Podivné houby



host - 23.241 (?)
19.10.2013 18:48

A další fotka


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 23.241 (?), 16.10.2013 22:24, zobrazeno: 7214x

Potřebuji poradit, máme na zahradě třešen, trochu prosychá, ale rodí dobře. Letos v létě se u kořenů stromu objevily podivné houby, tuhé,  dřevnaté se světle hnědými hlavami, které brzy ztmavly a potom asi po dvou měsících po deštích se rozpadly. Bohužel jsem je nenafotila. Asi 15 metrů od této třešně byla druhá, která v průběhu 2 let uschla a tak jsme ji nyní porazili. Zjistili jsme, že měla kmen dutý a kořeny rozpadlé, i když navenek nebylo nic vidět. Je možné že oba stromy napadla nějaká dřevokazná houba? Druhý strom stojí blízko domu a pokud by měl napadené kořeny, obáváme se jeho pádu na dům a tak uvažujeme o jeho poražení.  Dekuji Marča

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.33 (?), 16.10.2013 23:28

Mrkněte, jestli to nebyla šupinovka kostrbatá. Způsobuje zkřehnutí a pozdější rozpad kmene stromu.Roste u paty kmene (listnaté i jehličnaté stromy). Nám se letos ukázala na zahradě u přestárlého James Grieve...  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 23.241 (?), 17.10.2013 10:33

Paní Lído, já vím, že bez fotky je to těžké, ale žádná běžná houba to nebyla. Dům je blízko lesa a na zahradě nám rostou václavky a letos tam bylo i 13 bedel.    Prošla jsem celý internet a nic, nakonec mě napadlo jestli to nemohl být tak mohutný klejotok z kořenů, tvar té houby byl totiž nakonec jako asi veliká pýchavka palicovitá, zpočátku světle hnědá a později čokoládově hnědá a povrch lesklý a když jsem ji zkoumala asi za měsíc, bylo to tvrdé jako nějaký choroš. Jen mě zarazilo, že to nerostlo z kořene, ale z hlíny u kořenů. No jestli strom vydrží, uvidíme příší rok, babička tvrdí, že to tam bylo i vloni. Marča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 152.34 (?), 17.10.2013 12:34

Nepíšete, zda houba měla listy nebo rourky, zda měla klobouk a nohu atd.. Po přečtení Vašeho popisu se mi ale vybavila lesklokorka - tak se na ni podívejte. Píšete také, že máte na zahradě václavky, a zrovna ty jsou jednou z nejagresivnějších dřevokazných hub. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 23.241 (?), 19.10.2013 18:46

Nakonec přece jen obrázek


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 23.241 (?), 19.10.2013 18:48

A další fotka


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 23.241 (?), 19.10.2013 18:58

Tak nakonec jsem tu naši podivnou houbu vyfotila, při hrabání listí jsem zjistila, že 1 tam stále je. Ted je dřevnatá, při rozlomení je jako ztrouchnivělé dřevo. Ale stále je vidět pod kloboukem jak byla krásně lesklá. Původně byl klobouk hladký a taky lesklý. Nevím jestli je to ta lesklokorka, protože ta naše má nohu a vypadá spíše jako hříbek.  Marča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.43 (?), 19.10.2013 20:29

mozno nie je divna, iba tak stara, ze ju vlastna mat nespozna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Husi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (118) - 123.12 (?), 19.10.2013 23:14

Je to lesklokôrovka obyčajná - Ganoderma lucidum (Curtis) P. Karst.
(lesklokorka lesklá)

Niekedy sa stáva, že je hlúbik (třeň) aj v strede klobúka aj keď obyčajne býva excentricky resp. na boku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.43 (?), 19.10.2013 23:35

Viac fotiek je tu.

Inak v atlase je spomenutych 7 druhov a vacsinou su k nim aj foto

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika