Podpník Gisele5



áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 103.254 (?)
12.11.2011 9:00

Ještě pro úplnost doplním, že když jsem začínal měl jsme 6 odrůd mezi nimi i Těchlovan a minimální zkušenosti, a Těchlovan plodil velmi málo(10 plodů), jeho plody byly velmi kvalitní ale i tak jsem ho skácel s hodnocením špatná třešeň  a až po čase jsem zjistil co je skutečnou příčinou. Dále nezapomeńte na to, že třešně potřebují ke svému růstu a plodnosti   dostatek světla , tedy stači jeho nedostatek a vynechat řez - zrovna včera jsem takovou třešeň viděl - přírůstky do 20 cm, pokud tvaruji strom, tak během 5 let je většinou hotový, metrové a větší přírůstky jsou běžné od druhého roku.  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 7.27 (?), 7.9.2011 8:56, zobrazeno: 14877x

Dobrý deň, môžete mi prosím vlastnej skúsenosti povedať do akých rozmerov dorastie čerešňa (Merchant, Karina, Lapins) na podpníku Gisele5 a mahalebka? Mám v záhrade málo miesta, preto potrebujem vedieť s akým priestorom počítať. Ďakujem.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 110.159 (?), 7.9.2011 13:25

Gisela 5 je slaba podnoz - ca. 50% vtacnice, avsak zalezi aj na samotnej odrode + podnych vlastnostiach ako porastie strom. Mam Burlat na G5 a ma ca. 3m po 7 rokoch. Mam ale ilovicu + skaly, ktore moc rastu nepraju, prirastky su uz minimalne. Je to podnoz skor do dobrych podmienok + zalievka, avsak pre Lapins sa vzhladom k velkej nasade/samoopelivosti doporucuje silnejsia podnoz, inak su plody mensie. Mahalebka je ca. 80% vtacnice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 7.9.2011 14:37

Mám nově odrůdu Samba na této podnoži a měla by dorůstat asi do třímetrové výšky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?), 10.11.2011 9:34

Chtěla bych se zeptat na zkušenosti zahrádkářů s podnoží Gisela 5. Měla jsem třešeň na této podnoži, rostla hezky, ale dvou letech najednou odešla. Následně jsem se dozvěděla od renomovaného prodejce stromků, že stejnou zkušenost má mnoho jeho zákazníků i on sám. Stalo se něco podobného i vám?  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 226.194 (?), 10.11.2011 17:23

Musíte ji zalejvat a držet bez trávníku v okolí koruny. Je to nejslaběji rostoucí podnož pro červené peckoviny. Vhodná do intenzivní výroby. Do zahrady na extenzivní pěstování se nehodí. Musíte zasadit do kvalitní země, dát oporu a doplňkovou zálivku. Mě letos na záhoně ponechaná osudu s občasným marným vypletím pěťouru udělala asi 7 centimetrové přírůstky.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?), 11.11.2011 8:41

Stromek rostl dva roky jako z vody, péči měl dokonalou, přesto jsem jeho úhyn považovala za svou chybu. Zarazilo mě až odrazování od této podnože v zahradnictví, jehož majitel je velmi kvalitním sadařem. Proto se ptám, má-li někdo stejnou zkušenost.       

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 103.254 (?), 12.11.2011 0:21

Už jsem zde dával i fotky a popis pěstování včetně příručky, kde je pěstování popsáno, za mé zhruba desetileté zkušenosti jak s podnoží PHL, tak převážně G5, zhruba současně v plodnosti 10 stromů,  uhynula pouze jedna odrůda a to nejen mě. Pro majitele školek je problém podle mě jinde -  a to cena podnože- G5 se pohybovala před 5 lety okolo 60 Kč pro maloodběratele  - nyní jistě více, slabý růst,  a dále neznalost nás zákazníků - slabá malá třešeň mnohdy v kontejneru, často špičák - to je pro většinu lidí problém. Dále ze strany nás zákazníků je třeba přece jen o trochu více znalostí a péče po dobu života stromu . Zalévání, hnojení, postřik proti mon. úžehu spíše podmínkou, travalá opora a tvarování  - stromek v prvním roce po vysazení občas namrzne, napadne ho mon.úžeh a my řekneme, že je to špatné, dále    výměna plodonosného obrostu, beztravná zóna okolo stromu - moje zkušenost je však i u pěstování v trávě kladná... při dobré agrotechnice    atd. Kvalita ovoce je však velmi dobrá, plodnost není střídavá, sklizeň ze země max. hliníkové schůdky, využití i malého prostoru   atd.Odrůdy dozrávají postupně, pokud je vhodně zvolíte, ze stromu je 5- 12 Kg- pro mě ve 450m celkem ideální. Proto můj pohled není negativní, ale spíše převažují pozitiva...2-3 rok po vysazení ochutnám první plody , stromy plodí pravidelně, celkem hojně dle popisu odrůd. atd. Za jediné negativum považuji obtížnou dostupnost hotových stromečků, většina školek nemá, ale školkaře chápu, co s tím co je drahé a ještě to málokdo koupí, a někteří z nich ani nezkoušeli pěstování-  proto nemají zkušenosti co poradit kupci - prostě na to nemají čas,   tak čas od času vezmu káru a auto a jedu tam, kde si vyberu...  a zkušenosti se dostavují z praxí       J. Adam         

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 103.254 (?), 12.11.2011 9:00

Ještě pro úplnost doplním, že když jsem začínal měl jsme 6 odrůd mezi nimi i Těchlovan a minimální zkušenosti, a Těchlovan plodil velmi málo(10 plodů), jeho plody byly velmi kvalitní ale i tak jsem ho skácel s hodnocením špatná třešeň  a až po čase jsem zjistil co je skutečnou příčinou. Dále nezapomeńte na to, že třešně potřebují ke svému růstu a plodnosti   dostatek světla , tedy stači jeho nedostatek a vynechat řez - zrovna včera jsem takovou třešeň viděl - přírůstky do 20 cm, pokud tvaruji strom, tak během 5 let je většinou hotový, metrové a větší přírůstky jsou běžné od druhého roku.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 3.4.2012 20:37

Pěkný večer,

docela by mě zajímala vaše zkušenost ohledně této podnoži, na které je naštěpována odrůda Regina, díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 103.255 (?), 8.4.2012 21:08

Nejsou s ní problémy, ale Regina zatím roste nadprůměrně silně což přičítám tomu, že namrznul terminál a musel jsem ho nahradit jednou z větví a to trvalo o jeden trok déle, takže spodní větve zesíllily. Bylo tam vloni okolo 0.5 kg plodů, růst se trochu liší od ostatních odrůd, řekl bych, že se obtížněji tvaruje -  snaha o vzpřímený růst větví, snad i méně diferencuje květní pupeny. V jednom příspěvku je i to že stromky na G5 nadměrně hynou - takovou zkušenost musím vyvrátit -  zhruba ze 40 stromků během 10 let   dovevezených pro sebe a pro jiné kolegy odešla pouze odrůda Kasandra a to oba dovezené stromky a další na monílii , ostatmí rostou a plodí, řekl bych, že je to skutečně o té péči a troše chemie - Horizon začátek a konec kvetení, dále mšíce,   a tvarování, posléze o obnově dřeva a samozřejmě přihnojení a zalévání... Pokud stromky hynou je to většinou buď namrznutím dovezeného špičáku nebo napadením monilií- což je dle mě nejvíce případů... Na toto téma jsem diskutoval s majiteli několika školek   ale oni mnohdy mají malé nebo žádné praktické zkušenosti s touto podnoží- znají ji pouze z literatury a školení a bohužel nemají čas se zabývat zkoušením jako my...

S pozdravem      J. Adam

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika