Co to vlastně vyrábím, kompost?



Stránky: 1,  2,  3,  4   
Jarik - (40) - 34.105 (?) 
31.10.2008 8:51, zobrazeno: 29275x

Jak tak pomalu pročítám příspěvky na téma kompost, tak zjišťuji, že je to celkem "věda". Není v tom žádná ironie, ale hned mně napadlo, co to vlastně vyrábím já na zahradě. Na kompost mám prostor cca 3x3 m, ve kterém je jeden kupovaný plastový kompostér. Do něj dávám jenom trávu ze sekačky. Plocha zahrady je asi 900 m čtverečných , seču po 14 dnech, takže naplněný kompostér v půli sezóny vyházím vedle na hromadu. Co je to za hmotu asi všichni víte- zelená hustá kaša a vůně jako hnůj.  V součastné době druhý obsah kontejneru a starou hromádku jednoduše zaryju. Příští týden naposledy poseču a trávu dám do kompostéru. Všechen ostatní odpad odvážím do kontejneru, protože nestačí do podzimu zetlít. Jak to udělat jinak, když nemám prostor 2-3 roky kompost skladovat, nevím. Díky za radu. Jarda.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
radegast - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (57) - 3.169 (?), 31.10.2008 9:29

možná mohu poradit, jsem ve stejné situaci. Sekám trávu asi 900m2 a tu kompostuji v dřevěném kompostéru velikosti 0,8 m * 1,6m přístupnému skoro po celé delší straně. Objem je zvětšen tím že je vykopáno do hloubky dalších 50 cm. 

postup: postupně celý rok trávu sypu na jednu polovinu kompostéru (0,8m*0,8m)  a prosypávám hlínou kterou mám v druhé polovině tak 0,5 metru výšky. Na podzim mám tedy v jedné polovine prázdno a druhé hromadu o půdorysu 0,8 *0,8 a výšce tak 1 metru (+ 0,5 do hloubky). Právě v tomto období hromadu přehazuji do druhé poloviny kompostéru a tu zetlelejší část vyvážím na záhony.  Výsledkem bude že v jedné polovine budu mít hromádku tak 0,5 výšky připravenou na prosypávání přístí rok a druhou polovinu prázdnou a připravenou na listí, trávu a tak.

Bohužel nemám čas čekatna zetlení větví a větviček a drtit se mi je nechce (hluk a čas) a tak je vyvážím do sběrného dvora.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 121.238 (?), 31.10.2008 10:28

Trava ma relativne vela dusika N: C 1:15. Na kompostovanie je idealny pomer 1:15. Inak prebytocny dusik musi prec. Posobenim bakterii sa z aminokyselin a dalsich dusikatych latok uvolnuje amoniak a asi aj dalsie dusikate latky. Kompostovacim bakteriam toto nerobi prilis dobre, ale dokazu nakoniec skopostovat aj cistu travu. Cenou je smrad a mozno dlhsie kompostovanie. Sprievodne procesy ako hnitie atd

Riesenie. Pridat drevitu hmotu bohatu na uhlik. Napriklad piliny, koru, haluze, ale i listie. Pridat papier, Najlepsie kartonovy papier. Obsahuje hlavne celulozu a bilanciu v komposte posunie k idealnemu pomeru C: N.

Juro

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 94.10 (?), 31.10.2008 10:45

Zelená, hustá smradlavá kaše vzniká spíš anaerobními procesy (nedostatečným okysličením) v kompostu, než nadbytkem dusíku. Pomohlo by prosypat trávu zeminou a jinými zbytky, které mají šanci brzy zetlít. Můžete zkusit i urychlovač kompostu, sám s ním ale nemám zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 32.19 (?), 2.11.2008 19:28

Děkuji.  Mám ještě otázku na pana Vysloužila a to, zdali je ta hustá kaše vůbec vhodná pro zarytí, resp. jestli se vůbec nějaké látky do země dostanou a nebo horší varianta, jestli to není vlastně škodlivé. Abych nedělal víc škody jak užitku...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jarik - (40) - 32.19 (?), 2.11.2008 19:33

Omlouvám se, poslední dotaz na pana Vysloužila byl ode mě,  zapomněl jsem se přihlásit. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jarik - (40) - 32.19 (?), 2.11.2008 19:42

Ještě otázku pro pana Svobodu. Jak silná je vrstva trávy a hlíny? A tu hlínu dáte asi až to slehne, ne? Děkuji. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 2.11.2008 19:57

Pane Jariku,  zahrádkáři nepoužívají výraz  "hlína". Někteří jsou na to doslova alergičtí.   Je lepší používat   výrazy půda, nebo zemina. Ta vrstva zelené hmoty by mohla být asi tak 10 cm vysoká a tou zeminou je dobré to prosypat ihned, aby se lépe dostala mezi tu zelenou vrstvu. Nesmíte z toho zase dělat takovou vědu.  Prostě dávejte do kompostéru věškerý zelený odpad ze zahrady a občas to prosypte zeminou.  Já dávám i lopatku písku, kompost se pak lépe sype.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jarik - (40) - 32.19 (?), 2.11.2008 20:34

Paní Danielo, máte pravdu. "Hlína" sem nepatří. I manželka se mně směje, jak jsem to rychle "dostal" . Jinak děkuji. Pěkný večer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
radegast - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (57) - 3.169 (?), 4.11.2008 9:28

tak 20 cm neslehlé trávy a na to 5 cm hlíny, orientačně. On vzikne takový sendvič který pak při přehazovaání krájím rýčem na malé plátky a obracím. tím se to docela promíchá.   

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika