Co patří a co ne do kompostu



lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?)
2.8.2010 11:05

Já to chápu taky tak. Proč dělat věci složitě?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
host - 183.218 (?), 1.8.2010 12:34

Jo a také lze na kompost sypat dřevěný popel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 146.135 (?), 1.8.2010 15:27

Přečetla jsem si všechny příspěvky, ale nikdo zde nenapsal, že každá vrstva odpadků v kompostu, se má prosypávát zeminou v poměru asi 5:1. Pomáhá to rychlejšímu rozkladu listí a odpadu. Zároveň se doporučuje vrstvu listí prosypávat mletým hašeným vápnem, nebo vápencem, který zničí zárodky na listí. Poslední vrstva před zimou by měla být zemina ve výši asi 5cm. Ještě doplním - do kompostu nepatří zkažené potraviny, ani novinový papír. Citrusová kůra se nedoporučuje. Čisté kartony, nebo papírové obaly od vajec lze použít. Banánové slupky doporučuji, dřevěný popel také. Já občas proleji kompost síranem  amonným v nízké koncentraci a udržuji ho stále vlhký. Lze prosypávat také hnojem, nebo prolévat fekáliemi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.108 (?), 1.8.2010 16:35

Proč ne novinový papír?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
kranex - (47) - 7.81 (?), 30.6.2012 9:49

farba asi obsahuje nejake nevhodne latky... olovo...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 30.6.2012 10:16

Dnešní tiskařská čerň na novinách je údajně ekologicky nezávadná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 1.8.2010 16:56

Jak vysoká vrstva odpadků se má prosypat zeminou?
Myslíte, že vápenec zničí nějaké zárodky?
Proč nedávat citrusovou kůru do kompostu?
A proč ne zkažené potraviny? Každá potravina (snad krom sucharů) se časem zkazí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 183.218 (?), 1.8.2010 21:12

No prosypávat zeminou to je sice hezké, ale musíte na to mít čas a hlavně tu zeminu.Když máte kompost na více jak dvaceti metrech čtverečných tak bych vás chtěl vidět jak budete prosypávat nakoupenou/díry na pozemku byste asi nesnesla/ zeminou.Citrusovou kůru tam klidně dejte.Příroda vytváří totiž naprosto "ekologické obaly". Žiju celý život na vesnici a některé obavy městských lidí ve mě budí úsměv, bez urážky.Před časem mě vynadal jeden cyklista, který mě viděl jak odhazuji kůru od mandarinek a banánu do trávy u pole.Prý, že je to cizorodý materiál a že se mu to nelíbí.  Jednou jsem šel po pěší zoně v HK a bezděky jsem ohryzek od právě dojedeného jablka vmáčknul do hlíny ke konifeře ve velkém betonovém květináči u kašny.Šel za mnou chlap a sjel mě, že to patří do koše. Co mu na to říci? Nic.Když jsme byli malí přehazovali jsme, jen tak z hecu, ohryzky od jablek naši stodolu a ty pak dopadaly, podle toho jak se to komu povedlo, na nedaleké pole či hned do trávy za stodolu či se skutálely po střeše.Dnes už ji nepřehodím.Po odhozených ohryzkách už dávno není ani památky! Věřili byste tomu?! Zato např. pumy z druhé světové schopné vybuchnout se ještě nachází v polích a lukách i po těch letech.Lidská starost o přírodu někdy přechází do absurdit. Pomáhat přírodě?! A proč? Dokázala si vždy poradit sama.Raději bychom měli spíše starat se sami o sebe.To nám zatím moc nejde. I ten kompost nám dá zabrat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 121.238 (?), 2.8.2010 10:02

Ad presypavanie zeminou:

Burina s korenmi a trochou zeminy na korenoch je po zoschnuti a zotleti 95 % zeminy. To znamena ak obcas plejete burinu a davate ju do kompostu, tak tym ten kompost presypavate zeminou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?), 2.8.2010 11:05

Já to chápu taky tak. Proč dělat věci složitě?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 201.125 (?), 12.10.2018 22:46

Už dlouho jsem si nepřečetla tak rozumný názor!

Do kompostu dávám vše, jak to od jara do podzimu na zahradě přichází, tedy vše co zjara vyhrabu z trávníku, vypleju ze záhonů, v létě vyvezu z ohniště, ostříhám z odkvetlých květin, keřů a i to drobnější ze stromů, zbytky ze všech grilovaček, obědů a svačin, exkrementy od zvířecích návštěvníků, na podzim jako je tento i metráky ovoce, které nestihneme zpracovat, listí ze stromů.. ze zahrady odnáším jen plasty, kovy, sklo, příp, chemii a těším se, že získám kvalitní zeminu (ne že ji ještě budu odněkud přidávat).

Nic dalšího nepřidávám a každý podzim získám tolik kvalitního kompostu, že mi stačí na pohnojení všech záhonů zeleninových, květinových i pod keře, ke stromům atd. |Jen přesívám vytvořený kompost přes zednické síto, kromě kamínků vše vracím k dalšímu dozrání...

Můj kompost má rozlohu 5x5 m a mám ho rozdělený zhruba na dvě části - dva roky na jednu půlku ukládám a z druhé beru a pak jej na druhou přehodím a tak dokola :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika