Kadeřavost - postřik dnes?



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?) 
11.3.2012 20:13

Musím opravit své hodnocení údajů z grafu SAT 7 ze středy 7.3.  Údaje z blízké stanice v Malus  Choust. Hradišti i ZD Dolany udávají dnes sumu asi 400 °C. Když jsem před obědem kontroloval pupeny broskví, zjistil jsem znatelné hnutí šupin. Na některých pupenecch angreštu se objevily zelené špičky. Některé jehnědy lísek se roztřepily, jak uvádí paní Lída, ale ještě nepráší.

Vzhledem k tomu, že mě upozornění angreštů ještě nikdy nezklamalo a vzhledem k téměř celodennímu sluníčku s teplotou 12°C a prognoze deště na zítřek, jsem odpoledne ošetřil mědí, včetně broskví známých.

Tento docela rozpor jsem sdělil i provozovateli stránek s grafem SAT 7.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 11.3.2012 20:19

To mě Paľo docela překvapuje. Myslel jsem si, že je u vás o něco tepleji. Tady je zřetelný pohyb pupenů znát, když po skončení těch silných mrazů byly ještě viditelně zatažené.. Stříkal jsem už minulou sobotu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 165.203 (?), 12.3.2012 8:32

Tiež ma Petře prekvapil stav broskýň na južných svahoch Malých Karpát. Veď vlani kvitli mandlone v Sv.Jure minimálne o 10 dní skôr ako u nás na Severe. Doma mám už všetky egreše zelené, aj tie štepované na meruzalke.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 12.3.2012 9:55

Je zajímavé, že i když meruňky kvetou dříve, než broskvoně, jejich pupeny vykazují v této době daleko menší pohyb, než pupeny broskvoní. Zvětšené pupeny broskvoní jsou viditelné i z větší vzdálenosti, kdežto u meruněk není z této vzdálenosti ještě vidět nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 179.28 (?), 12.3.2012 23:30

Je to zaujímavý postreh Petře! Za odpoveďou na otázky o rozdielnostiach kvetu bysme zrejme museli ísť do histórie pôvodu týchto ovocných stromov.  Súvisí to pravdepodobne s rozdielnosťou vysokohorskej klímy Strednej Ázie a Číny- pravlasti marhúľ a klímou stredojužnej Ázie (Pákistán, Sýria, Turecko)- pravlasti spoločného predka mandlone a broskyne. Fenotypické znaky sú podmienené pevne fixovanými génmi z čias ich vzniku. Napriek tomu sa vedia v krátkej dobe ceľkom slušne prispôsobiť podmienkam severne od 48.rovnobežky. Rozdiel v odolnosti dreva a kvetu proti mrazom medzi týmito plodinami ostane myslím si nezmenený. Marhule lepšie odolávajú v dreve zimným mrazom, ale mínus 0,5 stupňový mráz dokáže v mžiku zničiť úrodu tesne po odkvete. Kvety broskýň sú voči jarným mrazom otužilejšie, ale zimné mrazy vedia na kmeňoch a konároch broskýň narobiť škaredé mrazové dosky a následný glejotok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 12.3.2012 20:50

Prohlížel jsem dnes odpoledne broskvoně a vypadá to že rašení pupenů již neumožní třetí postřik ve správném termínu. Bude postřik hloubkovým přípravkem ve zkráceném termínu účinný?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 12.3.2012 21:18

Mirkovi.Trochu nerozumím té Vaší otázce, že rašení broskví neumožní třetí postřik ve správném termínu a jestli bude účinný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 103.181 (?), 12.3.2012 21:32

stříkám jednou jedinkrát a to na myší ouško, posledních 5 let vždy Sulka (letos je za ní nějaká náhrada) a kadeřavost neznám

jak to tady ale čtu, tak asi nejsem zodpovědný... každopádně sousedé kadeřavost mají každý rok, nestříkají vůbec...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 179.28 (?), 12.3.2012 22:45

Proti kučeravosti broskýň je Sulka ekvivalentom meďnatých prípravkov. Navyše má akaricídny účinok. V minulosti som ju na jar aplikoval iba raz, ale podľa množstva kučeravých listov na broskyniach som usúdil, že Kuprikol je účinnejší. Je to iba moje subjektívne hodnotenie. Aplikácia meďnatých prípravkov do korún je oproti Sulke "senzoricky" príjemnejšia. Meďnatými postrekmi môžete aj poumývať kmene broskýň, čo zabraňuje rozvoju drevokazných húb.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 12.3.2012 23:40

p. Václav Vinšálek - Otázka vychází z postupu kdy provádím dvě ošetření mědí a jedno systémovým prostředkem v rozestupech 10-14 dnů. Druhý jsem provedl o tomto víkendu a vzhledem ke stavu pupenů nedodržím asi ani zkrácený termín 7 dnů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika