Domácí výroba filtrace - návod (plánek)



tktz - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 169.122 (?)
4.4.2009 19:59

já už je mám hotový dnes jsem je zprovoznil,jen je mám za sebou. Na tom  nakresleném obrázku výše je kořenovka moc ve spádu,chtělo by to co nejpomalejší průtok a také doporučuji stáhnout prostředek kalfasu k sobě,aby se neroscápl až se tam dá kámen.......  tady je pár foteček při výrobě v zimě,zítra vyfotím zabudování

Domácí výroba filtrace
Domácí výroba filtrace
Domácí výroba filtrace
Domácí výroba filtrace
Domácí výroba filtrace - kořenovka
Domácí výroba filtrace - kořenovka
Domácí výroba filtrace
Domácí výroba filtrace
Domácí výroba filtrace - japonská rohož lepená silikonem
Domácí výroba filtrace - japonská rohož lepená silikonem
Domácí výroba filtrace
Domácí výroba filtrace
Domácí výroba filtrace - japonská rohož lepená silikonem
Domácí výroba filtrace - japonská rohož lepená silikonem
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
Pjota - (4) - 160.5 (?), 26.3.2009 18:14, zobrazeno: 190915x

Dobrý den. Udělal jsem si jezírko cca 8m3 a jsem před jeho dokončením. Teď řeším (mimo jiné) filtraci. Při stavbě jsem počítal s tím, že koupím nějakou filtrační sadu s tlakovým filtrem, ale tady na fóru ji moc nedoporučujete.Spíše ji hodnotíte jako drahou a neúčinnou. Píšete ale o levnější a efektivnější, po domácku vyrobené filtraci. Popisujete více druhů filtrací a jelikož s jezírky teprve začínám a o filtracích nevím skoro nic, mám v tom zmatek. Nemám bohužel v okolí jezírka místo na čtyři 200l sudy a tak jsem chtěl poradit s výrobou něčeho menšího. Snad by se to všechno v menším vlezlo do jednoho sudu. Jeden 200l sud, bych snad ještě někam vmáčknul, ale to je tak maximum. Uvítal bych proto, nějaký konkrétní návod, nebo ještě lépe plánek na výrobu nějaké menší filtrace, která by byla vhodná pro mé jezírko. Raději budu filtraci každý měsíc čistit, než stavět nějaké monstrum. Děkuji za vaše příspěvky. Petr

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Pjota - (4) - 160.5 (?), 3.4.2009 18:25
Vidím, že toto téma je poměrně navštěvované, ale bohužel bez vašich příspěvků. :-( Pročítal jsem si témata tohoto fóra a narazil jsem na zajímavý nápad. Vyrobit filtraci ze dvou plastových zednických kalfasů. Tento nápad je pro mě naprosto ideální, protože nemám místo pro velkou filtraci a tahle, se dá dobře zapravit i do skalky. Jak už jsem psal, jde o dva kalfasy. Jeden slouží pro mechanickou filtraci a druhý pro malou, kořenovou filtrace. Na přiloženém obrázku je nakresleno, jaké by mělo být uspořádání, ale tápu ještě v několika věcích. 1.) Čím naplnit jednotlivé komory filtru. 2.) Pokud z jezírka potlačím čerpadlem vodu do filtrace (do 2-2,5m výšky), jak silné čerpadlo, aby se mi nestalo, že mi bude voda z filtrace přetékat. Vodu budu tlačit pouze z jezírka. Přes čisticky zpět už půjde samospádem. 3.) Musí být mechanická filtrace z hora uzavřená a utěsněná, aby nepřetékala voda, nebo je to naopak nežádoucí? 4.) Jak velké vývodky na přítoku a odtoku z jednotlivých filtrů. 5.) Prodávají se i samostatně "rozbočka" na fontánu a filtraci? Vím, že se prodávají čerpadla přímo s touro "rozbočkou", ale tyto čerpadla v cobě mají molitan, aby se neucpávala fontána. Ten já v čerpadle ale nechci a myslel, jsem, že bych dal molitan pouze do trubky k fontáně, abych při jeho čištění nemusel vytahovat celé čerpadlo. To by bylo zatím tak asi vše. Doufám, že se tu konečně objeví nějaká reakce. O domácí výrobě filtrace, je tady toho na fóru spousta, ale většina je rozházena po tématech, pod kterýma bych to normálně ani nehledal a narazil jsem na to spíše náhodou. Proč to tedy neshrnout všechno do jednoho tématu, aby to bylo i pro ostatní přehledné? Petr
Zahradní jezírka - filtrace návod (plánek)
Zahradní jezírka - filtrace návod (plánek)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
VM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (83) - 1.194 (?), 3.4.2009 20:58

Podobnou filosofi jako jste namaloval má už 5-tým rokem. Mám ta m ale jinou změnu. To čerpadlo neleží na dně jezírka ale je umístěné ve sklepě baráku. Z jezírka je v zemi zakopaná sací hadice a tou si čerpadlo táhne vodu z jezírka a současně ji tlačí do kopce 1,5 m vysokého. Na kopci je umělé koryto z folie a vyloýené kameny z řeky. V korytu jsou vodní rostliny. Koryto je vyspádované a je zde i malý vodpopád. Za vodopádem voda přetéká do jezírka. Tím voda cirkuluje a okysličuje se. Veškeré nasaté nečistoty zachytí kořenami rostliny a spotřebují je. Veškeré umělé filtrace jsou zbytečné. Když jsem začínal tak jsem do skepa dal z platu čističku jakou vy máte namalovanou na prvním stupni. Byl velký problém to sladit. Voda do ní přitékala rychleji než ji stačila propouštět. Moje zkušenost je, že jakýkoliv filtr je zbytečný a všechno řeší kořeny vodních rostli. Když tam dáte vodní hyacint tak uvidíte jaký vznikne z kořenů dokonalý filtr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ladik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 22.158 (?), 3.4.2009 21:53

Těžko radit ale já bych tam ty kalfasy dal, čím je naplnit je většinou o pocitu a zkušenostech každého, to neporadím, ale za nějaký čas uvidíte to bahno na dně...  to by šlo zpět do jezírka a v potůčku by usazené zahnívalo a opět hnojilo vodu

kořeny už jen na odjímání živin z vody

čerpadlo co má dvě funkce je dle mne špatně, molitan na nasávání taky, rychle se zanese, poklesne výtlak a budete muset do jezírka

ono se těžko jednoduše radí proto žádné reakce, chce to prostě zkoušet, já su nespokojený i po mnoha letech :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
VM - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (83) - 1.194 (?), 3.4.2009 22:36

Chytil jste se do složitého řešení. Ten molitan tam vůbec nepatří, a ani žádné uhlíkové nebo pískové filtry.  Je to hrubá analytická chyba, kterou dělají výroci čerpadel do jezírek. Je to kšeft a proto to dělají. Jezírko není umělé prostředí jako akvárium. Jezírko je napodobenina rybníka v malém.. Čerpadlo má mít pouze jednu funci a to oběh vody. Všechno ostatní má být pouze zmenšenina vodní tůně nebo koryta řeky. Jakýkoliv umělý prvek je šlápnutí vedle, nehledě na estetiku.  Je to jako sádrový trpaslík na zahradě. Okopírujte přírodu a bude to fungovat. To nasaté bahno se usazuje v potůčku mezi kořenami rostin. Jednou ročně, nejlépe na jaře vypnete oběh vody a to usazené bahno z toho korýtka vybrat. Uvědomte si, že Vám čerpadlo neodsaje všechen kal ze dna. Ten se v rybníčku také usazuje a musíte ho jednou za dva roky vybrat. Jakým způsobem to už je věc názoru a možností. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tktz - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 169.122 (?), 4.4.2009 19:59

já už je mám hotový dnes jsem je zprovoznil,jen je mám za sebou. Na tom  nakresleném obrázku výše je kořenovka moc ve spádu,chtělo by to co nejpomalejší průtok a také doporučuji stáhnout prostředek kalfasu k sobě,aby se neroscápl až se tam dá kámen.......  tady je pár foteček při výrobě v zimě,zítra vyfotím zabudování

Domácí výroba filtrace
Domácí výroba filtrace
Domácí výroba filtrace
Domácí výroba filtrace
Domácí výroba filtrace - kořenovka
Domácí výroba filtrace - kořenovka
Domácí výroba filtrace
Domácí výroba filtrace
Domácí výroba filtrace - japonská rohož lepená silikonem
Domácí výroba filtrace - japonská rohož lepená silikonem
Domácí výroba filtrace
Domácí výroba filtrace
Domácí výroba filtrace - japonská rohož lepená silikonem
Domácí výroba filtrace - japonská rohož lepená silikonem
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ladik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 22.158 (?), 4.4.2009 23:45

ten silikon myslíte, že nebude vadit? ja vžycky když s ním dělám tak to je puch, nejsou v tom nějaký škodlivý látky? co takhle tavná pistol spíš?

jinak naše rybičky už krmíme, jeseni už skáčí a loví hmyz ve vzduchu nad hladinou, kačeny už přiletěly dávno a devastují lístky leknínů, rostliny začínají růst, voda za dva dny co svítí sluníčko začala zelenat :-(

no prostě jaro je tadýýý ;-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 169.122 (?), 5.4.2009 19:48

myslím že né..se s tím lepí akvária a tam jsou rybičky až dost choulostívé..to vyčichne a není závadné.Smrdí trochu jako ocet že??

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 57.147 (?), 6.4.2009 15:56

Trosku odobcim, ale take zrovna sestavuji domaci filtr a resim kam umistit cerpadlo a vyvody znej. Resim otazku: da se nejak vydefinovat vztah mezi tim kdyz cerpadlo tlaci vodu kolmo nahoru nad sebe oproti horizontalne-vodorovne?

Myslim ze sem nekde slysel ze 10m horizontalne je jak 1m vertikalne - je to pravda, nebo je to slozitejsi?

Resim totiz jestli ma vyznam resit to, ze kdyz ma cerpadlo vystup 2¨ a napojim na nej 2¨ hadici a ted jestli se bat talkovych ztrat vzniklych prumerem teto hadice a tak to radsi vest kolmo nahoru pro nezbytne prekonani vyskoveho rozdilu (ktery musim prekonat cca 0,5m - tzn. hadice dlouha pouze nejakych 0,7m) a pak hadici zaustit napr. do kanalizacni trubky o prumeru 100mm a odtud by uz voda odtekala samospadem.

anebo

od cerpadla vest vodu celou cestu primo v te 2¨ hadici (tzn. napr. 2m daleko/vyskovy rozdil 0,5m).

Diky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 169.122 (?), 6.4.2009 19:11

to je výtlak a i malé čerpadlo zvládne do 1,70cm.Já to mám 120cm výškový rozdíl a 5m délka 3/4 origoš hadici, která byla dodána s čerpadlem.Nějaké ztráty tam budou, ale to je prdeček 2" to je nějaké céčko pro hasiče tam bych asi vyděl problém ve váze vody kterou bude muset čerpadlo přetlačit nahoru

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika