Jak je to s tím smáčedlem?



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?)
27.2.2010 22:13

No to byste se divil, jaký je mezitím rozdíl. A přitom v mé studni voda není zas tvrdá extrémně.  Rozdíly jsou samozřejmě také mezi jednotlivými přípravky, jak se dobře rozpouštějí. Také netvrdím, že v každém potoce je vždy jen měkká voda.

Přípravky typu Champion v sobě smáčedlo zabudované nemají, pojejich aplikaci je potřeba, aby nejméně 6 hod nepořišel větší déšť. Použití k ošetřování či hnojení dešťové vody je vůbec to nejrozumnější. Na to jsem se dosud nezařídil, protože potok mám před domem a s vodou z něho jsem spokojen. Zato mám problémy se ženou, protože když mě vidí tahat konve z potoka, tak lamentuje, že doma to dělám " jak sto let za opicema " a někdy přijdou i peprnější řeči.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 101.124 (?), 27.2.2010 9:16, zobrazeno: 52655x

Našla jsem zde v několika diskusích zmínky o tom, že někteří lidé používají smáčedla, která přidávají do postřiků. Zajímalo by mě, jak například doporučovaný JAR, co by smáčedlo, zlepší účinek provedeného postřiku, přidá-li se do výrobcem připraveného a vodou smíchaného postřiku? Jestliže smáčedlo kvalitu potřiků opravdu nějak vylepšuje, proč výrobce nedeklaruje toto možné vylepšení v návodu k použití? V návodu by mohla být třeba malá větička: Nakonec přidejte pár kapek JARu. Je možné, že o možném vylepšení svého výrobku výrobce neví? Nebo proč někdo vlastně smáčedlo do postřiku přidává? Děkuji všem, kdo mi v této oblasti rozsvítí , asi by to mohlo zajímat i více lidí, když se právě provádějí postřiky broskviček.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.44 (?), 27.2.2010 9:47

Jar je náhražka drahého smáčedla. Účinnost je dle mého naprosto shodná, jen cena je jinde... Smáčedlo postřik lehce napění a ten pak lépe přilne na rostlině. Proto tzn. zvyšuje účinnost postřiku.
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 27.2.2010 10:18

Smáčedlo postřik lehce napění a ten pak lépe přilne na rostlině

Nebo taky lépe odteče. Na trhu jsou (doslova) stovky přípravků nejrůznějšího složení a fyzikálních vlastností. Není proto možné paušálně tvrdit, že přídavek smáčedla zvyšuje účinnost každého postřiku. Může to být pravda např. u postřiků na bázi rostlinných olejů. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.2 (?), 27.2.2010 10:32

Bez výhrad souhlasím. Přidávání smáčedla je trošku starší záležitost. Dnešní přípravky jsou vymyšleny tak, aby to nebylo vůbec třeba. Je to opravdu hodně roků, asi tak 30, co jsme přidávali pár kapek Jaru. Ti starší si jistě vzpomenou na komerční přípravek Citowet.  Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 217.145 (?), 27.2.2010 18:50

Presne ako pise dole PP. Povrchove napatie vody je prilis vysoke. A vacsina postrekov nema vlastnosti tenzidov a azda vsetky sa zarabaju vo vode. Vyznam zmacadla je preto neodskriepitelny. Voda vam nezleze, akoby z mastneho povrchu, z rastliny,...na toto sa pouziva zmacadlo. Rozpije sa vsade aj do malych porov, co by sa nestalo ak by neobsahovala zmacadlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 235.249 (?), 28.2.2010 14:05

Smáčedlo už z definice způsobuje to, že přilne k povrchu a nesteče. (o nějaké pěnění nejde) Píšete nesmysly. Pokud to dělá opak, není to smáčedlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 147.108 (?), 27.2.2010 10:14

Účelem je snížení povrchového napětí kapaliny. Ta tím lépe přilne na ošetřovaný povrch. Význam to má hlavně u rostlin, které mají na sobě voskové povlaky, např. zelí.  Použít se dá obecně jakékoliv smáčedlo, obecně saponát, který je co nejméně škodlivý.  Jar se používá proto, že je určený k mytí nádobí, tedy se soudí, že je málo toxický. Můžete ale klidně použít třeba autošampon, účinek bude stejný. Jak bio byste mohla rozvařit nastrouhané kaštany a použít výluh. Nebo výluh z mydlice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 27.2.2010 21:06

V současné době je na trhu v ČR velké množství smáčedel. Bohužel v malospořebitelském balení se prodává, myslím, stále jen to jedno, i když je výborné(ale i cenově). Doba, kdy byl k dispozici jen Cittowet vzpomínamný pane Stanislavem, nebo Atplus je pryč. V posledních letech se silně rozšířily smáčedla na bázi MEŘO, t.j. methyl-esteru řepkového oleje.

Drobnému pěstiteli však stačí přidat vzpomínaný JAR nebo ještě lépe trochu stolního oleje. Je však třeba s tím mít trochu elementární zkušeností, aby např. nedošlo k popálení vyrašených pupenů nebo květů. Já si např. insekticid jako je Oleo-ekol dělám sám. Namíchám řepkový olej + příslušný organofosfát.

Toho samého efektu jako je použití smáčedla lze dosáhnout také aplikací (tzv.tank-mix) fungicidu či insekticidu + listového hnojiva. To samozřejmě až za vegetace.

K zlepšení a někdy i dost výraznému při ošetřování postřikem je používat pokud možno měkkou vodu.  Voda ze studní či vodovodů, která je hodně tvrdá je naprosto nevhodná! Já používám zásadně vodu z potoka a dělali jsme to i v zemědělské velkovýrobě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 27.2.2010 21:26

Nu, voda z potoka ještě není zárukou měkosti. Já používám do postřiků dešťovku ze sudu pod okapem, nebo destilku (mám ji vcelku zdarma).
  Jinak, pokud se bavíme o smáčedlech, mají smysl, až budou mít stromy listy. Pokud stříkáme nyní - třeba broskvoně - je smáčedlo vcelku zbytečné. Na kůře přilne postřik stejně i bez smáčedla. Navíc mám dojem, že třeba Champion má smáčedlo v sobě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 27.2.2010 22:13

No to byste se divil, jaký je mezitím rozdíl. A přitom v mé studni voda není zas tvrdá extrémně.  Rozdíly jsou samozřejmě také mezi jednotlivými přípravky, jak se dobře rozpouštějí. Také netvrdím, že v každém potoce je vždy jen měkká voda.

Přípravky typu Champion v sobě smáčedlo zabudované nemají, pojejich aplikaci je potřeba, aby nejméně 6 hod nepořišel větší déšť. Použití k ošetřování či hnojení dešťové vody je vůbec to nejrozumnější. Na to jsem se dosud nezařídil, protože potok mám před domem a s vodou z něho jsem spokojen. Zato mám problémy se ženou, protože když mě vidí tahat konve z potoka, tak lamentuje, že doma to dělám " jak sto let za opicema " a někdy přijdou i peprnější řeči.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika