Vertikutace travniku zacatkem listopadu



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.132 (?)
13.11.2017 23:39

Ivane, plýtvat si může každý za své jak chce. To, že nitrátový dusík uteče do podzemních vod určitě trávníku neuškodí. Moje písmenka směřovala k tomu, jak za co nejmíň peněz a práce dostat co nejvíc užitku.

Když neprovedete vertikutaci a hnojivo rozhodíte i takto pozdě, část nitrátového dusíku se akumuluje na odumřelých stéblech trávy a stoncích mechu při jejich rozkladu na primární živiny. Po vertikutaci ale tento efekt vymizel a tak hnojení nemusí dát účinek úměrný investici do nákupu hnojiva.

A zvrhnutí fosforu? pokud nechcete diskutovat se strýčkem Google, tak jednoduše je to vysrážení vodorozpustných forem fosforu do nerozpustné formy, kterou většina rostlin neumí přijmout (vyjímkou je třeba réva, která dokáže využít i živiny "zamknuté" do podloží tak, že při rigolování zarýváte hnůj a zároveň vápníte dolomitem, nebo zarýváte hnůj do krasového vápence na Pálavě).

SfK.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.132 (?), 13.11.2017 23:39

Ivane, plýtvat si může každý za své jak chce. To, že nitrátový dusík uteče do podzemních vod určitě trávníku neuškodí. Moje písmenka směřovala k tomu, jak za co nejmíň peněz a práce dostat co nejvíc užitku.

Když neprovedete vertikutaci a hnojivo rozhodíte i takto pozdě, část nitrátového dusíku se akumuluje na odumřelých stéblech trávy a stoncích mechu při jejich rozkladu na primární živiny. Po vertikutaci ale tento efekt vymizel a tak hnojení nemusí dát účinek úměrný investici do nákupu hnojiva.

A zvrhnutí fosforu? pokud nechcete diskutovat se strýčkem Google, tak jednoduše je to vysrážení vodorozpustných forem fosforu do nerozpustné formy, kterou většina rostlin neumí přijmout (vyjímkou je třeba réva, která dokáže využít i živiny "zamknuté" do podloží tak, že při rigolování zarýváte hnůj a zároveň vápníte dolomitem, nebo zarýváte hnůj do krasového vápence na Pálavě).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.141 (?), 14.11.2017 6:16
SfK: Písali Ste, že posledné hnojenie trávnika má byť v auguste a hnojivo nemá vôbec obsahovať dusík. Myslím si, že v týchto 2 veciach zavádzate a nemáte pravdu. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 14.11.2017 14:22

Nejsem žádný trávníkář, trávníkům nerozumím, nehnojím ho. Rostoucí tráva mi spíš vadí a květiny v trávě se mi naopak líbí. Krásný trávník jako na fotkách dr. Hlavatého jsem nikdy neměl a asi ani mít nebudu, i když by se mi líbil.
   Co se týče hnojení na podzim - on ten podzim sám je široký pojem, tráva roste dlouho. Ale v obecné rovině, vzdor častým doporučením prodejců a výrobců hnojiv, já sám bych umělým rozpustným dusíkatým hnojivem na podzim taky nehnojil. Fakt, že dusík, dřív, než ho rostlina použije, často odteče mimo dosah jejich kořenů, výrobci ani prodejci semen a hnojiv nevadí. Pěstitel rád na jaře koupí a použije další hnojivo.  Je otázkou, kolik dusíku z podzimního hnojení skončí v trávě a kolik ve spodních vodách.Taky je třeba rozlišit o jaký trávník jde. Špičkové golfové hřiště s milionovými náklady za údržbu pár kilo dusíku za cenu co nejlepší kondice trávníku jistě oželí. Zdravě hospodařící zahrádkář se studnou na pitnou vodu to může vidět jinak.
    Zvrhnutí fosforu asi není dobrý termín. Ale asi vím, co je tím myšleno. Rozpustné soli fosforu - např.  (hydrogen)fosforečnan draselný je oblíbené bezzbytkové a bezdusíkaté hnojivo. V kombinaci s vápnem či chloridem vápenatým ale vznikne nerozpustná sloučenina podobná nerostu apatitu. Ona se časem v půdě přemění na dostupnější (pro rostliny) formy, ale trvá to déle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.132 (?), 15.11.2017 18:20

Podzim je definován astronomicky ale také bioklimatologicky. Ten astronomický je na celé severní polokouli (a opačně na jižní polokouli) všude stejný a jeho definici zná už dítko základní školou povinné (od rovnodennosti po slunovrat). Ten bioklimatologický pro mírné humidní pásmo dříve také v čechách podvědomě znali všichni = když jse jdou pouštět draci na strniště (tj. po sklizni obilovin začíná a skončením setí ozimů končí). V itálii a španělsku ten bioklimatologický podzim začíná i končí jindy než naopk třeba v Norsku (ale i třeba v nížině × na hoorách). Proto se také doby zralosti častěji udávají relativně k bioklimatologickému mezníku než astronomicky (1. až 9. třešňový týden, +20 dní před/po Redhaven,...).

Podzimní hnojivo se dává v první 1/3 bioklimatologického podzimu.
Paradoxem je, že v tropickém pásmu (mezi obratníky) nejsou bioklimatologicky 4 roční doby definovány (a tudíž tam není ani bioklimatologický podzim)

Hlavně ale jsem nepsal to co jste do slovenčiny přeložil jako "nemá vôbec obsahovať dusík", ale to, že pokud obsahuje nitrátový dusík, mělo by ho být jen tolik, aby jej porost využil do konce vegetace.

Termín "zvrhávání fosforu" jsem si nevymyslel, jde o oficiální terminus-technikus v oblasti výživy a hnojení rostlin. Jistě víte, že historicky od dob, kdy se zaorával hnůj se tak děje ob rok a je vystřídán vápněním v mezidobí. Tj. rostliny první trati měly snadno dostupný fosfor a rostliny druhé trati umí využít i fosfor "odložený do zásoby" (hůře dostupný zvrhnutím). Pokud někdo hospodaří na černozemi, je množství dostupných živin takové, že se v tom drobná chybička schová. Pokud někdo hospodaří na písčito-kamenité mělké půdě, pak i sebemenší chyba může být velkým plýtváním.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika