Do akej vysky plnit demion?



Stránky: 1,  2   
dr.lecter - (28) - 138.78 (?) 
13.11.2015 9:17, zobrazeno: 11587x

zdravim, kolko nechavat miesta v demione resp do kolko ho plnit? dal som tak ako je na obrazku, je to spravne ci odliat?


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 13.11.2015 9:22

Pokud mošt kvasí, nechává se volný prostor třeba jako na obrázku. Ale pokud již dokvasil, je nutné demižon doplnit, už jej nechrání CO2.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
dr.lecter - (28) - 138.78 (?), 13.11.2015 9:24

akurat som to zalozil a kvasi ako blaznive, musel som to pred chvilou odvorit a trocha odliat lebo pena bola uplne hore uz, najhorsie je ze musim ist prec a neviem co s tym mam robit teraz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 13.11.2015 11:11
Odlít část do PET lahví, neplnit až po vrch (tak do dvou třetin) a dát víčko. Neutahovat, aby mohl unikat CO2. Až přejde bouřlivé kvašení, tak slít zpátky do demižonu. Nebo použít další demižon.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 229.50 (?), 13.11.2015 15:06

 Nejčastěji a nejefektivněji se to dělá tak jak píše ivap. Aby bylo víno rozděleno do více nádob a před stahováním, po přejití bouřlivého kvašení, ho bylo tolik aby byla, byly, plné nádoby.
*
Ještě taková zajímavost:
Staří francouzi při výrobě cidre se naopak snažili pěnění využít k zbavení kvasicího moštu nežádoucích složek. Pěnu a šum nechavali úmyslně přetékat ze sudů a splachovali je do kanálu.
I ještě dnes někteří výrobci si usnadňují čiření, filtraci - ve víně bude i méně kalů, tímto způsobem. Třeba, že mají pěnící demižony v lavorech...
*
Jinak jednoduchá pomůcka k zachycování pěny pokud to situace vyžaduje je v příloze.

Rafael.

Zachycování pěny trychtýřem.
Zachycování pěny trychtýřem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
dr.lecter - (28) - 138.78 (?), 13.11.2015 18:59

no prisiel som asi neskoro, korkova zatka nadvihnuta a okolo sama pena zaschnuta po celom demione, a ostatne v lavore pod tym, tak som len umyl utesnil a kvasi bublinkuje dalej, len z nutra demion je zaneseny to sa bude asi tazko umyvat...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
dr.lecter - (28) - 138.78 (?), 13.11.2015 19:02

myslite ze to mozem zakrutit no premiesat akokeby v demione nech sa to z tych bokov trocha zmyje???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 13.11.2015 19:44

Já osobně bych to ze stěn neumýval kvasícím obsahem, ale až po vyprázdnění (po skončení kvašení a stočení z kalů).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 140.228 (?), 13.11.2015 20:34

Hanibale, to jste dopadl ještě velmi dobře. Já měl kdysi na na vysokém schodišti v hranatém plastovém barelu černý rybíz. Matka mi řekla ať se na to jdu podívat, že ten barel se nějak nafukuje, že už je skoro kulatý!
Pozdě..., než jsem k němu došel bylo "vymalováno".
A já pak škrábal, bílil vápnem a stavěl lešení na schodišti pokud si dobře vzpomínám nejméně čtrnáct dní...
*
Kvasicím obsahem to opláchnout nebo i s pomocí štětky očistit můžete, ale stejně ta pěna zas vyleze...
Nechal bych to až skončí bouřlivé kvašení, až se to bude poprvé stahovat. CO2 zabrání kontaminaci, jen ta usazenina může trochu přischnout.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
dr.lecter - (28) - 138.78 (?), 15.11.2015 8:19

burlive kvasenie uz skoncilo, uz nevybehla ani jedna bublinka za poslednych 24 hodin, mne sa zda ze to kvasilo nejako kratko...2dni

teraz uz len pockat 4 tyzdne nech usadne kal a stiahnut???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika