Karešova nebo kaštánka



host - 189.156 (?)
17.6.2013 9:36

Karešova že by tvořila větší koruny než kaštánka? Nechce se mi věřit, minimálně co se výšky týče je Kaštánka bezkonkurenční. Ono v případě třešní ty rozdíly v růstu a vlastně i chuti jsou mnohem menší než v případě jabloní či hrušní. Nebo znáte nějakou slabě rostoucí odrůdu třešně? Karešovu osobně neznám, ale ted jsem tady nalezl alej zralých třešní o nichž se domnívám že to bude Karešova. Plody o dost věrší než Kaštánka, štáva barví, chuť velmi dobrá, značně převislý habitus stromu, koruny široce kulovité, mohlo by se jednat o karešovu?

           Ing. Fidla

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 213.91 (?), 29.5.2009 18:23, zobrazeno: 31744x

Dobrý den.Prosím o radu dle praktických zkušeností, která z těchto dvou odrůd je lepší, jak na jídlo tak na zavaření.Z pomologického atlasu to není jednoznačné.Děkuji.Stanislav.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 128.44 (?), 29.5.2009 19:02

Pro mě je Kaštánka č.1

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?), 29.5.2009 22:03

Karešova a Kaštánka zrají přibližně ve stejnou dobu, Kaštánka spíš o tři, čtyři dny později, obě vytvářejí bujné koruny. Plody obou jsou chutné, šťavnaté a při zavařování dostatečně barví. Karešova má však větší plody. Obě jsou úrodné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 30.5.2009 9:48

Souhlasím. Karešova je větší - nejen plod, ale i strom. Kaštánka mi chutnán víc. Trpí ale taky víc klejotokem a rakovinou. Na zavařování se ale, podle mě, příliš nehodí ani jedna, obě jsou příliš měkké. Jistěže to jde, ale kompot z pozdních chrupek je lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 189.156 (?), 17.6.2013 9:36

Karešova že by tvořila větší koruny než kaštánka? Nechce se mi věřit, minimálně co se výšky týče je Kaštánka bezkonkurenční. Ono v případě třešní ty rozdíly v růstu a vlastně i chuti jsou mnohem menší než v případě jabloní či hrušní. Nebo znáte nějakou slabě rostoucí odrůdu třešně? Karešovu osobně neznám, ale ted jsem tady nalezl alej zralých třešní o nichž se domnívám že to bude Karešova. Plody o dost věrší než Kaštánka, štáva barví, chuť velmi dobrá, značně převislý habitus stromu, koruny široce kulovité, mohlo by se jednat o karešovu?

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 189.156 (?), 17.6.2013 9:40

Je pravda že třeba Rychlice německá tvoří koruny menší, aspoň ty co jsem viděl. U nových odrůd těžko soudit, nakoli se už asi štěpují ty slabě rostoucí podnože typu Colt.

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 17.6.2013 23:20

Ano, na výšku Kaštánka Karešovu většinou předstihuje, ale na objem koruny nikoliv.
Podobně Německá rychlice, hodně se vytahuje, ale šířka koruny je v. průměru, i když její objem daleko přesahuje třeba Winklerovu ranou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 25.2 (?), 18.6.2013 15:20

Souhlasím, Karšovky mají mohutnější korunu než Kaštánka(ta je odrůdově mladší). Obě nemá cenu srovnávat s Německou rychlicí, u ní je ranost vykoupena "pěstováním pecky nikoli dužniny". A také nemá cenu porovnávat korunu na semenáči a na Koltu, Gizelle nebo Kursku, tam je to totiž právě o něčem jiném než o objemu koruny. Většina Karšovek a Kaštánek je pěstována na třešňovém semenáči v polních sadech a stromořadích, osobně dávám přednost Karšovce, ale podstatný rozdíl mezi těmito nevidím. Karšovka je lepším a spolehlivějším opylovačem.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 19.6.2013 9:13

Pro Ing. Fidla: Někdy po roce 1980 se začaly více pěstovat odrůdy typu kompakt. Bütnerova, Van, Napoleonova... Jejich koruny nejsou tak velké a plodí o 106. Stejný počet oček na větvi, ale ta je kratší, silnější. Něco jako kolumnární jabloně. A ještě v kombinaci např. s Coltem (tehdy buď ještě řada Gisela nebyla, nebo se nepoužívala), to byly stromy opravdu výrazně menší. Každý den chodím okolo kombinace Van compact a Colt (výsadba před rokem 1988). Do letošního jara jsem měl možnost vídat při řezu jedné zahrádky i Napoleonovu comp. na Coltu ze stejné doby, ale v zimě jí majitel porazil. Oba stromy bez řezu cca 3m. Nevím jak to dopadlo, ale v tehdejší době o výsadbu těchto odrůd dost usilovaly například Lhenice. Určitě tyhle růstové typy někde budou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 30.5.2009 10:07

Před pár dny nám začala dozrávat kaštánka, ale třešničky jsou letos tak maličké, snad poloviční než obvykle. Letos u nás od doby, kdy strom kvetl doteď vůbec nepršelo. Dopadli jste taky tak nebo to bylo jinde s deštěm lepší?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika