Zakládám novou zahradu



host - 65.144 (?)
2.9.2014 14:46

U Rozely se udava skladovatelnost do unora. Myslite, ze do te doby celou urodu nesnite? V lete o jablka moc zajem nebyva, ale na podzim uz ano a zadne podzimni nemate. J.R.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
host - 33.190 (?), 2.9.2014 10:22

Tak nevím jakou odrůdou nahradit Topaz. Díval jsem se na Rajku (dočetl jsem se že má menší plody a slabší plodnost. Novinka Karneval je zase kyselejší. Pro jakou odrůdu se rozhodnout když nám velmi chutná Rubinola. Jde mi o "rezistenty" abych nemusel aplikovat postřiky.

Ještě ke švestkám Topgigant mi doporučen moc nebyl. Je vhodná náhrada Čačanská Lepotica? (jde mi jen o přimý konzum a větší plody). Děkuji Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 2.9.2014 10:52

Topaz nahraďte klidně Topazem. Krom 1-2 diskutujících si ho všichni pochvalují, tak dobrou chuť a skladovatelnost má velmi málo odrůd. Špatné pěstitelské výsledky nemusejí být vždy zaviněny jen odrůdou, nekdy i polohou či pěstitelem. A když chcete změnu, můžete zvolit Red Topaz nebo Dark Topaz.
   Jinak vynikajícím rezistentem je Rozela - dá se jíst krátce po sklizni i poměrně dlouho skladovaná. Jako Topaz jistě ne, ale Rajku překoná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 135.83 (?), 2.9.2014 12:29

Možná že špatné zkušenosti s Topazem závisí na poloze - p. Polehla v 470m n.m. může mít jiné výsledky než my v 220m n.m. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 33.190 (?), 2.9.2014 13:58

Tak teď nevím :) Díval jsem se na Rozelu, hodnotíte ji zde dobře, ale zase nevydrží dlouho uskladněná. Ikdyž já sklep nemám. Budu mít jen garáž (mimo dům). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 65.144 (?), 2.9.2014 14:18

Dve jablone mi prijde malo. Nemate vic mista? S jakymi pocitate podnozemi? J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 33.190 (?), 2.9.2014 14:32

Pro stromky chci zajet do Uherského Ostrohu. prodejstromku.cz Chtěl bych koupit na podnožích málo vzrůstných a sázet od sebe cca 3,5m (půda je myslím docela kvalitní je to ornice - černá). Pokud chci mít více druhů ovoce, musím se smířit se dvěmi jabloněmi. Pokud do budoucna místo dovolí přidám další. Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.144 (?), 2.9.2014 14:46

U Rozely se udava skladovatelnost do unora. Myslite, ze do te doby celou urodu nesnite? V lete o jablka moc zajem nebyva, ale na podzim uz ano a zadne podzimni nemate. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 2.9.2014 15:21

Úroda ze dvou jabloní na málo vzrůstné podnoži, to jsou dvě menší bedýnky. Tak to bychom u nás nějakou skladovatelnost vůbec neřešili.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 79.173 (?), 2.9.2014 17:13

V reakcích se sešlo několik dobrých tipů, snad by bylo ještě dobře pokud by zakladatel vlákna alespoň přibližně rozlohu zahrady. 

Vzkledem k tomu že sám mám zahradu jen několik kilometrů pod Brnem souhlasím s názory že zimní odrůdy jabloní jsou v podmínkách jižní Moravy odrůdami podzimním a pro jejich uskladnění vždy záleží na podmínkách sklepa.

Souhlasím s vysloveným názorem a sám tak činím Broskve sadit na podzim. Ujmutí v tomto období mám 100% a mnohem lepší vitalitu růstu stromku v prvním roce. Pěkné broskve i sortiment mívá zahradnictví Brabec v Modřicích a skutečně je na podzim lepší sortiment i kvalita stromků.

Třešňu bych na pozemku menším jak 1200m vůbec nesadil. Zabere polovinu zahrady a obvykle se sklidí ze stomu koš ovoce a stačí to celé rodině.

Z odrůd meruněk v podmínkách Brna si můžete dovolit kteroukoli. chutově nejsou ranné odrůdy srovnatelné s pozdějšími. Sám jsem propagátorem Maďarské a Velkopavlovické i když ostatní nijak nezatracuji. U většiny odrůd se dozrávání ovoce na starších stromech rozloží na období delší jak 14 dní. V případě že by mělo jít v budoucnu neco do sudu stačí zvolit odrůdy které dozrávají + - stejně, i tak si sám musím podle zrání meruňěk plánovat i dovolenou a 14 dní po poslední meruňce budete mít zralou RH.

V uvedené lokalitě bych minimálně zapřemýšlel nad pergolou se stolním vínem.     Ať se daří      j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 82.45 (?), 2.9.2014 19:11

"Třešňu bych na pozemku menším jak 1200m vůbec nesadil. Zabere polovinu zahrady..."

Dovolím si upozornit, že existují i méně vzrůstné třešňové podnože, dokonce i podnože zakrslé, takže i starší strom může mít rozměry například jabloní, či broskvoní.

"Souhlasím s vysloveným názorem a sám tak činím Broskve sadit na podzim. Ujmutí v tomto období mám 100% a mnohem lepší vitalitu růstu stromku v prvním roce".

Mám shodné zkušenosti, v mnohem horší pěstitelské poloze. Sortiment broskvoní v nabídce školek je na podzim bohatý, plný. Už se to zde objevilo v mnoha diskusních vláknech. Bylo by vhodné, aby ti z nás, kteří podzimní výsadbu nezkoušeli, či se jim nezdařila, neuváděli informaci, že "broskvoně se sází na jaře". Já ji v této podobě považuji za dogma, resp. za opisované dogma.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika