Jakou odrůdu brambor doporučujete



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
                     
host - 210.242 (?) 
1.3.2016 22:28

Jak jsem výše uvedl pěstují brambory 35 let a sadbu prodávám od 90 let takže mám jak své zkušenosti tak i informace od odběratelů.Je snaha zahraničních firem dodávající sadbu tlačit na trh nové odrůdy, které se málokdy ujmou.Za stálice jde v považovat u VR magda, impala,colette, agáta,monika, rosára červená.Ranné marabel, adéla, dali, belana.Polorané ditta, concordia, laura, red anna, krone,jelly, agria.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 168.81 (?), 2.3.2016 9:23

Dobrý den. Mojí oblíbenou odrůdou je také Agria. Bývala to odrůda na výrobu hranolků. Žlutá s vysokým obsahem škrobu a výraznou bramborovou chutí. Nechtnají mi "prázdné" brambory. Jiným lidem ale zase nechutnají škrobnaté brambory. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 66.26 (?), 2.3.2016 9:45

Moji oblibenou odrudou se stala polopozdni Jelly. Velmi chutna (vyslechtena z Marabel), odolna, vynosna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.22 (?), 2.3.2016 10:57

Kamarádka preferuje Marabel, já i z důvodů pozdějšího klíčení v panelákovém sklepě Dali.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 2.3.2016 12:24

Impala bývala výborná nejrannější odrůda, ale za posledních 6-8 let se mi nepodařilo sehnat bezvirózní sadbu. Proto ji u mne nahradila nejprve Colette a nyní Rosára.

Ve skladovatelnosti je Dalí nepřekonatelná, protože je loňská hlíza použitelná měsíc po sklizni letošních k uskladnění (tedy v srpnu 2015 byly použitelné i ty sklizené v srpnu 2014).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 2.3.2016 12:40

Pěstuji jen rané odrůdy Impalu a Rosaru. Rosara je výnosnější, Impala ještě trochu ranější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 195.173 (?), 25.6.2016 11:05

Ve kterem mesici jste sadil Impalu a za jak dlouho se sklizeji?..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.128 (?), 25.6.2016 12:13

Impala ma vegetacnu dobu tuším 72 dní. Sadievame ju v rôznych rokoch rôzne, podla aktualneho počasia. Minuly rok sme ju sadili 1.3. (prveho marca=března!) a vykopavali na "zamrznutych", t.j. okolo 10. 5. (10.mája!!). Sused sadil zemiaky a my sme vykopavali... hm.

Tento rok sme sadili Impalu okolo 25.3. a este aj tak zamrzla, vlastne OMRZLA, listy zcernali a odkvicli. Trvalo asi 3 tyzdne, kym sa rastliny spametali a zacali zase rásť.  V tychto dnoch to dobehli a uz je skoro vsetka vykopana.

  Aj preto nesadime vsetko v jednom termine, ale v rozmedzi cca 5-6 tyzdnov. Tu najranejsi Impalu v dlzke cca 50 metrov si takto mozeme dovolit riskovat, ked zmrzne tak zmrzne, a ked nezmrzne, tak máme domáce rane zemiaky velmi skoro.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 26.6.2016 18:25

Sázím v prvních dnech dubna a sklizeň začne tak do dvou týdnů, nať už polehává a začíná žloutnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.87 (?), 25.8.2016 0:29

Doporučit jednu odrůdu není asi jednoduché. Co chutná jednomu nemusí druhému. A jestli se některé odrůdě někde trvale daří, jinde zrovna nemusí. Je potřeba si hlavně ujasnit, jestli máte rádi salátové odrůdy, nebo spíš moučné - na kaše. Zásadní je, zda brambory pěstujete doma s pečlivostí a láskou, ručně sklízíte, bez používání chemie a bez, nebo pokud možno s minimem průmyslových hnojiv. Velkovýrobní způsob pěstování, skladování, přepravy a v neposlední řadě způsob prodeje zejména ze strany řetězců (praní brambor by mělo být stejně trestné, jako vražda), to vše má na všechny jakostní ukazatele naprosto nevratné devastující účinky.  Ve výsledku to znamená, že to co koupíte v obchodě, je v drtivé většině případů úplně stejné - mrtvá smradlavá hmota zcela bez ohledu na odrůdu. Pokud ale jste schopni si pěstování užít, pak pro labužníky salátových odrůd doporučím MARILYN - odrůdu pěstuji od r. 2010, vynikající salátová luxusní odrůda, nádherně hladká žlutá slupka, vysoký výnos hlíz, vasoký počet hlíz, specifický hruškovito-ledvinovitý tvar hlíz, za kyprou lehčí půdu a dobře okopčená se odvděčí ještě vyšším výnosem, nedostatkem je snad světlá dužnina a kdo nemá dobrý sklep předčasné klíčení hlíz. Dále dporučuji Francellinne a Roseval. Obě jsou odrůdy s červenou slupkou a žlutou dužninou, tvar hlíz dlouhý, varný typ A salátová. Obě odrůdy jsou na pohled prakticky stejné. Nevýhodou Francelline je předčasné klíčení v teplejších sklepích, kdežto Roseval vydrží do jara. Naprostá elita pro znalce je Ratte. Tato exkluzívní salátová odrůda mimořádně pevné konzistence má velmi až extrémně dlouhé hlízy, (v roce 2014 jsem měl běžně hlízy široké 3 - 4 cm ale dlouhé 15 i 18 cm). Tato odrůda je vyloženě určená pro výrobu salátů a vaření výhradně ve slupce (pro úzké hlízy jinak prakticky ani nelze). Mám přátele, kteří konzumují tyto brambory samotné jako lahůdku, po uvaření se krásně loupou po celé délce ve tvaru špony. Pěstování je pro opravdové milovníky do půdy lehčí a jemné pro drobnost hlíz. Je běžné, že pod jednou rostlinou naleznete klidně 50 - 70 hlíz, zaznamenal jsem i přes 80, ale většina bude jen o tlouštce 1,5 - 2 cm a délce 5 - 6cm. Záleží pak jen na vaší trpělivosti se sklizní a přípravou k vaší spokojené konzumaci. Velmi nám chutná odrůda Baccara, která má po několik let stabilní a vysoké výnosy krásných podlouhlých hlíz, odolná ke klíčení do jara. Je velmi dobrá jako přílohová odrůda a velmi se osvědčila pro přípravu bramboráků. Na bramborové kaše používáme Asterix, červenoslupkou odrůdu se žlutou dužninou, která pravidelně dosahuje velmi vysokých výnosů velkých hlíz, navíc má velmi dobrý zdravotní stav v nati (přesadbu používam 6 let, nať bez viróz a velmi odolná plísni bez ochrany v průměru odrůd). Pro nejranější sklizně se osvědčily odrůdy Carrera, Riviera a Presto. Nedaří se u nás Impale - opakovaně silný výskyt viróz. V současné době je povolených asi několik set odrůd. Je potřeba zkoušet, která odrůda právě vám padne do oka. Dobrou chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika