Rajčata pro sezónu 2014



petrn - (27) - 188.11 (?)
17.12.2013 1:20

Nezdá se vám to správně. Alexandr Volkov nebyl na ISS, ale na Miru, naposledy v roce 1991. Je známý tím, že odlétal jako občan SSSR a vrátil se jako občan Ruska. První část ISS byla vynesena až v roce 1998 a Alexandr Volkov pro ISS kosmonauty připravoval.

Vladislav Volkov byl kosmonaut, který zemřel spolu se zbytkem posádky při návratu Sojuzu v roce 1971. Na anglických webech se uvádí, že jej Michaljovič Maslov pojmenoval po něm. Maslov pracoval jako inženýr ve vesmírném programu a údajně byli přátelé. Jako nadšený zahradník Maslov vyzkoušel na 300 odrůd a tohle rajče považoval za nejlepší.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
               
petrn - (27) - 147.166 (?), 17.12.2013 10:56

Bohužel příští rok nebudu mít kam nádoby umístit. V nádobách na zahradě by mi asi pošly suchem. Až budu mít zase možnost tak je v nich vyzkouším.

100 Pudov je zajímavá odrůda, ale od Estonců mi už zásilka přišla. Tak si ji napíši jako možnost na příští rok.

Prohrabal jsem semínka a zjišťuji, že pár velkých rajčat mám:
Anna Russian - v zahraničí jsem našel pozitivní ohlasy
Cuor di Bue od SevaSeed
Býčí srdce od Sema
Cosmonaut Volkov
Tak je vyzkouším.

Letos jsem pěstoval v nádobách na dvou místech Stupické. Lišily se použitou hlínou i mírou oslunění - jedno jen dopoledne a druhé přes poledne až do večera. Obě byly zcela bez chuti až nechutná. Nejspíš hodně zálivky a nevhodná půda nebo odrůda. Bejbino na více osluněné části bylo dobré, v části s méně sluncem jsem jej nepěstoval. Stupické na zahradě v půdě, které trpělo suchem, taky dobré. Je to alchymie i s nádobama.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 223.4 (?), 16.1.2014 16:25

Býčí srdce pěstuji několik roků. Masité, výborné na saláty. Pak vítězí Šejk na zpracování. Je z něho výborný protlak a jeho pikantní nakyslá chuť je přesně to, co máme rádi. Dnes jsem dala poslední dozrálé na okně do mexického guláše. Nemáme rádi měkká, nevýrazná rajčata. Ráda zkouším nové odrůdy, takže děkuji za hodnocení odrůd. Ještě kde sehnat semínka, když mi stačí jen několik. Koupila jsem z Gengelu divoké rajče, moc mně neoslovilo. Je hodně pozdní. Papriku jsem pěstovala Amy F1, ale asi lepší byla Slovakia.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Klarcab - (10) - 9.238 (?), 10.3.2014 16:39

Dobrý den a tady zasílám svá rajčátka poprvé. :-)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3255) - 5.149 (?), 16.12.2013 18:55

Pokud jde o mne, tak Vám vřele doporučuji pěstování biftekových rajčat. Jsou to masitá rajčata s výbornou chutí (ne tak výraznou jako Start F1, případně další české červené odrůdy). Jednoznačně jsou to ve světě nejoblíbenější salátová rajčata (např. salát caprese v Itálii)  a rajčata na sendviče v USA. V České republice není po druhé světové válce žádná tradice v pěstování těchto rajčat, protože žádná česká šlechtitelská stanice se nezabývala šlechtěním tohoto typu odrůd (vlastně jsme šli do obchodu a koupili ta semena, která byla k dispozici). Nevím jakou úrodu si představujete pod pojmem malá úroda. Rajčat na jedné rostlině je opravdu málo, ale sklizeň 3-4 kg mně zas tak málo nepřipadá. Jistě jejich pěstování se musíme zatím stále učit, protože to opravdu není tak jednoduché jako pěstovat cherry rajčata, keříčková rajčata ev. odolnější česká hybridní rajčata. Problém není ani v zalévání (loni v období skoro dvouměsíčního absolutního sucha jsem zaléval jednou za dva dny cca 1 litr vody na rostlinu), ani v hnojení (já vlastně ani v průběhu sezóny dusíkem nehnojím). Aby rostliny stále rostly, je třeba často omezit počet květů na vijanech ev. zvýšit počet listů na jeden vijan. 
K praskání: Protože mně začala praskat rajčata někdy až v září (v době dlouhých dešťů) tak už jsem rajčata moc nesledoval (myslím dle jednotlivých odrůd). Řekl bych, že z toho co jsem pěstoval tak nejméně praskala rajčata typu San Marzano, Principe Borghese, asi tři z desíti cherry rajčat, Bejbino. U biftekových rajčat si moc nepamatuji, ale většina jich i když praskne, tak se prasklina zacelí a nezplesniví (což mně dělalo po celou sezónu Brandywine Black). Nejhorší však byl Kosmonaut Volkov, všechny nedozrálé a prasklé jsem musel vyhodit (praskliny byly až do půlky rajčat a ihned plesnivěly. Velmi špatně dopadly Start, Stupické a většina cherry rajčat.
K těm rajčatům co jste uvedl:
Brandywine- je opravdu háklivé rajče, ale jsou některé variety, které jsou snad velmi výkonné např. Brandywine Cowlik´s
Cherokee Purple- pěkné rajče, velmi chutné, ale musí se podtrhnout a jeho dozrávání sledovat, jakmile začne měknout je nejchutnější
Azoycha- o žlutá rajčata zatím nemám zájem, nikdy jsem tuto odrůdu nepěstoval
Kosmonaut Volkov- krásná kulovitá velká rajčat až 500 g, chuť průměrná, ničím mne zvlášť nezaujala
Costoluto Genovese- také chuťově průměrné, ale získalo ve světě velkou oblibu jako „pasta rajče“ ke zpracování na omáčky a konzervaci. V našich podmínkách podstatně ranější a úrodnější než všechny typy San Marzano rajčat.
Mariana´s Piece- není české rajče i když se na internetu tato zpráva objevila.
Pochopitelně ve světě existují i biftekové odrůdy hybridní, ale vždy je něco za něco- většinou větší úroda a menší chuť při vysokých cenách semen.¨
Mně nejvíce loni chutnala rajčata dostupná i u nás – Beefmaster VFN F1, Cuor dio Bue (od SevaSeed) a také Ananas.
Česká bifteková rajčata-Brutus a keříčková Pavlína.
           Mr Big

Beefmaster VFN F1
Beefmaster VFN F1
Costoluto Genovese
Costoluto Genovese
Cuor di Bue
Cuor di Bue
Cherokee Purple
Cherokee Purple
Kosmonaut Volkov
Kosmonaut Volkov
Kosmonaut Volkov
Kosmonaut Volkov
Pavlína
Pavlína
Pavlína
Pavlína
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 16.12.2013 19:45

ke zminene sorte Pavlína: jak je na tom s odolnosti proti pl.bramborové?? díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3255) - 5.149 (?), 16.12.2013 21:29

To opravdu nevím. V době, kdy přišla plíseň (mám takový dojem, že to začalo u Šejka, který po dva poslední roky byl ohniskem šíření plísně b.), tak už Pavlína končila. Bylo to někdy koncem září po těch dlouhých deštích. Myslím si, že je na tom stejně jako jiné odrůdy u mne snad s výjimkou Philovy a Philovity, jejichž tolerance k plísni byla stejně k ničemu, protože všechny plody popukaly.

                                           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 16.12.2013 22:04
no radsi s nimi nebudu pokouset stesti, díky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 224.36 (?), 16.12.2013 23:23

Co motivovalo nazvat odrodu rajcin s velkymi (500 g) gulatymi podmi Kozmonaut Volkov?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 146.37 (?), 16.12.2013 23:38

Estonci o tom píší... že je měl na ISS ruský kosmonaut Alexander Volkov. Kdo to umí přeložit líp než online překladač wink?

Certainly not a G.M. plant but seeds originally carried to the International Space Station by Russian Cosmonaut Alexander Volkov.

PS: A možná tam mají chybu, nějak mi to neštymuje.....cheeky Alexandr Volkov je moc starý na to, aby byl na ISS.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
petrn - (27) - 188.11 (?), 17.12.2013 1:20

Nezdá se vám to správně. Alexandr Volkov nebyl na ISS, ale na Miru, naposledy v roce 1991. Je známý tím, že odlétal jako občan SSSR a vrátil se jako občan Ruska. První část ISS byla vynesena až v roce 1998 a Alexandr Volkov pro ISS kosmonauty připravoval.

Vladislav Volkov byl kosmonaut, který zemřel spolu se zbytkem posádky při návratu Sojuzu v roce 1971. Na anglických webech se uvádí, že jej Michaljovič Maslov pojmenoval po něm. Maslov pracoval jako inženýr ve vesmírném programu a údajně byli přátelé. Jako nadšený zahradník Maslov vyzkoušel na 300 odrůd a tohle rajče považoval za nejlepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika