Podzimní třešně



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 67.66 (?)
23.6.2013 22:58

Jako děti jsme jedli o prázdninách na vysočině kolem Radenic a Cyrilova (cca 600m) pozdní chrupky až v srpnu. Nicméně třešně zrající na Václava podle mě neexistují. Přesto věřím, že kdyby je šlechtitelé udělali, svoje místo na trhu by si našly.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
               
host - 81.42 (?), 23.6.2013 18:41

Podzimní třešně

Pan Wendy se nemýlí. Pokud si dobře vzpomínám, tak jsem nikde neuvedl jméno u třešní VÁclavka. Tento název jsem mohl uplatnit pouze u hrušně Avranšská, která má synonimum Václavka, protože zraje ve 3-4 týdnu září.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 25.2 (?), 23.6.2013 22:01

Ale to se nejednalo o Podzimní třešně, ale o pozdní srdcovky jež díky místním podmínkám se přizpůsobily nejen pozdější dobou kvetení ale tedy i zrání. Je to podobné trochu i u jahod, kdy stejná odrůda dozrává jinak v okolí Hodonína a jinak v okolí Turnova. Z praktického důvodu nevidím pěstitelský důvod pro šlechtění podzimních třešní našimi předky. Když třešeň a jahoda jsou brány jako první ovoce v pěstebním roce a v době letních polních prací by sklizeň třešní nabourávala hlavní letní zemědělské práce. Dříve totiž nebyla taková specializace jako je dnes a i předchůdci zahrádkářů domkáři a láníci pěstovali vše po pořádku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 67.66 (?), 23.6.2013 22:58

Jako děti jsme jedli o prázdninách na vysočině kolem Radenic a Cyrilova (cca 600m) pozdní chrupky až v srpnu. Nicméně třešně zrající na Václava podle mě neexistují. Přesto věřím, že kdyby je šlechtitelé udělali, svoje místo na trhu by si našly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 211.64 (?), 24.6.2013 0:45

Za čerešňami zrejúcimi v auguste nemusím cestovať do Krkonoš. Rastnú pri ceste na brezovských kopaniciach kúsok od Bukovca. Nadmorská výška     môže byť okolo 400 m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 244.158 (?), 23.9.2013 12:24

Mýlíte se. Tento druh třešně existuje, sám jsem ji viděl a ochutnal její plody. Velikostí, chutí i zabarvením se nijak nelišily od běžných polochrupek, které dozrávají v červnu. Rostla před mnoha lety na dvoře Exnarova zahradnictví v obci Velký Třebešov, v okr. Náchod, nedaleko České Skalice v nadmořské výšce cca 275m. Dozrávala přibližně v první polovině září, v teplejších letech i na samém konci srpna, a poslední plody měla na Václava. Odtud pojmenování Václavka, ale to je nejspíš lidový, ne oficiální název. Jedná se o starou, téměř zapomenutou odrůdu. Pozdní zrání plodů bylo způsobeno právě vlastnostmni oné odrůdy, ne vyšší nadmořskou výškou stanoviště, jak tomu někdy bývá u jiných odrůd. Strom byl majiteli neuváženě pokácen zhruba před 10 lety. I když byl už starý a nejspíše i ve špatném stavu, nic nebránilo odebrání roubů. Bohužel se tak nestalo. Majitelé zahradnictví tak nepochybně přišli z neznalosti o velmi slušný zisk, který by se jim při namnožení roubovanců této odrůdy a jejich prodeji naskytl. Byl to jediný, unikátní strom této odrudy v širokém okolí, další výskyt není znám. Chtěl jsem od majitelů zahradnictví získat rouby, ale než jsem se "rozhoupal", byl strom pryč. Dodnes mě to nesmírně mrzí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 23.9.2013 21:27

Vida, v zahradnictví u Exnarů jsem se v minulosti stavoval často, kde by mne napadlo, že tam mají takovou třešni. Asi to bylo tím, že jsem tam byl převážně v jarních měsících. Ta rarita byla na dosah i pro mne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 23.9.2013 22:32

V Německu mají nalezence Rote Späternte, který zraje v 10-12 třešňovém týdnu. A CeraSanta je kříženec švestky s třešní, který zraje na začátku září.

Při hledání later cherries jsem narazila na článek z USA, pozdní třešně ze státu Washington tvoří výraznou část prodejů v srpnu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 185.138 (?), 23.9.2013 22:39

A ve Francii jsou popsány odrůdy dozrávající v říjnu. wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika