Jakou odrůdu brambor doporučujete



limetka - (38) - 182.109 (?)
24.3.2009 12:18

Ahoj Lucko - metodou pokusů a omylů jsme za několik let vytipovali několik odrůd - výborná je Magda, Ditta a také Marabel - letos chci vyzkoušet Princess, jsem zvědavá, jaká bude. Také si vysazujeme jen pár řádků pro přímý konzum. Slušný přehled vlastností odrůd najdeš na stránkách Oseva Agro nebo na stránkách zemědělského družstva Popelín. Držím palce, ať vybereš dobře. Limetka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
host - 61.171 (?), 25.11.2015 8:29

Fialové Valfi jsem také pěstoval. Mají nejen nevýhodu, že mají menší velikost a menší výnos ale hlavně jsou dost náchylné ke strupovitosti. Je ale pravdou, že kaše z nich je nepřekonatelná hedvábné konzistence a barvy sepraných džín. Když si člověk zvykne, nemá to chybu. Je pravdou, že poprvé je manželka použila do kopračky a když člověk není zvyklý, tak kombinace barev zelený kopr, fialové brambory, bílá omáčka a žluté vajíčko nevyvolávalo zrovna pocit zbíhajících se slin. Vnouček ale miloval právě tu kaši a byl na barvu tak zvyklý, že když druhá babička udělala kaši z normálních brambor, tak se divil, že není modrá. Díky strupovitosti jsem je přastal dávat, že je časem zase obnovím ale bohužel už se mi nepodařilo sehnat sadbu. Jako raritu a pro ty, kdo mají rádi bramborovou kaši určitě doporučím. Tady jsou Valfi nepřekonatelné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 208.87 (?), 24.8.2016 23:18

Valfi je na strupovitost náchylná. Je ale pravda, že oblast republiky, kde se brambory pěstují, může stupeň napadení ovlivnit. U nás na střední Moravě, prakticky strupovitost neznáme. Brambory Valfi jsem koupil jako sadbu poprvé v roce 2008. Strupovitostí bylo zasaženo více jak 90% hlíz, z toho některé dramaticky (více jak 70% povrchu). Protože v následujících letech nebyla sadba v naší oblasti k mání, musel jsem používat vlastní přesadbu, protože jsme v tzv degenerační bramborářské oblasti (nížinná poloha 200 m nm.) snažil jsem se pro výběr sadby aplikovat tzv. pozitivní výběry (označování rostlin s nejlepším zdravotním stavem v průběhu vegetace. Třetím rokem pěstování jsem docílil brambor zcela bez strupovitosti. Vzhledem k tomu, že struktura vařených hlíz je ve stupni C - pro výrobu kaší, a výnosové depresi, která se u nás začala projevovat, jsem od pěstování této odrůdy upustil. Pokud má někdo zájem o pěstování odrůd s modrou dužninou, doporučuji místo Valfi u nás na trhu dostupnou odrůdu Double Fun. Na rozdíl od Valfi má dužninu sytě tmavě fialověmodrou, některé hlízy dokonce se zajímavou žlutou skvrnou, dosahuje velmi vysokého výnosu hlíz, vysokého počtu hlíz i velké množství "velkých" hlíz. Hlízy jsou velmi odolné mechanickému poškození, významná je i dormance - odolná proti klíčení do jara. Kdo nepoužívá žádnou chemickou ochranu jako já, jistě uvítá i vyšší odolnost proti plísni bramborové, + 10 až 14 dnů oproti průměru ostatních odrůd. Milovníci salátových odrůd budou nicméně asi zklamáni, ani tato odrůda nepřesahuje kvalitou Béčko. Pro vás doporučuji odrůdy Violete nebo Vittalotte, jejich hlízy jsou však malé, výnosy nízké a mají velmi hluboká očka, proto se musí vařit výhradně ve slupce a loupat. Sadbu navíc nelze sehnat, jako konzumní jen v několika vybraných prodejnách jako dovoz z Francie a ty jsou ošetřeny retardery tak pečlivě, že vám nevyklíčí, takže je to běh na několik let pro opravdové znalce a zájemce. Ještě poznámka ke strupovitosti. Za léta nákupu sadby bych řekl, že strupovitostí byly napadeny nejvíce hlízy nakoupené v severních a středních Čechách, ale mohla to být i náhoda. Před dvěma roky jsem nakoupil sadbu červenodužninaté odrůdy Magenta Love, napadení hlíz bylo prakticky 100% a většina měla i napadeno víc jak 80% povrchu, hlízy připomínaly doslova deformáty. Po dvouleté přesadbě mám napadení méně jak 5% hlíz. Takže si myslím, že oblast pěstování má velký vliv, ale vím, že by bylo pro takové tvrzení potřeba dlouhodobé verifikace. Roman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 198.178 (?), 13.1.2016 11:28

odrůdu Belana mají v Albertu pod označením pozdní, stejně tak Princes...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 13.1.2016 12:53

Jenže v Albertu používají označení "pozdní" jako antonymum k výrazu "nové". Je to tak trochu oříšek, jak nazvat bramboru "k uskladnění" poté, co byly převezeny ze skladu a jsou připraveny k prodeji na brzký konzum.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 25.2 (?), 16.1.2016 14:34

Ale proč se odkazovat na supermarkety. Jen a pouze z důvodů hledání vyhovujících chutí, z ničeho jiného.  Pro získání přehledu nabídky, rozhodně vyhoví přehled na stránkách Vesy Velhartice co se týká Českých odrůd, a Draga co se týká Německých odrůd množených Českými farmaři.  Další možností je navštívit přímo stránky VUB Havlíčkův Brod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
limetka - (38) - 182.109 (?), 24.3.2009 12:18

Ahoj Lucko - metodou pokusů a omylů jsme za několik let vytipovali několik odrůd - výborná je Magda, Ditta a také Marabel - letos chci vyzkoušet Princess, jsem zvědavá, jaká bude. Také si vysazujeme jen pár řádků pro přímý konzum. Slušný přehled vlastností odrůd najdeš na stránkách Oseva Agro nebo na stránkách zemědělského družstva Popelín. Držím palce, ať vybereš dobře. Limetka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 173.58 (?), 11.4.2016 6:59

Moje oblíbená odrůda je MONIKA.  Jsou to brambory ranné, výnosné, dobré a zdravě rostoucí.Sázím v půlce dubna pod bílou netkanou textilii, podhrabávám již od 10.června, načisto koncem června. Ihned znovu pohnojím a začátem července sázím znovu. Sadbu mám schovanou od jara ve studeném sklepě.Druhou sklizen mám ke konci září, ani ta není malá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 203.202 (?), 28.3.2009 19:08

Přečetla jsem si prosbu o doporučení odrůdy a tak jsme doma vzali tužky, papírky, vařili a hodnotili. K dispozici jsme měli 6 odrůd:  Anuschka (varný typ BA), Adela (B), Milva (AB), Laura (B), Belana (AB) a Esprit (B). Docela zajímavé odpoledne ve znamení brambor :-). Rodina holt pokusům neodolá. Nejvíce bodů dostala Laura -  poloraná odrůda s červenou slupkou, sytě žlutá barva dužniny. Hlízy zůstávají po uvaření pevné, dužnina netmavne. Dále bych vyzdvihla Milvu - poloraná jakostní salátová odrůda s vynikající chutí. Problém bude sehnat sadbu, je citlivá k viru Y, takže naše sadba je z Německa. Na a do třetice bych doporučila Esprit - chuť byla též výborná, taková hezky bramborová. Nejhůře dopadla Adela, tu jsem donesla ze supermarketu, ta nam tedy skutečně "nejela". Když člověk nemá možnost srovnání, možná mu to nepříjde, ale tady holt konkurence byla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 10.3.2010 0:46

Zase jsme o rok starší a možná i o něco moudřejší. Opět je nejvyšší čas myslet na sadbu brambor. Každoročně sázím po pár řádcích 4 - 5 odrůd brambor. Pro nejranější sklizně jsem používal Adoru, Velox, Magdu nebo Impalu či Inovu. Nejrychleji narostou Adory, ale nejchutnější byly Impaly a Inovy (pokud nepočítám o něco pozdnější Rosaru). Na uskladnění se mě nejvíce osvědčily Belana, Dali, Marabel, Lenka, Rosara a Rosella. Chuťově Belana, Dali, Marabel, Lenka (Dita), Rosara. Už jsem toho pozkoušel mnoho, ale z důvodu velikosti zahrádky a z kvalitativních důvodů jsem se nevzdal pěstování Dita (Lenka), Marabel a Belana. Odrůdou Marabel jsem nahradil i velmi rané odrůdy. Nemusím kopat v květnu, stačí když ochutnám skoré brambory okolo 5. června.  V tu dobu mívám ve sklepě ještěkvalitní Dittu. Letos opět zasadím odrůdy MARABEL, BELANA, DITTA a zkusím RAFAELA a PRINCESS.  Pro lepší orientaci přikládám přílohu, kde tučně označené odrůdy jsou mími favority. Možná k nim po letošním roce přibudou i zmíněné Rafaela a Princess. Budu rád i za vaše názory.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 10.3.2010 1:07

Zpracoval jsem hospodářské vlastnosti vybraných odrůd do tabulky, v programu M. Word, ale nejde to sem vložit. Musím to asi předělat do PDF nebo oskenovat v práci. Takže někdy příště. Tímto se zárověň omlouvám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika