Karešova nebo kaštánka



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?)
29.5.2009 22:03

Karešova a Kaštánka zrají přibližně ve stejnou dobu, Kaštánka spíš o tři, čtyři dny později, obě vytvářejí bujné koruny. Plody obou jsou chutné, šťavnaté a při zavařování dostatečně barví. Karešova má však větší plody. Obě jsou úrodné.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 213.91 (?), 29.5.2009 18:23, zobrazeno: 31837x

Dobrý den.Prosím o radu dle praktických zkušeností, která z těchto dvou odrůd je lepší, jak na jídlo tak na zavaření.Z pomologického atlasu to není jednoznačné.Děkuji.Stanislav.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 128.44 (?), 29.5.2009 19:02

Pro mě je Kaštánka č.1

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?), 29.5.2009 22:03

Karešova a Kaštánka zrají přibližně ve stejnou dobu, Kaštánka spíš o tři, čtyři dny později, obě vytvářejí bujné koruny. Plody obou jsou chutné, šťavnaté a při zavařování dostatečně barví. Karešova má však větší plody. Obě jsou úrodné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 30.5.2009 9:48

Souhlasím. Karešova je větší - nejen plod, ale i strom. Kaštánka mi chutnán víc. Trpí ale taky víc klejotokem a rakovinou. Na zavařování se ale, podle mě, příliš nehodí ani jedna, obě jsou příliš měkké. Jistěže to jde, ale kompot z pozdních chrupek je lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 189.156 (?), 17.6.2013 9:36

Karešova že by tvořila větší koruny než kaštánka? Nechce se mi věřit, minimálně co se výšky týče je Kaštánka bezkonkurenční. Ono v případě třešní ty rozdíly v růstu a vlastně i chuti jsou mnohem menší než v případě jabloní či hrušní. Nebo znáte nějakou slabě rostoucí odrůdu třešně? Karešovu osobně neznám, ale ted jsem tady nalezl alej zralých třešní o nichž se domnívám že to bude Karešova. Plody o dost věrší než Kaštánka, štáva barví, chuť velmi dobrá, značně převislý habitus stromu, koruny široce kulovité, mohlo by se jednat o karešovu?

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 189.156 (?), 17.6.2013 9:40

Je pravda že třeba Rychlice německá tvoří koruny menší, aspoň ty co jsem viděl. U nových odrůd těžko soudit, nakoli se už asi štěpují ty slabě rostoucí podnože typu Colt.

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 17.6.2013 23:20

Ano, na výšku Kaštánka Karešovu většinou předstihuje, ale na objem koruny nikoliv.
Podobně Německá rychlice, hodně se vytahuje, ale šířka koruny je v. průměru, i když její objem daleko přesahuje třeba Winklerovu ranou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 25.2 (?), 18.6.2013 15:20

Souhlasím, Karšovky mají mohutnější korunu než Kaštánka(ta je odrůdově mladší). Obě nemá cenu srovnávat s Německou rychlicí, u ní je ranost vykoupena "pěstováním pecky nikoli dužniny". A také nemá cenu porovnávat korunu na semenáči a na Koltu, Gizelle nebo Kursku, tam je to totiž právě o něčem jiném než o objemu koruny. Většina Karšovek a Kaštánek je pěstována na třešňovém semenáči v polních sadech a stromořadích, osobně dávám přednost Karšovce, ale podstatný rozdíl mezi těmito nevidím. Karšovka je lepším a spolehlivějším opylovačem.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 19.6.2013 9:13

Pro Ing. Fidla: Někdy po roce 1980 se začaly více pěstovat odrůdy typu kompakt. Bütnerova, Van, Napoleonova... Jejich koruny nejsou tak velké a plodí o 106. Stejný počet oček na větvi, ale ta je kratší, silnější. Něco jako kolumnární jabloně. A ještě v kombinaci např. s Coltem (tehdy buď ještě řada Gisela nebyla, nebo se nepoužívala), to byly stromy opravdu výrazně menší. Každý den chodím okolo kombinace Van compact a Colt (výsadba před rokem 1988). Do letošního jara jsem měl možnost vídat při řezu jedné zahrádky i Napoleonovu comp. na Coltu ze stejné doby, ale v zimě jí majitel porazil. Oba stromy bez řezu cca 3m. Nevím jak to dopadlo, ale v tehdejší době o výsadbu těchto odrůd dost usilovaly například Lhenice. Určitě tyhle růstové typy někde budou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 30.5.2009 10:07

Před pár dny nám začala dozrávat kaštánka, ale třešničky jsou letos tak maličké, snad poloviční než obvykle. Letos u nás od doby, kdy strom kvetl doteď vůbec nepršelo. Dopadli jste taky tak nebo to bylo jinde s deštěm lepší?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika