Třešen Kordia



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 0.151 (?)
24.3.2013 14:53

Nechci kupovat další stromek - chci případně vroubovat opylovače do koruny stávajících odrůd. Pro jistotu. Že by se v okolí nenašel z těch poměrně dosti stromů vhodný opylovač se mi moc nezdá. Úroda Kordie je spíše ovlivněna mrazíky v období kvetení.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 64.92 (?), 9.6.2012 11:19, zobrazeno: 22356x

Dobrý den,

potřeboval bych poradit s problémem plodnosti třešně Kordia.

Mám ji už dvanáctý rok a žádná úroda. Jedná se mi o to, zda je to místem nebo odrůdou. Strojí vedle ořechu a švestky. Strana osluněná (celý den slunce). Výška cca 3 metry. 

úroda - 10-20 třešní. Plody jsou zakrslé i po dozrání/ jemně červené.

průměr koruny 3,5 m

vzdálenost od ořechu 4,5 m a od švestky 2,5 m, všechny stromy jsou stejně staré. stojí v řadě, tzn. volný prostor do stran.

Děkuji za příspěvky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 178.235 (?), 9.6.2012 11:53

Pokud nemáte v blízkosti vhodného oylovače (Kordia není samosprašná),vroubujte do koruny odrůdu VAN, nebo zasaďte v blízkém okolí višeň ERDI BÖTERMÖ (ověřeno).A určitě by se našlo více variant.   AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 25.2 (?), 12.6.2012 18:39

Pokud podnož Kordie byla ptačnice, tak u těch plodnost většinou začinala až v sedmem a pozdějšim roce.Fitoncidy ořechu jsou dost silne aby zpoždovali vyvoj okolnich rostlin, a i těch pět metru muže byt malo(koruny se přibliži na minimalni vzdalenost.Samosprašnost a cizosprašnost by jsem neřešil na zahradkach je to většinou meně podstatne.Jako pokus k vyprovokovani by jsem zkusil ji ořiznout kosterni větve na polovični delku, mohlo by to plodnost vyprovokovat.Kordie mam i s jejich křiženci a rodi bez problemu.Pokud mate třešinku pouze pro vlastni spotřebu je vyhodnějši opravdu připadně vroubovat jinou odrudu s dobrymi opylovacimi předpoklady.Muže to byt i ten Van obě zraji ve stejnem terminu, ale muže to byt i osvědčena Karšovka nebo Kasandra spolehlivi opylovači.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 0.151 (?), 23.3.2013 21:26

Nevíte někdo, jestli existuje odrůda, která by byla společným opylovačem odrůd Kordie a Kaštánky? Případně, jestli se tyto dvě výše jmenované odrůdy vzájemně opylují (nebo třeba jen jedna druhou)? V okolí do 50m je sice asi 10 stromů třešní a višní, ale neznámých odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 23.3.2013 22:35

Pro Kaštánku i Kordii jsou vhodnými opylovači Karešova a Napoleonova a to i přes to, že v některých letech kvete Karešova a Napoleonova dříve než Kordia.

Opylení mezi Kordií a Karešovou můžu potvrdit od souseda, i když kvete Karešova opravdu dříve než Kordia. Mezi Kaštánkou a Karešovou je to jasné díky tomu, že kvetou nejspíše ve stejném termínu a všude je to i uvedeno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 58.114 (?), 24.3.2013 8:07

Já bych nejdříve zvážil, zda dokážu v budoucnu zpracovat ovoce ze 2 vzrostlých třešní. Pokud ano, zvolte odrůdy uvedené místními odborníky. Pokud si nejste jistý, tak nekupujte další strom jen kvůli opylení. Naroubujte si na váš nyní mladý stromek třeba 2 – 3 jiné odrůdy vhodné na opylení a současně aby postupně zrály a budete určitě spokojený. Rouby se dají objednat např. v Holovousích. Pozor ale na pozdní odrůdy, všechny červivějí (nutný postřik). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 0.151 (?), 24.3.2013 14:53

Nechci kupovat další stromek - chci případně vroubovat opylovače do koruny stávajících odrůd. Pro jistotu. Že by se v okolí nenašel z těch poměrně dosti stromů vhodný opylovač se mi moc nezdá. Úroda Kordie je spíše ovlivněna mrazíky v období kvetení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 96.229 (?), 29.7.2017 9:50
Ako vam Kordia prezila mrazy? Udajne je citliva, zaujima ma porovnanie s inymi odrodami.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.235 (?), 29.7.2017 17:32

U mě Kordia opět neselhala, plody nádherné velikosti, ale méně.Strom po 20 letech má kmen v průměru 30 cm a koruna 6m.Narouboval jsem novou odrůdu Granát vedle ní.Odrůdy od 5 třešňového týdne pozdnější  nesázím kvůli vrtuli. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika