Co patří a co ne do kompostu



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?) 
30.4.2008 9:53

Já jsem si to myslela.  Psy krmíme jen granulemi, jsou čistí a pravidelně odčervovaní.  Jen nevím, jestli to není moc, když je toho kazdý den vrchovatá lopata. Máme to tam dávat všechno? - a nebo jen část?  Zatím jsme to dávali do popelnice a zasypávali popelem, aby jsme překryli pach.  Díky Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 168.167 (?), 30.4.2008 10:16

Je to o množství. Já mám ročně minimálně 5 kubíků kompostu, takže nějakou tu lopatu od psa neřeším...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 30.67 (?), 30.4.2008 10:24

Tak to jsme na tom podobně... já zase do kompostu čas od času zahrabu chcíplou slepici (mám je jen na vejce, nechávám je dožít) a kromě stehenních kostí po nich nezbyde nic. Kdyžtak ať mě někdo zkušenější opraví, ale myslím si, že to kompostu nijak neškodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 30.4.2008 12:28

Všechno uvedené výše do kompostu přidávám v množství neomezeném. Nevím o zvířeti, jehož výkaly by se kompostovat nesměly - ostatně to má sama příroda vymyšleno dobře, bez ohledu na to, čím jsou krmena.
   Dospělá slepice jistě zanechá veškeré kosti, nejen stehenní, ale kompostu ani půdě nevadí. Chcete-li být puntičkář, kompost můžete překatrovat, staré kosti roztlouci a přidat k přesátému. Jsou cenným zdrojem fosforu (a taky vápníku samozřejmě, těch je ale víc).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.167 (?), 30.4.2008 12:44

Zkušenost mě poučila nedávat do kompostu ovčí vlnu. Je to téměř nezničitelný materiál. Mám vyzkoušeno že nezetlí v kompostu ani po pěti letech

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 30.4.2008 14:20

Tak to je prima, ode dneška dávám do kompostu i exkrementy od koček.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 30.4.2008 17:48
Kočičí exkremeny bývají zahrabané.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 30.4.2008 21:01

Naše kočky chodí na kočičí záchod, nevím, jak je to možné, ale do záhonů chodí velmi vyjímečně. Naučili jsme je to od malička a prostě jim to zůstalo. Do kočičího záchodu dáváme Kočkolit, nebo Mikeš.   Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 25.2 (?), 3.7.2012 13:46

A proč by se neměl davat, pravemu kompostu rozhodně neubliži, a u rychlokompostu se použije v nejhoršim urychlovač z bylinek.Ale to nemlvim o hromadach nazyvanych někym kompostem, tvorba kompostu da praci a je třeba vědět k čemu ten ktery kompost chci použit.-O jedne věci se zde nemluvilo, do kompostu muže přijit i stara omitka nebo stavebni vapno, ALE NIKDY hydrat nebo dusikate vapno.- A pozor kompost je živym organismem s mnoha obyvateli, takže na zahonky s kompostem raději zapomente s herbicidy, a připravky proti mravencum, mnohonožkam a podobnym obyvatelum.Mrtvy kompost neni kompostem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.7.2012 15:57

O jedne věci se zde nemluvilo, do kompostu muže přijit i stara omitka nebo stavebni vapno, ALE NIKDY hydrat nebo dusikate vapno.

Já bych nebyl tak rezolutní. Jistě, dusíkaté vápno nikdo do kompostu dávat nebude - už kvůli jeho ceně. Nakonec by si s ním kompost taky poradil. Vždyť se dusíkaté vápno přidává přímo do půdy před výsevem a půdní organizmy je nakonec zvládnou. A hydrát?  Sám nevím,  jaký je rozdíl mezi stavebním vápnem a vápenným hydrátem, snad jen v množství vázané vody. Samotné přidávání vápna do kompostu je diskutabilní někteří jej přidávají, jiní zakazují - urychluje rozklad organické hmoty, ale na některé pochody v kompostu nepůsobí příznivě. Proto je možná lepší přidat vápno až do hotového kompostu nebo vápnit zvlášť.  Ale doporučovat stavební vápno a zakazovat hydrát - v tom nevidím vůbec žádný smysl.

A pozor kompost je živym organismem s mnoha obyvateli, takže na zahonky s kompostem raději zapomente s herbicidy, a připravky proti mravencum, mnohonožkam a podobnym obyvatelum.Mrtvy kompost neni kompostem.

To je samozřejmě pravda, ale opět bych trochu polemizoval. Herbicidy mohou ovlivnit některé mikroorganizmy v kompostu, ale skutečně jen některé. Přípravky proti mravencům a mnohonožkám se nezamíchávají do celého kompostu, nýbrž aplikují na povrch, takže jejich ovlivnění kompostové mikroflory je minimální. A nakonec, i kdybyste zničili veškerý život v kompostu, zůstanou tam fulviové a huminové kyseliny, biogenní minerály i strukturu půdy vylepšující materiál. Ostatně většina substrátů prodávaných v pytlích bývají ošetřeny teplem, tedy zbaveny života a přesto si je rostliny pochvalují. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika