Zakládám novou zahradu



host - 65.144 (?)
2.9.2014 14:18

Dve jablone mi prijde malo. Nemate vic mista? S jakymi pocitate podnozemi? J.R.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
host - 33.190 (?), 2.9.2014 10:22

Tak nevím jakou odrůdou nahradit Topaz. Díval jsem se na Rajku (dočetl jsem se že má menší plody a slabší plodnost. Novinka Karneval je zase kyselejší. Pro jakou odrůdu se rozhodnout když nám velmi chutná Rubinola. Jde mi o "rezistenty" abych nemusel aplikovat postřiky.

Ještě ke švestkám Topgigant mi doporučen moc nebyl. Je vhodná náhrada Čačanská Lepotica? (jde mi jen o přimý konzum a větší plody). Děkuji Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 2.9.2014 10:52

Topaz nahraďte klidně Topazem. Krom 1-2 diskutujících si ho všichni pochvalují, tak dobrou chuť a skladovatelnost má velmi málo odrůd. Špatné pěstitelské výsledky nemusejí být vždy zaviněny jen odrůdou, nekdy i polohou či pěstitelem. A když chcete změnu, můžete zvolit Red Topaz nebo Dark Topaz.
   Jinak vynikajícím rezistentem je Rozela - dá se jíst krátce po sklizni i poměrně dlouho skladovaná. Jako Topaz jistě ne, ale Rajku překoná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 135.83 (?), 2.9.2014 12:29

Možná že špatné zkušenosti s Topazem závisí na poloze - p. Polehla v 470m n.m. může mít jiné výsledky než my v 220m n.m. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 33.190 (?), 2.9.2014 13:58

Tak teď nevím :) Díval jsem se na Rozelu, hodnotíte ji zde dobře, ale zase nevydrží dlouho uskladněná. Ikdyž já sklep nemám. Budu mít jen garáž (mimo dům). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 65.144 (?), 2.9.2014 14:18

Dve jablone mi prijde malo. Nemate vic mista? S jakymi pocitate podnozemi? J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 33.190 (?), 2.9.2014 14:32

Pro stromky chci zajet do Uherského Ostrohu. prodejstromku.cz Chtěl bych koupit na podnožích málo vzrůstných a sázet od sebe cca 3,5m (půda je myslím docela kvalitní je to ornice - černá). Pokud chci mít více druhů ovoce, musím se smířit se dvěmi jabloněmi. Pokud do budoucna místo dovolí přidám další. Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.144 (?), 2.9.2014 14:46

U Rozely se udava skladovatelnost do unora. Myslite, ze do te doby celou urodu nesnite? V lete o jablka moc zajem nebyva, ale na podzim uz ano a zadne podzimni nemate. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 2.9.2014 15:21

Úroda ze dvou jabloní na málo vzrůstné podnoži, to jsou dvě menší bedýnky. Tak to bychom u nás nějakou skladovatelnost vůbec neřešili.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 79.173 (?), 2.9.2014 17:13

V reakcích se sešlo několik dobrých tipů, snad by bylo ještě dobře pokud by zakladatel vlákna alespoň přibližně rozlohu zahrady. 

Vzkledem k tomu že sám mám zahradu jen několik kilometrů pod Brnem souhlasím s názory že zimní odrůdy jabloní jsou v podmínkách jižní Moravy odrůdami podzimním a pro jejich uskladnění vždy záleží na podmínkách sklepa.

Souhlasím s vysloveným názorem a sám tak činím Broskve sadit na podzim. Ujmutí v tomto období mám 100% a mnohem lepší vitalitu růstu stromku v prvním roce. Pěkné broskve i sortiment mívá zahradnictví Brabec v Modřicích a skutečně je na podzim lepší sortiment i kvalita stromků.

Třešňu bych na pozemku menším jak 1200m vůbec nesadil. Zabere polovinu zahrady a obvykle se sklidí ze stomu koš ovoce a stačí to celé rodině.

Z odrůd meruněk v podmínkách Brna si můžete dovolit kteroukoli. chutově nejsou ranné odrůdy srovnatelné s pozdějšími. Sám jsem propagátorem Maďarské a Velkopavlovické i když ostatní nijak nezatracuji. U většiny odrůd se dozrávání ovoce na starších stromech rozloží na období delší jak 14 dní. V případě že by mělo jít v budoucnu neco do sudu stačí zvolit odrůdy které dozrávají + - stejně, i tak si sám musím podle zrání meruňěk plánovat i dovolenou a 14 dní po poslední meruňce budete mít zralou RH.

V uvedené lokalitě bych minimálně zapřemýšlel nad pergolou se stolním vínem.     Ať se daří      j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 82.45 (?), 2.9.2014 19:11

"Třešňu bych na pozemku menším jak 1200m vůbec nesadil. Zabere polovinu zahrady..."

Dovolím si upozornit, že existují i méně vzrůstné třešňové podnože, dokonce i podnože zakrslé, takže i starší strom může mít rozměry například jabloní, či broskvoní.

"Souhlasím s vysloveným názorem a sám tak činím Broskve sadit na podzim. Ujmutí v tomto období mám 100% a mnohem lepší vitalitu růstu stromku v prvním roce".

Mám shodné zkušenosti, v mnohem horší pěstitelské poloze. Sortiment broskvoní v nabídce školek je na podzim bohatý, plný. Už se to zde objevilo v mnoha diskusních vláknech. Bylo by vhodné, aby ti z nás, kteří podzimní výsadbu nezkoušeli, či se jim nezdařila, neuváděli informaci, že "broskvoně se sází na jaře". Já ji v této podobě považuji za dogma, resp. za opisované dogma.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika