Vychovny rez ceresne Burlat



Velvetina - (44) - 160.185 (?)
18.4.2012 20:29

Mám třetím rokem Burlat a zatím jsem z ní odřízla jenom pár větví, které rostly do koruny. Všude se dočítám, že třešně se nemají řezat. Ale připadá mi, že má příliš protáhlé a řídké větve. Neměla bych ji přeci jenom nějak prořezat? Ale jak? Budu moc vděčná za radu!


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
riso77 - (22) - 233.12 (?), 31.12.2011 11:20, zobrazeno: 16429x

Dobry den,

potreboval by som radu ako previest vychovny rez na tejto ceresni. Zasadena bola v 11/2011, rezat ju budem na jar 2012. V literature sa uvadza (Gustav Cejka: Radime zahradkarom) :" Kedze ceresnove stromceky dostavame zo skolky s 1 az 3 vyhonkami v korunke, bude ich zakladny rez po vysadeni odlisny od inych druhov. Veduci vyhonok zrezeme na 10-12 pucikov a vedlajsie na 2-3 puciky. Na volnej korunke nikdy nedopustime, aby sa od zakladu vyvijala vo forme vidlice".

Moje otazky su:

1. Vyhony 1,2,3,4 mam zrezat na konarovy kruzok (priamo pri kmienku)?

2. Ak vyhony 5,6 zrezem na 2-3 puciky stromcek bude nesymetricky, co uz je aj teraz. Mam cakat jeden rok, kym strom vyzenie vyhon na druhej strane a na dalsiu jar ho zrezat podobne ako vyhony 5,6? Docielim tym symetrickost? "Dozenie" novsi vyhon o rok starsie vyhony, tak aby bola ceresna vhodne tvarovana/symetricka?

3. Nie su vyhony 5,6 moc blizko seba? Je to len 7 cm.

Dakujem moc za podnetne rady

Richard Paršo

Ceresna Burlat pred vychovnym rezom
Ceresna Burlat pred vychovnym rezom
Ceresna Burlat po vychovnom reze
Ceresna Burlat po vychovnom reze
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 31.12.2011 12:54

Dobry den, muj nazor je:

1,2,3,4,5,6 odstranit, na muj vkus jsou bud moc nizko nebo asymetricky rozlozene

hlavni letorost zkratit a korunku zapestovat az v dalsim roce

vyska kmenu okolo 150 cm je pro tresen tak akorat, ja osobne jsem zapestoval tresne jeste o neco vyse

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 4.2.2012 5:55

Mám dotaz: Na podzim v roce 2006 jsem zakoupil třešeň Burlat na podnoži Colt, chtěl jsem menší třešeň. Ale, že bude po pěti letech menší než višně, které jsem vysazoval současně, to mne ani ve snu nenapadlo. Asi jsem udělal plno chyb, ale zajímalo by mne zda je nějakým způsobem možné posílit růst této třešně (řezem, zvýšeným hnojením dusíkem). Uvažuji i o vyzkoušení Symbivitu.

                      Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Velvetina - (44) - 160.185 (?), 18.4.2012 20:29

Mám třetím rokem Burlat a zatím jsem z ní odřízla jenom pár větví, které rostly do koruny. Všude se dočítám, že třešně se nemají řezat. Ale připadá mi, že má příliš protáhlé a řídké větve. Neměla bych ji přeci jenom nějak prořezat? Ale jak? Budu moc vděčná za radu!


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 19.4.2012 14:08

Ja bych uz nic nerezal. Je to zbytecne. Svisle rostouci vetve se postupne ohnou do vodorovnejsi polohy. Ted prevazuje rust nad plodnost, ale ono se to srovna a pozdeji otoci. Tresen vypada, ze je zapestovana v podstate dobre. Mozna je druhe patro o neco vyse, nez by melo byt, ale to je spise esteticka vada. Nechal bych to tak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Velvetina - (44) - 1.1 (?), 19.4.2012 15:06

Díky za radu, nechám to tak :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 19.4.2012 15:59

Horší korunu u střešně jsem ještě neviděl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 19.4.2012 16:19

No vypada to blbe kvuli velkemu rozestupu mezi prvnim a druhym patrem. Ale jak se rika, to se ohledi... Jinak funkcne nevidim problem, naopak diky dostatku svetla a vzduchu budou tresne dozravat ve vetsim prostoru a nebudou vznikat podminky pro ruzne choroby jako je tomu u prilis uzavrene koruny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?), 19.4.2012 14:05

Koupil jste tresen na podnozi Colt, ktera ma podstatne mensi vrust nez tresne naroubovane na ptacnici. Zadnym hnojenim to nezmenite, naopak prehnojenim dusikem nebozbytecnym rezem stromku jen uskodite. Budete se muset smirit, ze jste si koupil mene vzrustnou tresen, ktera nikdy nenaroste do takovych rozmeru jako klasicka tresen na ptacnici!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 62.55 (?), 19.4.2012 13:43

P. Paršo, nejdříve si ujasněte, jak vysoký strom chcete pěstovat. Váš názor na ořezání větví 1,2,3,4 vede k vysokokmenu, na který budete lézt s vysokým žebříkem.

Já bych využil těch nízkých větví (na jiném příspěvku je foto, jak i nízké větve rodí) k vypěstování nižšího tvaru a odřízl bych celou horní část 6,7 se zachováním event. pupenů pod 6, zkrátit výhon 5 na 3 očka, vytvoří se tím obrost z kterého se zapěstuje 2.patro. Sklízet budete dříve.

Jára.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika