Co zasázet k bramborům, je to nutné?



Pech - (4) - 37.21 (?)
14.2.2018 12:37

Děkuji za plnohodnotné rady. Brambory chci pěstova pozdní. Takže by bylo nejvhodnější měnit po polovinách s cibulí(česnekem) s tím, že po sklizení jako zelené hnojivo na podzim použiji hoččici, kterou po prvním mrazíku zaorám. A na jaře opět půdu zkypřit rotavátorem, nejlépe přidat kompost. Mohlo by to fungovat? U nás tyhle věci vždy řešil děda a já dělal vš fyzického. nyní děda už bohužel zemřel a rád bych se to naučil vše sám. Takže děkuji za každou radu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Pech - (4) - 37.21 (?), 13.2.2018 16:40, zobrazeno: 8241x

Dobrý den,

letos zakládám nové pole na louce cca 350m2. Již před lety jsme měli velké pole, kde jsme na polovině pěstovali brambory a na druhé polivně pšenici. Každý rok jsme to měnili. Tehdy jsme na to ale měli traktor s technikou a pšenici jsme využili k dobytku. Nyní dobytek už nemáme, ani techniku krom terry a příslušenství. Má otázka je, zda na políčku musí opět být něco jiného na polovině než brambory pro prostřídání, nebo ne. Pokud ano, tak co by se tam nechalo vhodného zasázet a fungovalo to na střídačku s bramborami a mohli jsme to využít??? Napadla mě třeba cibule, nebo nějaká zelenina jestli by to bylo možné a vhodné. Obilniny jsou pro nás zbytečné a hlavně nepotřebné a složité na techniku.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 191.123 (?), 13.2.2018 18:14

A nezvažoval jste nechat tu polovinu pole ležet jeden rok ladem odpočívat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 13.2.2018 18:28

tak ona ta pšenice mimo jiné pomáhala potlačit růst plevelů, nechat pole ležet rok jen ladem znamená podle mého nechat si pozemek zaplevelit, přimlouval bych se tedy ke klasickému pěstování zeleniny na části pozemku a na zbytku alespoň k zelenému hnojení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Pech - (4) - 37.21 (?), 13.2.2018 19:51

To mi přijde zbytečné, půdu mám teď zoranou před týdnem a a jaře ji připravím na brambory. Je mi jasné, že tam bude plevele hodně, ale počítám s tím, že budu ručně odplevelovat co to půjde. Jde mi jen o to, zda je to nutné každý rok s něčím střídat, nebo není. A poud ano, tak co by bylo vhodné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 9.135 (?), 13.2.2018 20:44

Když zadáte do vyhledávače předplodina brambor, máte to jak na podnose. Vědecky podané.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Pech - (4) - 37.21 (?), 14.2.2018 12:24

Děkuji, nevěděl jsem jak to odborně vyjádřit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 13.2.2018 21:23

Pokud budete používat zdravou certifikovanou sadbu, můžete mít osevní postup trojhonový. Tj. rozdělíte plochu na tři části a budete točit po třetinách... Brambory mohou být až dva roky po sobě, pokud máte dost organiky na opakované vyhnojení.

Vyhnojení organikou (kravským hnojem), ranné brambory, zelené hnojení zaorat s prvními mrazy. Jarní rozvezení kompostu a předvýsadbová kultivace, pozdní brambory, zelené hnojení a pak následuje rok s meziplodinou druhé trati. Optimální by byly nějaké luskoviny jako např keříčkové fazole nebo hrách. Před meziplodinou je dobré provést vápnění dolomitem pro srovnání obsahu hořčíku. Pokud budete střídat brambory s česnekem, cibulí nebo pórkem, používejte jako zelené hnojení hořčici.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Pech - (4) - 37.21 (?), 14.2.2018 12:37

Děkuji za plnohodnotné rady. Brambory chci pěstova pozdní. Takže by bylo nejvhodnější měnit po polovinách s cibulí(česnekem) s tím, že po sklizení jako zelené hnojivo na podzim použiji hoččici, kterou po prvním mrazíku zaorám. A na jaře opět půdu zkypřit rotavátorem, nejlépe přidat kompost. Mohlo by to fungovat? U nás tyhle věci vždy řešil děda a já dělal vš fyzického. nyní děda už bohužel zemřel a rád bych se to naučil vše sám. Takže děkuji za každou radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 14.2.2018 14:30

Veškerou zeleninu si pěstujem sami. Tedy tu, co se běžně pěstovávala, už za časů mých prarodičům, my k tomu jen přihodili papriky, rajčata, melouny, cukety...wink Je na to potřeba hodně času - ten mám. A sil. Zatím mámwink Políčko máme rozděleno na čtvrtiny a prostě střídáme: lán máku a řepy, lán brambor, lán zeleniny a lán kukuřice. K tomu se vždycky na část přifaří ty dýně, melouny, fazole - to co zabírá víc místa. Kořenová zelenina, cibule, česnek + nějaká červená řepa, bob a nevím co ještě... má svůj,,lán". Minule už si k nám tcháni řepu nesadili, tak jsem nechala ladem tím způsobem, že jsem vysela svazenku a aksamitníky. Pro včelky a na ozdravění půdy. Na podzim se to jen zaoralo. Takhle ty,,lány" pořád točíme... po jednom posunujem vpravo a poslední na začátekwink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 15.2.2018 20:13

Jde o to, mnakolik ty ostatní plodiny užijete a jakou pro ně potřebujete plochu.
Samozřejmě že nejlepší je osevní postup dvojitě trojhonový = sudá_první_trať > sudá_druhá_trať > sudá_třrtí_trať > lichá_první_trať > lichá_druhá_trať > lichá_třrtí_trať > atd., kdy mezi stejnou plodinou je 5 pěstebních sezón.

Z hlediska únavy půdy je však možné ty brambory točit intenzivněji tak jak jsem popsal výše. Z hlediska skladování je dobré pěstovat oboje ranosti brambor - pokud nemáte nějaké pozdní vyzkoušené a zajištěný zdroj sadby, tak asi stejně skončíte u poloraných a raných. To střídání rané a pozdnější bylo spíše z hlediska spotřeby živin a délky doby na meziplodinu typu zelené hnojení.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika