemi z rodu Pseudomonas a houbami z rodu Leucostoma.

Rozvoj choroby podporuje teplé počasí v období rašení a v takovém případě dostačuje jedno ošetření. V případě chladného počasí je třeba vývoj podle potřeby 1-2× opakovat. Další postřiky se opakují po jednom až dvou týdnech. Počet postřiků, a jejich termíny proto musí zohlednit trvání infekčního období patogena. Samozřejmě že za mrazivého počasí ošetření není možné provádět. V tuto uvedenou dobu je nejvhodnější měďnatý přípravek Champion 50 WP. Pro opakovaná ošetřeni lze použít kterýkoliv z doporučených organických fungicidů. Ošetření těsně před kvetením je v našich podmínkách již zbytečné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 13.3.2012 8:06

Kadeřavost Broskvoně, jeden z článků o této chorobě. Stávající počasí je bohužel pro vývin choroby přímo ideální, teplo a vlhko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 13.3.2012 14:00

Syllit i Delan jsou oba kontaktní přípravky. To, že Syllit má hloubkový účinek, tedy jakýsi lokálně systemický, začal tvrdit loni nový majitel přípravku. Syllit proniká až do častečně otevřených pupenů. Pokud jsou pupeny uzavřeny, zůstává účinná látka na jejich povrchu.

Za zhruba 20 let, co používám Syllit i Delan, ale mohu potvrdit, že v pozdější fázi rašení pupenů je Syllit o něco účinnější.

Systémové přípravky nejsou proti kadeřavosti registrovány, ono by to nebylo ani příliš smysluplné. Aby se jejich systémovost mohla projevit, musí být už vytvořena určitá listová plocha (min. 1 cm2), to už je pozdě. Oproti kontaktním přípravkům mají podstatně vyšší kurativní (léčebnou) účinnost, ale kratší prevetivní účinnost.

Určité opodstatnění by bylo použití některého systémovho přípravku, který je registrován do peckovin (např. Horizon) v těch případech, kdy pěstitel z nějakých důvodů neošetřil proti kadeřavosti už při rašení. Ovšem to by muselo být nejpozději na začátku kvetení, ale účinnost by byla už o dost nižšší (záleží také na průběhu počasí).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 179.28 (?), 13.3.2012 14:40

Nie som zastáncom nadmerného používania syntetických fungicídov. Pri broskyniach sa mi dostatočne osvedčili 1-2 predjarné aplikácie meďou. Napriek tomu si dovolím upozorniť na prípravok Efuzin 500 SC, ktorý sa odporúča aplikovať pri nalievaní púčikov a ktorý má údajne preventívny aj kuratívny hĺbkovo systémový účinok v trvaní až 60 hodín po aplikácii. Nemám s ním skúsenosti, ani neviem či sa ešte predáva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 13.3.2012 15:07

Díval jsem se a Efuzin i Syllit mají stejnou účinou látku a  "s lokálne-systémovým hĺbkovým účinkom". Dnes jsem se stavoval ve Valticích u ovocnáře (mám zájem o broskvoň Favorita Mor.) a mezi řečí jsem byl pochválen za odchycenou dobu postřiku a rovněž názor na Syllit byl velmi kladný.

Přikládám pro názornost jednu fotku pupenu která se mi teď povedla (foťák zaostřuje všude, jen ne tam kam má, byť různě podkládám..), ostatní je rozmazané.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 79.236 (?), 13.3.2012 16:44

Tak jsem se taky odhodlal a postříkal broskve syllitem 65wp, stejně se mi to zdá brzo, tak tak taky jedna mázlá fotka pupenu

broskvoň
broskvoň
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika