Jak správně provést pískování trávníku?



host - 34.217 (?)
29.3.2010 14:04

prosím, můžete někdo poradit hloupé ženské :), chci zapískovat trávník - plocha 200 metrů čtverečních, vrstou 1cm, kolik písku si na to mám objednat?

díky moc

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 141.127 (?), 17.7.2009 22:26, zobrazeno: 19844x

Dobrý den, mám ještě několik málo nejasností ohledně pískování trávníků. Přečetl jsem si předchozí diskuze, zjistil jsem, že mám sehnat betonářský písek o jemné frakci, do 1,5mm. Nyní jsem v situaci, kdy mám seschlý původní "trávník" po použití RoundUpu. Teď ale nevím, jak přesně dále postupovat. Plocha je poměrně malá, cca. 30m2, takže žádná mechanizace není nutná. Původně jsem měl v plánu:

  1. provést zrytí,
  2. dorovnání zeminou,
  3. navést vrstvu písku do max. 1 cm,
  4. do této vrstvy písku zapravit osivo,
  5. uválcovat.

Rád bych si svůj plánovaný postup ověřil, abych neudělal nějakou chybu. Hlavně mám jenom obavy z toho, aby z té vrstvy písku osivo rostlo a aby se navezený písek vplavoval do půdy a časem nebyl vidět. Nedokážu si totiž představit, že místo hlíny uvidím všude souvislou vrstvu písku :)

Omlouvám se, pokud se můj dotaz již opakuje, ale nenašel jsem přesně nějakou odpověď na moje nejasnosti. Předem všem díky za rady a názory.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 141.127 (?), 18.7.2009 11:25

Ještě bych jenom doplnil svůj dotaz. V diskuzích se píše jak o navezení písku na zarovnaný povrch ve výšce max. 1cm a někde zase o jeho zapravení do půdy pomocí kultivátoru. Jaký z postupů je pro zakládání trávníků vyhodnější?

Díky..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 248.120 (?), 18.7.2009 11:56

Dle mého názoru je lepší do půdy zapravit větší množství písku, než nechat na povrchu ležet 1cm. Zapravením písku do půdy (hloubka tak 12-20cm) zlepšíte její vlastnosti, vodní propustnost a přístupnost vzduchu. Když na zeminu navezete vrstvu písku, kterou tam necháte ležet, zdá se mi to jako mnohem obtížnější varianta z hlediska zavlažování v prvních několika měsících, právě kvůli vysoké propustnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 141.127 (?), 18.7.2009 13:21

Díky za odpověď. A v jaké případě je výhodné pískovat rozvozem po povrchu? Když už je trávník vypěstovaný? Zřejmě je tato varianta méně náročnější, ale jak píšete, tak ne příliš efektivní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 248.120 (?), 18.7.2009 13:31

Ano, myslím si, že varianta posypání povrchu tenčí vrstvou písku je vhodnější již pro založený trávník. Používá se zpravidla po vertikutaci. Na golfových hřištích se této varianty využívá, je to nazýváno "top dressing" - rozhození tenké vrstvy písčitého substrátu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 141.127 (?), 18.7.2009 13:45

Díky za odpověď, trochu jsem si to myslel, ale radši se ptám, abych něco zbytečně nezkazil :)

Nevíte náhodou jak přibližně ten písek dávkovat? Půda je černozem, trochu jílovitá. Někde jsem četl cca. 5l na m2?!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Houdaaal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (247) - 248.120 (?), 18.7.2009 14:01

Optimální řešení pro perfekcionisty, ke kterému ale málokdo ze zahrádkářů dospěje, je půdu zaslat na agrochemický rozbor (do některé z atestovaných laboratoří) a zjistit její zrnitostní složení atd.

Množství písku je na Vás. Jak jste se tu možná dočetl, podklad trávníku může být tvořen pískem i ze 70%. Takové pískové podloží je možné najít na jamkovištích golfových hřišť. Pokud máte středně těžkou půdu, klidně můžete navézt vrstvu písku o tloušťce 4cm a zapravit ji do hloubky nejméně 12cm (tak mi to bylo řečeno profesionálem zabývajícím se zakládáním golfových hřišť).

Výsledkem bude vysoce propustný a vzdušný substrát, který má okrasný trávník rád. Nebude tolik náchylný k zhutnění pochozem, a po závlaze (či dešti) na něj můžete dříve vstupovat, protože je voda z povrchu rychle odváděna. Jsou tu ale i zjevné nevýhody vyplývající právě z vysoké propustnosti - vyšší nároky na závlahu a hnojení.

Zvolte variantu dle Vašeho odhadu a možností.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 141.127 (?), 20.7.2009 17:34

Co říkáte například na křemičitý písek používaný pro zásyp zámkové dlažby? Jeho frakce je údajně +/- 0,5mm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 34.217 (?), 29.3.2010 14:04

prosím, můžete někdo poradit hloupé ženské :), chci zapískovat trávník - plocha 200 metrů čtverečních, vrstou 1cm, kolik písku si na to mám objednat?

díky moc

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.227 (?), 29.3.2010 14:16

Potrebujete 200x0,01=2 metry krychlových pisku

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika