Podivné houby



host - 23.241 (?)
17.10.2013 10:33

Paní Lído, já vím, že bez fotky je to těžké, ale žádná běžná houba to nebyla. Dům je blízko lesa a na zahradě nám rostou václavky a letos tam bylo i 13 bedel.    Prošla jsem celý internet a nic, nakonec mě napadlo jestli to nemohl být tak mohutný klejotok z kořenů, tvar té houby byl totiž nakonec jako asi veliká pýchavka palicovitá, zpočátku světle hnědá a později čokoládově hnědá a povrch lesklý a když jsem ji zkoumala asi za měsíc, bylo to tvrdé jako nějaký choroš. Jen mě zarazilo, že to nerostlo z kořene, ale z hlíny u kořenů. No jestli strom vydrží, uvidíme příší rok, babička tvrdí, že to tam bylo i vloni. Marča

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 23.241 (?), 16.10.2013 22:24, zobrazeno: 7216x

Potřebuji poradit, máme na zahradě třešen, trochu prosychá, ale rodí dobře. Letos v létě se u kořenů stromu objevily podivné houby, tuhé,  dřevnaté se světle hnědými hlavami, které brzy ztmavly a potom asi po dvou měsících po deštích se rozpadly. Bohužel jsem je nenafotila. Asi 15 metrů od této třešně byla druhá, která v průběhu 2 let uschla a tak jsme ji nyní porazili. Zjistili jsme, že měla kmen dutý a kořeny rozpadlé, i když navenek nebylo nic vidět. Je možné že oba stromy napadla nějaká dřevokazná houba? Druhý strom stojí blízko domu a pokud by měl napadené kořeny, obáváme se jeho pádu na dům a tak uvažujeme o jeho poražení.  Dekuji Marča

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.33 (?), 16.10.2013 23:28

Mrkněte, jestli to nebyla šupinovka kostrbatá. Způsobuje zkřehnutí a pozdější rozpad kmene stromu.Roste u paty kmene (listnaté i jehličnaté stromy). Nám se letos ukázala na zahradě u přestárlého James Grieve...  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 23.241 (?), 17.10.2013 10:33

Paní Lído, já vím, že bez fotky je to těžké, ale žádná běžná houba to nebyla. Dům je blízko lesa a na zahradě nám rostou václavky a letos tam bylo i 13 bedel.    Prošla jsem celý internet a nic, nakonec mě napadlo jestli to nemohl být tak mohutný klejotok z kořenů, tvar té houby byl totiž nakonec jako asi veliká pýchavka palicovitá, zpočátku světle hnědá a později čokoládově hnědá a povrch lesklý a když jsem ji zkoumala asi za měsíc, bylo to tvrdé jako nějaký choroš. Jen mě zarazilo, že to nerostlo z kořene, ale z hlíny u kořenů. No jestli strom vydrží, uvidíme příší rok, babička tvrdí, že to tam bylo i vloni. Marča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 152.34 (?), 17.10.2013 12:34

Nepíšete, zda houba měla listy nebo rourky, zda měla klobouk a nohu atd.. Po přečtení Vašeho popisu se mi ale vybavila lesklokorka - tak se na ni podívejte. Píšete také, že máte na zahradě václavky, a zrovna ty jsou jednou z nejagresivnějších dřevokazných hub. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 23.241 (?), 19.10.2013 18:46

Nakonec přece jen obrázek


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 23.241 (?), 19.10.2013 18:48

A další fotka


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 23.241 (?), 19.10.2013 18:58

Tak nakonec jsem tu naši podivnou houbu vyfotila, při hrabání listí jsem zjistila, že 1 tam stále je. Ted je dřevnatá, při rozlomení je jako ztrouchnivělé dřevo. Ale stále je vidět pod kloboukem jak byla krásně lesklá. Původně byl klobouk hladký a taky lesklý. Nevím jestli je to ta lesklokorka, protože ta naše má nohu a vypadá spíše jako hříbek.  Marča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.43 (?), 19.10.2013 20:29

mozno nie je divna, iba tak stara, ze ju vlastna mat nespozna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Husi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (118) - 123.12 (?), 19.10.2013 23:14

Je to lesklokôrovka obyčajná - Ganoderma lucidum (Curtis) P. Karst.
(lesklokorka lesklá)

Niekedy sa stáva, že je hlúbik (třeň) aj v strede klobúka aj keď obyčajne býva excentricky resp. na boku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.43 (?), 19.10.2013 23:35

Viac fotiek je tu.

Inak v atlase je spomenutych 7 druhov a vacsinou su k nim aj foto

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika