Pokus s bramborami



Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 54.174 (?)
16.10.2019 12:28

Brambory mají kazy, protože jsem rozkrájel ty nejmenší a nejprožranější. Ty lepší bych radši zasadil nebo ochutnal. Těchto pár rostlo navíc na panenské půdě přímo u lesa, kde je zatím asi dost larev, co si rády kousnou.

My na to nejsme zvyklí, ale barvy k bramborám patří. Nejvzácnější je oranžová, ta se mi zatím nevyskytla. zatím mě plně uspokojují různé odstíny fialové a červené, které se objevily. Ty barviva jsou navíc jedny z nejsilnějších antioxidantů, takže to má i zdravotní význam. Kdyby se mi časem povedla i oranžová, tak by to byla zeaxantinová bomba.

Dědičnost barev u brambor není jednoduchá, zvlášť u tetrapolidních. Hezky je to popsáno na Cultivariable. základní gen pro fialovou / červenou je dominantní verze genů P/R. aby se barva projevila, je třeba dominantní verze genu I. pokud se má probarvit i dužnina, je třeba dominantní verze genu Pf. Pokud není, záleží na genu M, jestli a jak moc bude vybarvena slupka.

To je docela dost zábavy pro mě a můj výchozí materiál, který vypadá docela pestře.

Co se týká chuti, před několika dny jsem ochutnával jiný vzorek asi 10 různých výpěstků z jiné mé lokace... a překvapivě to chutnalo jako brambory. Některé byly lojovitější, jiné moučnatější, kromě jedné byly všechny dobré a jeden mutant nechtěl změknout ani po hodině varu.

Dvě fialové odrůdy zaujaly natolik, že příští rok opustí můj experimentální záhon a půjdou do produkčního pěstování pro rodinu. U červených to uvidíme po vyzkoušení.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
   
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 59.217 (?), 15.9.2019 14:21
S. Phureja čekají na krátký den

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 54.174 (?), 5.10.2019 19:17
Letošní pokus je skoro u konce. Část sadby na příští rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 238.28 (?), 10.10.2019 21:33
Úroda ze semenáčků z jedné lokace. Rostliny přežily v čistém jílu bez zálivky a několik jich něco urodilo. Jedna z červených je dokonce intenzivně probarvená i zevnitř. Kdyby měl někdo zájem, budu se asi přebytku mini hlízek zbavovat.








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.175 (?), 11.10.2019 7:25

Brambory na obrázcích vypadají zajímavě. Budete dělat z nich nějaký výběr a pokračovat v jejich pěstování nebo se Vám nezdají dost dobré a začnete znovu od semen?

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 238.28 (?), 11.10.2019 13:52
Určitě budu pokračovat, ale mám na to málo místa. Od každého klonu vezmu tak 3 hlízy a zbytek bych rád rozdal. V příštím roce chci vysadit další semenáčky a kromě toho vyzkoušet ty letošní v trochu normálních podmínkách. Pozitivní je, že se mi mezi semenáčky objevily skoro všechny zajímavé vlastnosti. Červená dužnina, černá dužnina, pevné slupky v různých kombinacích a taky náznaky různých barev na povrchu. Některé rostliny byly nedotčené mandelinkou a mimo jiné mám několik potomků Ernte / Blue eye od Stefana Griessera, včetně originálu, tak ty bych chtěl taky porovnat a pokřížit. Na jeden záhon příliš mnoho plánů.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 238.28 (?), 15.10.2019 22:21
Několik kombinací barev dužniny: plně červená, červený obrazec, antokyanové obrazce, žlutá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 16.10.2019 7:41

Můžete to nějak přiblížit pro laiky? Já znám jen klasické žluté brambory, a po pravdě, na mě působí takové brambory odpudivě a určitě bych je nejedl. Jaká je vlastně skutečnost? Je barva vnitřku hlízy podstatná? Proč jsou ve všech uvnitř "kazy"? Jaká je chuť brambor?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.14 (?), 16.10.2019 8:52

Přece " vo tom to je". Vyšlechtit to tak, aby to mělo požadované vlastnosti. Jako zábava (koníček) jistě zajímavý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 54.174 (?), 16.10.2019 12:28

Brambory mají kazy, protože jsem rozkrájel ty nejmenší a nejprožranější. Ty lepší bych radši zasadil nebo ochutnal. Těchto pár rostlo navíc na panenské půdě přímo u lesa, kde je zatím asi dost larev, co si rády kousnou.

My na to nejsme zvyklí, ale barvy k bramborám patří. Nejvzácnější je oranžová, ta se mi zatím nevyskytla. zatím mě plně uspokojují různé odstíny fialové a červené, které se objevily. Ty barviva jsou navíc jedny z nejsilnějších antioxidantů, takže to má i zdravotní význam. Kdyby se mi časem povedla i oranžová, tak by to byla zeaxantinová bomba.

Dědičnost barev u brambor není jednoduchá, zvlášť u tetrapolidních. Hezky je to popsáno na Cultivariable. základní gen pro fialovou / červenou je dominantní verze genů P/R. aby se barva projevila, je třeba dominantní verze genu I. pokud se má probarvit i dužnina, je třeba dominantní verze genu Pf. Pokud není, záleží na genu M, jestli a jak moc bude vybarvena slupka.

To je docela dost zábavy pro mě a můj výchozí materiál, který vypadá docela pestře.

Co se týká chuti, před několika dny jsem ochutnával jiný vzorek asi 10 různých výpěstků z jiné mé lokace... a překvapivě to chutnalo jako brambory. Některé byly lojovitější, jiné moučnatější, kromě jedné byly všechny dobré a jeden mutant nechtěl změknout ani po hodině varu.

Dvě fialové odrůdy zaujaly natolik, že příští rok opustí můj experimentální záhon a půjdou do produkčního pěstování pro rodinu. U červených to uvidíme po vyzkoušení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.31 (?), 20.10.2019 9:03

Snažil jsem se získat nějaká TPS semena přímo od Toma Wagnera, ale má už svůj obchod se semeny dva roky zavřený. Jeden člen Tomatoville mně doporučil chorvatský web, kde snad nějaké jeho odrůdy nabízejí, ale mají tam hlavně komerční ruské odrůdy. Jestli z toho něco bylo původně od Toma Wagnera není poznat:

Fermer

Ilona

Imperatrista

Lada F1

Milena

Triumph

Assoů

Revansh

Firework

Purple Explosion

 Chtěl bych si něco z toho objednat. Doporučil byste mně některá z nich?

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika