Ponorné tlakové čerpadlo - výběr



martin.b - (6) - 146.174 (?)
23.6.2014 14:03

- výtlačné potrubí je částečně pod zemí cca 15m(zemní trubka PE20)  a nad zemí také cca 15m (zahradní hadice 1/2")

- zavlažovače mám impulsní kruhové (pro každý min 0,7Bar)

- vydatnost studny neznám, ale neřekl bych že je to důležitý parametr - zkrátka když dojde voda, přestane se zalévat (od toho je přece na čerpadle hladinový spínač - plovák)

- já rozhodně nepíšu, že je pro mě 3000,- moc. Pouze mi šlo o srovnání čerpadla Güde GDT 901 a AL-KO TDS 1001/3, které mají papírově porovnatelné parametry ale Güde (u kterého není uveden maximální tlak, ale měl by zvládnou 3Bar podle německého diskuzního fóra) s cenou 1900,- je za polovinu toho co AL-KO a já potřebuju vědět, zda mi dvojnásobná cena přinese nějaký užitek, nebo jsou to víceméně vyhozené peníze(a naopak). Jinak ani jedna z těchto značek ve mně nevzbuzuje dojem o nějaké extra kvalitě - pouze to Güde vypadá jako dobrý poměr cena/výkon.

Po porovnávání různých produktů jsem přišel na tyto tři konečné z kterých potřebuji poradit vybrat:

- Güde GDT 901
nejlepší poměr cena výkon, nečekám sice že takové čerpadlo bude věčné, ale zase bych nerad, aby bylo méně jak "jednosezóní"

-AL-KO DIVE 6300/4
má nejlepší výkon ze všech mnou vybraných, ovšem firma AL-KO na mě nepůsobí co by kvalitní značka navíc cena mi přijde zvláště pak s přihlédnutím ke značce vysoká

- Alfapumpy HC32 - 0,75
toto čerpadlo je můj favorit co se týče kvality, ovšem nevím, zda dokáže vytvořit potřebný tlak pro moje použití, jelikož jen jednostupňové

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
martin.b - (6) - 3.187 (?), 22.6.2014 12:47, zobrazeno: 10480x

Zdravím,

potřeboval bych poradit s výběrem tlakového čerpadla pro čerpání vody ze studny (převýšení 3metry) na zahradu (další převýšení 1,5m). Na zahradě ho hodlám využít pro napouštění IBC nádrže a manuální zalévání rozstřikovačem doposud jsem používal malysh, který se odporoučel. Nyní bych chtěl používat i 3 kruhové rozstřikovače, které malysh neutáhl. Ve studni mám nainstalován hydrokontlorer Elpumps DSK 10.

můj typ cena/výkon je Güde GDT 901 ale nevím zda je to vhodné čerpadlo pro mé použití vhodné - respektive, zda je jeho výkon dostačující.

druhým typem je AL-KO TDS 1001/3, tam alespoň výrobce uvedl tlak, který by mi dostačoval. (navíc se mi líbí mřížka proti vniknutí nečistot), ale je tedy podstatně dražší

čerpadlo chci opatřené plovákem

kolega mi doporučil potom značku Alfa-pumpy. Ale zde se v nabídce už vůbec nevyznám.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 149.89 (?), 22.6.2014 13:11

převýšení není vše pro výpočet dopravní výsky čerpadla, duležitý je vnitrní prumer vytlačného potrubí a požadovaný tlak a prutok na konci hadice.

na netu je jednoduchý kalkulátor pro výpočet, který umí zohlednit uplně vše.

parametry čerpadla jsou jedna věc ale nejduležitejsí je vykonová křivka, dobrý prodejce (eshop) ji ma vzdy u produktu uvedenou.

malyš je plivátko toje fakt ale abyste nekoupil opět slabé čerpadlo kdyz se vám zda 3500,- moc

pišete o ibc kontejneru bavíme se o 1000l vody pokud máte casu dost tak napoustejte malyšem ale o postrikovaču o kterých nevíme jejich parametry potrebuje trosku více tlaku na kazdy minimalne 2bar tj potrebuji na konci hadice dostatek tlaku aby vsechny tri utahal naraz

zadejte tyhle hodnoty do vypoctu a uvidíte co vlastne potrebujete

osobně mam čerpadlo PUMPA 4SKM100 za 3000,- a jsem spokojeny 3.rokem

a jeste jeden z dulezitých parametru je vydatnost přítoku studny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
martin.b - (6) - 146.174 (?), 23.6.2014 14:03

- výtlačné potrubí je částečně pod zemí cca 15m(zemní trubka PE20)  a nad zemí také cca 15m (zahradní hadice 1/2")

- zavlažovače mám impulsní kruhové (pro každý min 0,7Bar)

- vydatnost studny neznám, ale neřekl bych že je to důležitý parametr - zkrátka když dojde voda, přestane se zalévat (od toho je přece na čerpadle hladinový spínač - plovák)

- já rozhodně nepíšu, že je pro mě 3000,- moc. Pouze mi šlo o srovnání čerpadla Güde GDT 901 a AL-KO TDS 1001/3, které mají papírově porovnatelné parametry ale Güde (u kterého není uveden maximální tlak, ale měl by zvládnou 3Bar podle německého diskuzního fóra) s cenou 1900,- je za polovinu toho co AL-KO a já potřebuju vědět, zda mi dvojnásobná cena přinese nějaký užitek, nebo jsou to víceméně vyhozené peníze(a naopak). Jinak ani jedna z těchto značek ve mně nevzbuzuje dojem o nějaké extra kvalitě - pouze to Güde vypadá jako dobrý poměr cena/výkon.

Po porovnávání různých produktů jsem přišel na tyto tři konečné z kterých potřebuji poradit vybrat:

- Güde GDT 901
nejlepší poměr cena výkon, nečekám sice že takové čerpadlo bude věčné, ale zase bych nerad, aby bylo méně jak "jednosezóní"

-AL-KO DIVE 6300/4
má nejlepší výkon ze všech mnou vybraných, ovšem firma AL-KO na mě nepůsobí co by kvalitní značka navíc cena mi přijde zvláště pak s přihlédnutím ke značce vysoká

- Alfapumpy HC32 - 0,75
toto čerpadlo je můj favorit co se týče kvality, ovšem nevím, zda dokáže vytvořit potřebný tlak pro moje použití, jelikož jen jednostupňové

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 6.7 (?), 23.6.2014 15:13

Vsetky Vami uvadzane cerpadla maju podla dostupnych zdrojov max vytlak 30 m. 10 m vodneho stlpca je 1 bar. Preto max tlak su 3 bary. To je parameter pri nulovom prietoku z cerpadla. Ak by ste z cerpadla nasmerovali hadicu kolmo hore, voda by sa zastavila vo vyske 30 m a v prechode z cerpadla do hadice by bol tlak 3 bary a nulovy prietok. Kedze prietok pri cerpani vody nebude nulovy, aj maximalny tlak pri usti z cerpadla a pri urcitom prietoku vyznamne klesne (tlakova krivka). V realy bude dalsia cast tlaku treba na prekonanie pritazlivosti, cast na hydrodynamicky odpor, atd. Zistite si, ci vase postrekovace naozaj potrebuju iba 0.7 bar. To je nejaka mikrozavlaha? Vacsinou to byva podstatne viac, 1.5-3 bary.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 79.173 (?), 23.6.2014 15:41

Vaše řešení má podle mne zásadní nedostatek v profilu výtlačného potrubí. Pokud má čerpadlo na výstupu šroubení 1+1/4 palce, je chybou ho uškrtit hned v místě prvního spoje na profil necelých 18 mm. PE 20 má tloušˇku stěny obvykle 1,2 - 1,5 mm tz. zbyde vám světlost pod 18mm. Kubíkovou nádrž s tím samozřejmě časem taky naplníte ale 3 rozstřikovače tento systém v kombinaci s 1/2"hadicí neutáhne ani náhodou.    j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
martin.b - (6) - 146.174 (?), 23.6.2014 16:32

Původně jsem potrubí pokládal na parametry malyše, až nyní když nefunguje zjišťuji, že jsem udělal chybu. Prvních 10 metrů (a posledních 10metrů) není problém vyměnit, ale zbylých cca 5 je pod betonovým dvorem, kterou bourat už podruhé nehodlám. Otázka je zda by výměna například těch prvních 10ti metrů měla nějaký význam.

- ty tři postřikovače nejsou prioritní, ale pokud je to neutáhne, tak je dle mne docela zbytečné kupovat mnou navrhnuté AL-KO, protože je poměrně drahé a nepřineslo by za tu cenu žádné plus. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 24.6.2014 15:03

pro posílení přepravní kapacity je ještě jedna cesta a tou je okruhování.

Jestliže mám odběrná místa na zahradě více po obvodu než v řádce, mám dva způsoby. Buď větevný systém nebo okruh. Zamyslete se, jestli ke výtoku za betonem nemůžete dojít ještě jedním potrubím od výtoku, ke kterému jste odbočil před betonem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 70.203 (?), 19.5.2019 9:34

Dobrý den, mohu se zeptat, jaké čerpadlo jste nakonec použil (HC32?) a jaké jsou Vaše zkušenosti? Momentálně řeším podobný problém a HC32 je také můj favorit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (273) - 63.130 (?), 19.5.2019 16:43
To 70.203: a teď jsem zvědavý, zdali ti zadavatel diskuse po pěti letech odpoví.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika