Karešova nebo kaštánka



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 159.31 (?) 
16.6.2013 21:07

Nechci zakládat nové diskuzní vlákno, tak svůj dotaz adresuji sem:

I když je letos vegetace poněkud opožděná, Kaštánka by měla být (v závislosti na poloze) už asi zralá. Kdo ji pěstujete, můžete to potvrdit? Mám cca 7 letý strom Kaštánky a těch pár plodů, co tam zbylo, je ještě zelených. Takže zřejmě další ze záměn - docela běžných - u producentů ovocných stromků, kterou člověk pozná většinou až po letech sad.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
host - 213.91 (?), 30.5.2009 12:36

Tak asi budu muset nasadit obě, kaštánku nechám na jídlo a karešova půjde do kompotu.Velikost stromu je v pohode teď jsou podnože slaběrostouci.V zahrádkáři je obrázek šestileté třešně, výška kolem dvou metrů.Já vím že lepší jsou pozdě zrající, ale ty jsou červavé(všechny).Děkuji za názory.Stanislav.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 12.197 (?), 30.5.2009 13:44

Tady bylo taky sucho. Nalilo se pár plodů a ty sklidili špačci. Ale včera lilo jako z konve, když nelilo, pršelo a tak pořád dokola. Začaly červenat jahody, tak asi aby nebyla tak ohromná úroda-ha, ha... asi to chytne plíseň a nebudou ani ty. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 122.179 (?), 30.5.2009 15:03

Mám obrovskou srdcovku KORDII (Těchlovická II,4.-5. týd.),letos krásně zakvetla, leč plodů už tolik mít nebude (suchem nebo špatným opylením)a jsou i menší.Loni měla ovoce víc.Červivé ale jsou až ty poslední, které nedosáhnu a jsou už pro špačky.Přesto ale mám co obírat, aby tam skoro nic nezůstalo kvůli červivosti.   AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 16.6.2013 22:23

U nás je teprve v plné zralosti Rivan.  Karešova, Kaštánka, Burlat a Kasandra se některé už dají jíst, ale úplně zralé nejsou. Takto zelené máme pozdní chrupky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 17.6.2013 8:49

Ano, porovnával jsem je a jsou zhruba ve stejné fázi jako plody Kordie. Nu což, nepotěšilo mě to, v létě se bude přeroubovávat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 17.6.2013 9:08

Já bych se na základě letošní třešňové sezony moc neunáhloval. Díky atypicky studenému květnu v našem kraji mám všechny druhy třešní přibližně ve stejné fázi zralosti, rané i pozdní. Navíc úroda bude slabá. Plodů je pár a jsou celkově jakési "seschlé a neduživé".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 17.6.2013 12:50

Nechám dozrát těch pár plodů - z toho zjistím, jestli jde o srdcovku (Kaštánka) nebo o chrupku. Jinak koukám, že vegetace je tady (SZ Čechy, cca 240 m n. m.) opožděná o 14 - 17 dní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 19.6.2013 8:58

Pro Mikeš 13: Jsem od Tábora. Teď mi o víkendu sklidilo v zahrádkářské kolonii ptactvo a veverky poslední plody z Rivanu. Nezlobím se na ně, to co jsme chtěli jsme si otrhali a ta havěť otluče i plody, které mají moniliózu. Mezi domy máme Rychlici. Ta vždycky začínala zrát jako první, těsně před Rivanem. Také to byl ráj pro třešňožravou havěť. Letos se opozdila, ještě je na ní polovina zpola vybarvených a nevybarvených plůdků. I to ptactvo na ní ještě nepořádá tradiční masivní nálety. Přijde mi, že to zrání letos nějak nenavazuje na tradici, strom s třešněmi (no name), které byly týden po Rivan letos jsou ještě před "nalitím" a jen zelené. A to jsou stromy staré nejméně 30 let, žádná mláďata. Už máme i po sklizni Sweet Early Panaro 1. Asi se opravdu vejde mezi Rivan a Burlat. Plody menší než u Burlat (Burlat na ptačce, ta druhá na Gisela), Burlat má živější chuť s troškou kyselinky. Protože se to Panaro potkává ve zralosti s odr. Rivan, dávám přednost dozrálým plodům Rivan, jsou jak proti Panaro, tak i proti Burlat příjemně osvěžující. Ptactvo rozdíl nedělá.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 212.49 (?), 20.4.2019 18:01

 Jednu kaštánku jsem vysadil v roce 2012 (sever moravy 240m), má velmi silný růst, výšku už asi 6m, průměr kmene 20cm surprise. V roce 2016 poprvé kvetla, pak -3,5°C všechno zmrzlo. 2017 kvetla, opět -3,5°C všechno zmrzlo. 2018 nebyl mráz, první úroda, plody malé, chuťově srovnatelné s jinými ranými, na zavaření příliš měkké. Zrály asi 3 dny po 1TT májuvkách, tedy začátkem června.

Letos - 2019 v dokvětu -2,3°C, zase zmrzly - všechno černé plůdky. Jiné odrůdy třešní jsou poškozené jen z části nebo skoro vůbec. sad

Jaké máte zkušenosti s Kaštánkou poslední roky? MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika