Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Valfi je na strupovitost náchylná. Je ale pravda, že oblast republiky, kde se brambory pěstují, může stupeň napadení ovlivnit. U nás na střední Moravě, prakticky strupovitost neznáme. Brambory Valfi jsem koupil jako sadbu poprvé v roce 2008. Strupovitostí bylo zasaženo více jak 90% hlíz, z toho některé dramaticky (více jak 70% povrchu). Protože v následujících letech nebyla sadba v naší oblasti k mání, musel jsem používat vlastní přesadbu, protože jsme v tzv degenerační bramborářské oblasti (nížinná poloha 200 m nm.) snažil jsem se pro výběr sadby aplikovat tzv. pozitivní výběry (označování rostlin s nejlepším zdravotním stavem v průběhu vegetace. Třetím rokem pěstování jsem docílil brambor zcela bez strupovitosti. Vzhledem k tomu, že struktura vařených hlíz je ve stupni C - pro výrobu kaší, a výnosové depresi, která se u nás začala projevovat, jsem od pěstování této odrůdy upustil. Pokud má někdo zájem o pěstování odrůd s modrou dužninou, doporučuji místo Valfi u nás na trhu dostupnou odrůdu Double Fun. Na rozdíl od Valfi má dužninu sytě tmavě fialověmodrou, některé hlízy dokonce se zajímavou žlutou skvrnou, dosahuje velmi vysokého výnosu hlíz, vysokého počtu hlíz i velké množství "velkých" hlíz. Hlízy jsou velmi odolné mechanickému poškození, významná je i dormance - odolná proti klíčení do jara. Kdo nepoužívá žádnou chemickou ochranu jako já, jistě uvítá i vyšší odolnost proti plísni bramborové, + 10 až 14 dnů oproti průměru ostatních odrůd. Milovníci salátových odrůd budou nicméně asi zklamáni, ani tato odrůda nepřesahuje kvalitou Béčko. Pro vás doporučuji odrůdy Violete nebo Vittalotte, jejich hlízy jsou však malé, výnosy nízké a mají velmi hluboká očka, proto se musí vařit výhradně ve slupce a loupat. Sadbu navíc nelze sehnat, jako konzumní jen v několika vybraných prodejnách jako dovoz z Francie a ty jsou ošetřeny retardery tak pečlivě, že vám nevyklíčí, takže je to běh na několik let pro opravdové znalce a zájemce. Ještě poznámka ke strupovitosti. Za léta nákupu sadby bych řekl, že strupovitostí byly napadeny nejvíce hlízy nakoupené v severních a středních Čechách, ale mohla to být i náhoda. Před dvěma roky jsem nakoupil sadbu červenodužninaté odrůdy Magenta Love, napadení hlíz bylo prakticky 100% a většina měla i napadeno víc jak 80% povrchu, hlízy připomínaly doslova deformáty. Po dvouleté přesadbě mám napadení méně jak 5% hlíz. Takže si myslím, že oblast pěstování má velký vliv, ale vím, že by bylo pro takové tvrzení potřeba dlouhodobé verifikace. Roman

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 18 a číslo 17.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika