Pokus s bramborami



Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 54.174 (?)
31.5.2019 9:05

Možná byste se měl zeptat ve firmě BEJO, proč investovali do dlouhého vývoje své odrůdy brambor množené ze semen. Možná je taky jenom baví si hrát a neměli zrovna nic lepšího na práci.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 57.239 (?), 31.5.2019 7:18
V cem by to bylo dobre? Myslim si, ze pro bezneho pestitele ani zemedelce pestovat brambory ze semen rozhodne dobre neni. Jediny pripad - jako "hracka" pro ojedineleho nadsence.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 54.174 (?), 31.5.2019 9:05

Možná byste se měl zeptat ve firmě BEJO, proč investovali do dlouhého vývoje své odrůdy brambor množené ze semen. Možná je taky jenom baví si hrát a neměli zrovna nic lepšího na práci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 31.5.2019 9:39

Tak nás poučte, jak to v praxi (té přízemní, obhrouble spotřebitelské) praxi funguje. Vyseju semena brambor, zjara, dřív to u nás nejde. A sklidím co, kolik a kdy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.175 (?), 31.5.2019 20:17

Běžné tetraploidní odrůdy brambor se od nepaměti množí klonováním (hlízami). Není je možno množit generativně, protože by ztratily své odrůdové vlastnosti. Opakované vegetativní množení s sebou nese některé problémy, virózy atd. Není to zas tak snadné jak se zde píše, že se zasadí hlízy a na podzim se sklidí brambory. Někdo tu sadbu musí napřed vyrobit. Jistě všichni víme, že sadbu je nutno obnovovat. Nikdo tady nepsal, že na jaře se vysejí semínka a na podzim se budou sklízet brambory. Není mně jasné z jakého důvodu to tu PP psal, jestli z neznalosti nebo jen chtěl nějak poškodit diskuzi na tomto vlákně. Pochopitelně se první rok vypěstují malé hlízy těchto diploidních brambor, ty se na jaře vysadí a druhý rok na podzim se sklízí brambory. Další roky záleží na tom, jak se pěstitel rozhodne, jestli bude dále množit hlízami jak je běžné nebo si občas odrůdu oživí výsevem semen. Semena diploidních brambor mám slíbená, příští rok na jaře začnu pěstovat z výsevu, ale na tomto fóru už se žádné diskuze o bramborách nebudu účastnit, protože pro mne to žádný přínos není. Mějte se.
           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.175 (?), 31.5.2019 9:05

Nemyslel jsem tím běžného pěstitele ani zemědělce. Myslel jsem tím některé zahrádkáře, kteří dávají přednost kvalitě před množstvím a nebojí se práce navíc. Rád se poučím, máte představu o tom pěstování?

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 54.174 (?), 31.5.2019 8:59

S Američany je v tomto směru těžká řeč. V rámci USA / Kanady toho sdílí spoustu a je tam vidět síla komunity, ale jak jsem pochopil, bojí se návštěvy USDA a likvidace všech rostlin + pokropení všeho roundupem + vybagrování svrchní vrstvy půdy (aby zkáza byla kompletní) + pár měsíců ve vězení. Zkoušel jsem Billa Whitsona, podobnou celebritu, ale tohle jsem z toho pochopil.

ARS GRIN by poslal cokoliv, ale musel bych si vyběhat povolení na Rostlinolékařské správě. Když jsem se zajímal, co všechno by to obnášelo, tak jsem od toho upustil.

naštěstí je dost pěsitelů i v Evropě a jeden z nich se se mnou trochu podělil. Kromě toho je poměrně rozsáhlá sbírka v IPK Gatersleben - a odtamtud lze získat skoro cokoliv za manipulační poplatek (Semena, in vitro materiál i hlízy)

No a nakonec je tu zkušenost s CZ GRIN... a to je na vyprávění někam k pivu. Ale nakonec díky nim si teď rozpěstovávám in vitro bramboru a zatím to jde docela dobře.

V zásadě mi přijde, že z té diverzity brambor se dá sehnat skoro všechno. Možná tady chybí přístup k některým odrůdám (Skagit Valley, Ozette,...). ale jednak si myslím, že se to nakonec podaří nějak vyřešit, jednak to nevidím jako limitující. My tady v Evropě máme obrovské bohatství odrůd, za které by nám Američani urvali ruce (a oni se k nim taky nedostanou).

Ale někam se všechny poděly. Nevěděl by třeba někdo, kde sehnat Višňovské rohlíčky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 54.174 (?), 31.5.2019 9:09

Jinak docela zajímavý dokument ke čtení jde najít, když do google zadáte:

"reinventing potato diploid crop"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 68.66 (?), 31.5.2019 12:28

"Nevěděl by třeba někdo, kde sehnat Višňovské rohlíčky"?

Obraťte se na VÚB HB.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 54.174 (?), 31.5.2019 12:50

Ty už jsem jednou využil v jiné záležitosti, tak bych je nerad obtěžoval pořád. Ale děkuji. Mimochodem VUB HB obhospodařuje bramborovou část CZ GRINu s 2309 záznamy pro brambory. Nicméně zrovna tyto se ve výpisu položek neobjevují.

Zrovna ty Višňovské rohlíčky - beru je spíš jako příklad místní odrůdy, která vymizela.

Co je zajímavé, že třeba pěstitelé v USA využívají GRIN dost intenzivně, zatímco u nás to není zvykem.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 238.28 (?), 31.5.2019 19:21
Solanum Stenotomum z in vitro kultury už zesílilo a po víkendu půjde ven.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika