Nefunkční kompostér



host - 243.114 (?)
3.3.2019 10:00

Tak závisí, co jste do něj sypal. Máme klasický kompost i ty kompostéry. Do kompostérů sypeme odpad z kuchyně, i zbytky, občas přihodíme koš posečené trávy, plevel i s hlínou, žádné větve a dřevo. Sypeme volně, bez stlačování. Kompost odebíráme spodem, na vrchu je ještě zcela nerozložený a vypadá to slušně, používám na přesazování kytek. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 154.151 (?), 3.3.2019 8:46, zobrazeno: 5002x

Roky jsem kompostoval v jámě, tady hromada napůl v zemi a napůl nad zemí. Funguje to perfektně, už po pár měsících je vše dobře rozloženo a použitelné.

Předminulý podzim obec nabídla v rámci dotace plastové kompostery. Tož jsem to zkusil (záměrem bylo střídat po roce jámu / kompostér, abych neměl problém vždy střídavě odebírat vyzrálý kompost z toho druhého).Od podzimu a po celý minulý rok jsem kompostoval v tomto kompostéru. Říkal jsem si, že to musí skvěle fungovat, když jsou všude otvory a celý obsah je tedy provzdušněn, narozdíl od hromady v jámě. Nicméně včera jsem jej otevřel, že to zhodnotím a případně použiji, ale byl jsem docela rozladěn. Většina obsahu byla mazlavá hmota, často nerozložené kusy. A uprostřed dokonce barva této hmoty nebyla tmavě hnědá, ale pískově okrová. Jediný kousek, který byl celkem pěkný, byl na jedné straně, kam má občas šanci dosvítit slunce.

Kde jsem udělal chybu? Napadá mě, že nejspíš tím, že jsem nechal trvale přiklopené víko, aby tam nelezly kočky a abych tam přes loňský horký suchý rok udržel vlhkost, čímž byl trvale přemokřen?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
miljan - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (60) - 143.108 (?), 3.3.2019 9:18

Největší chybou je koupě kompostéru. V několika diskusích jsem narazil na funkci kompostéru, ani jeden příspěvek nepotvrdil funkci dle reklamy. Bratr používá, ale několikrát za rok musí ručně prohodit. To nemluvím o nehorázné ceně. 1 litr asi 2 koruny.  no

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 154.151 (?), 3.3.2019 9:48

Já ho nekupoval, však to píši. Nemám důvod. Využil jsem jen nabídky obce a věřím, že se nevyrábí něco, co nefunguje. Myslím si, že ho jen chybně používám.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 243.114 (?), 3.3.2019 10:00

Tak závisí, co jste do něj sypal. Máme klasický kompost i ty kompostéry. Do kompostérů sypeme odpad z kuchyně, i zbytky, občas přihodíme koš posečené trávy, plevel i s hlínou, žádné větve a dřevo. Sypeme volně, bez stlačování. Kompost odebíráme spodem, na vrchu je ještě zcela nerozložený a vypadá to slušně, používám na přesazování kytek. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 154.151 (?), 3.3.2019 12:44

Větve ne, však píšu, že to je mokré a mazlavé. Dávám tam to samé, co léta na vedlejší hromadu, která funguje. Tj. rostlinné zbytky, zbytky z kuchyně, trávu, popel, listí,...

Myslím si, že jak je zavřený, že je příliš mokrý. Ostatně rostliny jsou tvořeny z větší části vodou, a pokud se skrz ty dírky v bocích nemá jak odpařovat... a navíc je ve stínu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (273) - 99.36 (?), 3.3.2019 14:06

Máte bohatou obec...  Vlastním tenhle typ kompostéru o obsahu 2m3 již šest let a jsem spokojen. Běžný odpad ze zahrady, trávu tak 50% čerstvé a 50% uschlé, nadrcené či nastříhané větve, občas prohodím močovinou či draselným vápnem. Umístěn v rohu zahrady, ale od cca 10:00 hod. na slunci, částečně krytý větvemi stromků. Mám ještě dvě kubíková sila a cca 4 m3 kompostér vyrobený z plastové zatravňovací dlažby (panely 120x80cm) a v nich "výroba" kompostu trvá o rok dýl. Kompostéry prolívám vodou, to zelené iglů méně často - jé stále uzavřen. Kompost jsem za ty roky nikdy neprohazoval. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mi013068 - (14) - 155.215 (?), 18.3.2019 17:54

pripojim se ke kritice komposteru.pred 2 roky nam obec rozdala do pronajmu kompostery.1 sezonu se odpad jakztakz rozlozil.dnes jsem opet po roce komposter rozebral a nasel temer vsechny suroviny v puvodnim stavu.jen silne plesnive.jedina zemina byla ta kterou sem obcas prihodil.mozna nasledek lonskeho sucha, ktere asi u nas bude pokracovat.studna zustala poloprazdna.za me je komposter nanic.zlata dira v zemi a po dvou letech vybrat. milos

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Hloupej sedlák - (17) - 129.36 (?), 28.9.2019 10:14
Všechno hazim na jednu haldu. Na podzim prekatruju a prikryji růže a keře a na jaře znovu prekatruju a navozim na záhony. Soused má malý komposter ve stínu, občas ho zalije a perfektně mu funguje. Má na něm stále víko a občas přimíchá lopatu zeminy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 28.9.2019 13:34

Proč ho 2x katrujete? Není to příliš pracné?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 212.16 (?), 28.9.2019 15:01

Zřejmě má snahu získat co nejjemnější substrát, bez větších nerozložených zbytků. Nakonec je to jeho technologie a nějakou pracností se nevzrušuji, zvláště, když neni moje, určitě to má příznivý vliv na práci s jakoukoliv motykou, protože větší nerozložené kousky mohou způsobovat jisté potíže.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika