Podzimní třešně



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
               
host - 81.42 (?) 
23.6.2013 18:41

Podzimní třešně

Pan Wendy se nemýlí. Pokud si dobře vzpomínám, tak jsem nikde neuvedl jméno u třešní VÁclavka. Tento název jsem mohl uplatnit pouze u hrušně Avranšská, která má synonimum Václavka, protože zraje ve 3-4 týdnu září.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
host - 25.2 (?), 23.6.2013 22:01

Ale to se nejednalo o Podzimní třešně, ale o pozdní srdcovky jež díky místním podmínkám se přizpůsobily nejen pozdější dobou kvetení ale tedy i zrání. Je to podobné trochu i u jahod, kdy stejná odrůda dozrává jinak v okolí Hodonína a jinak v okolí Turnova. Z praktického důvodu nevidím pěstitelský důvod pro šlechtění podzimních třešní našimi předky. Když třešeň a jahoda jsou brány jako první ovoce v pěstebním roce a v době letních polních prací by sklizeň třešní nabourávala hlavní letní zemědělské práce. Dříve totiž nebyla taková specializace jako je dnes a i předchůdci zahrádkářů domkáři a láníci pěstovali vše po pořádku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 23.6.2013 22:58

Jako děti jsme jedli o prázdninách na vysočině kolem Radenic a Cyrilova (cca 600m) pozdní chrupky až v srpnu. Nicméně třešně zrající na Václava podle mě neexistují. Přesto věřím, že kdyby je šlechtitelé udělali, svoje místo na trhu by si našly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 211.64 (?), 24.6.2013 0:45

Za čerešňami zrejúcimi v auguste nemusím cestovať do Krkonoš. Rastnú pri ceste na brezovských kopaniciach kúsok od Bukovca. Nadmorská výška     môže byť okolo 400 m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 244.158 (?), 23.9.2013 12:24

Mýlíte se. Tento druh třešně existuje, sám jsem ji viděl a ochutnal její plody. Velikostí, chutí i zabarvením se nijak nelišily od běžných polochrupek, které dozrávají v červnu. Rostla před mnoha lety na dvoře Exnarova zahradnictví v obci Velký Třebešov, v okr. Náchod, nedaleko České Skalice v nadmořské výšce cca 275m. Dozrávala přibližně v první polovině září, v teplejších letech i na samém konci srpna, a poslední plody měla na Václava. Odtud pojmenování Václavka, ale to je nejspíš lidový, ne oficiální název. Jedná se o starou, téměř zapomenutou odrůdu. Pozdní zrání plodů bylo způsobeno právě vlastnostmni oné odrůdy, ne vyšší nadmořskou výškou stanoviště, jak tomu někdy bývá u jiných odrůd. Strom byl majiteli neuváženě pokácen zhruba před 10 lety. I když byl už starý a nejspíše i ve špatném stavu, nic nebránilo odebrání roubů. Bohužel se tak nestalo. Majitelé zahradnictví tak nepochybně přišli z neznalosti o velmi slušný zisk, který by se jim při namnožení roubovanců této odrůdy a jejich prodeji naskytl. Byl to jediný, unikátní strom této odrudy v širokém okolí, další výskyt není znám. Chtěl jsem od majitelů zahradnictví získat rouby, ale než jsem se "rozhoupal", byl strom pryč. Dodnes mě to nesmírně mrzí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 23.9.2013 21:27

Vida, v zahradnictví u Exnarů jsem se v minulosti stavoval často, kde by mne napadlo, že tam mají takovou třešni. Asi to bylo tím, že jsem tam byl převážně v jarních měsících. Ta rarita byla na dosah i pro mne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 23.9.2013 22:32

V Německu mají nalezence Rote Späternte, který zraje v 10-12 třešňovém týdnu. A CeraSanta je kříženec švestky s třešní, který zraje na začátku září.

Při hledání later cherries jsem narazila na článek z USA, pozdní třešně ze státu Washington tvoří výraznou část prodejů v srpnu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 185.138 (?), 23.9.2013 22:39

A ve Francii jsou popsány odrůdy dozrávající v říjnu. wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika