Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Slivoně > Výmladky švestek po celém sadu

Výmladky švestek po celém sadu

víítek (572) - xxx.xxx.180.133 (?)
1.7.2008 15:33

Každá rostlina má plody. Otázka je co bylo podnoží. Pokud rád konzumujete myrobalán, není problém.

Ještě jsem se nesetkal se švestkovým semenáčem, který by neměl jedlé plody.

Je potřeba počítat s tím, že podnož bude promořena virózama.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

host - xxx.xxx.108.55 (?)
17.4.2008 18:14, počet návštěv: 43075
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Na starém sadu švestek se nám rozmnožily výmladky švestek, loni jsem část výmladků vyřezala a letos jich je na každém vyřezaném dalších pět. Může mi někdo poradit, jak se výmladků zbavit. Děkuji Zdena

Připojit reakci   

host - xxx.xxx.180.133 (?)
17.4.2008 18:51
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Všeobecně se tvrdí, že vlky a jiné nežádoucí letorosty (třeba u révy) je nejlepší vylámat za zelena. Když se letorosty ustříhnou už zdřevnatělé, zůstane patka. Ta pak další rok obrazí znovu několika letorosty.

Výmladky bude nejlepší vystříhat a v létě nezdřevnatělé letorosty vylámat, nebo zlikvidovat chemicky.

To že podnož podrůstá může něco znamenat. Třeba příliš silný řez, nebo špatnou sekundární afinitu.

Vítek

Připojit reakci

vyslouzil (17237) - xxx.xxx.85.27 (?)
17.4.2008 21:01

Co je to sekundární afinita?
Řekl bych, že odnožování je jednak genetickou vlastností některých podnoží, možná taky projev samozmlazení stárnoucích stromů.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.221.138 (?)
17.4.2008 21:06

Dobrý večer. Pane doktore, sekundární afinita je jev, kdy dojde k odumírání roubu po určitém čase i přes to, že původně srostl bez problémů. Je to opravdu problém celé řady druhů dřevin s podnožemi, nejen u peckovin. Známý je tím třeba okrasný akát Robinia hispida naroubovaný na běžný akát. Životnost tak 10 - 15 roků a to je ještě hodně. Potom roub odumírá a podnož roste dál. Pohodu přeje Stanislaw:-)

Připojit reakci

17.4.2008 21:21

Díky.
 Nevíte, jestli bylo něco podobného u švestek, resp. u slivoní obecně, popsáno?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.44.122 (?)
17.4.2008 22:24

Duvodem je, ze svestky jsou naroubovany pravdepodobe na myrobalan, ten hojne vytvari odnoze. Samotna svestka jako druh nikdy odnoze nevytvari a tak se da jednoduse rozpoznat, co je podnoz (myrobalan=vymladky, svestka=nic). Je to bezny problem.

Připojit reakci

17.4.2008 22:30

Nu, s tím neodnožováním pravých švestek bych nebyl tak rezolutní. Domácí švestka se v minulosti pěstovala často pravokořená a rozmnožovala se právě odkopky. Stromy plodily lépe než štěpované na myrobalánu.

Připojit reakci

17.4.2008 23:57

Podrůstání je často projevem špatné sekundární afinity. Může to i být vlastností podnože, která podrůstá i když na ní nic není naštěpováno.

Pokud mi začne strom podrůstat a předtím to nedělal, je zřejmé že se sním něco děje a to podrůstání je jen důsledek (choroba, silný řez).

Afinitní vztahy může zhoršit třeba viróza, klimatické podmínky ap.

Nejběžnější projev špatné sekundární afinity je u neselektovaného myrobalánu, na něž je naroubována meruňka. Takovýto výpěstek vypadá ve školce dobře, za dva roky chcípne a zákazník si přijde pro novou meruňku.

Jinak neselektovaný myrobalán má nestejnou afinitu k slivoňovým odrůdám.

Připojit reakci

18.4.2008 7:44

Hmm, tak to jste mě moc nepotěšil. Celý život používám myrobalány jaksi nahodile. Opustil jsem jejich dobývání od kořenů kvůli šarce a raději je vysévám. Jakým způsobem se myrobalány selektují? 
  Pokud bych řízkoval odnože od stromku koupeného v renomované školce, množil bych ten správný selektovaný. To se mi právě kvůli šarce nechce.

Připojit reakci

18.4.2008 17:10

No ono to u těch sliv a renklot nebude tak horké. Problém nastává spíš u meruňek, broskvoní a pravých švestek.

Připojit reakci

18.4.2008 17:26

Ikdyž právě jsem se dočetl, že třeba Myrobalán B nesrůstá s Oulinskou a Althanovou, zatímco podnož Mirabi s objema srůstá.

Jinak selekce se provádí různě. Jde o pozorování afinitních vztahů, vnímavosti k šarce množitelnost řízky ap. Jsou vyselektovány různé myrobalánové podnože vhodné pro různé skupiny peckovin.Některé se množí vegetativně, jiné generativně. Například myrobalánová podnož Adara by měla mít afinitu s některými třešněmi!!! Mimo to samozřejmě i s broskvoňemi meruňkami a slivoňemi.

Připojit reakci

vyslouzil (17237) - xxx.xxx.100.5 (?)
18.4.2008 20:16

Díky.
Já umím rozlišovat myrobalány akorát na červené a žluté. Jako perličku bych uvedl, že jeden semenáč měl červené i listy.

Připojit reakci

18.4.2008 20:34

No to je možné. Běžně se pěstuje okrasný červenolistý P. cerasifera ´Nigra´. Existuje i červenolistá odrůda ´Holywood´ s chutnými plody. Jinak ovocní školkaři používají červenolistý MY-KL-A. Jeho kvality tkví v tom, že pokud se neujme očko a proroste podnož, je to poznat na dálku.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.8.6 (?)
23.4.2008 19:39

dobrý den, mám výmladky ve starém sadě, který jsem převzal asi před třemi lety a strašně podrůstá.každý rok musím vyřezávat výmladky, vedle sousedi měli asi tři roky neořezané podrosty a ty jen pro zajímavost byly vysoké cca 4-5 m a různě silné, prostě celý strom obrostlý keřem kde strom ani nebyl vidět. letos jsem to převzal a začal vyřezávat, vytahovat atd. no strašný pohled, přal bych všem to vidět aby viděli co dokaže podnož Myrobalan. no a proč vlastně o tom mluvím? Bavil jsem se s kolegama co tam dělali a povídali mi, že to tak nikdy nevypadalo až ted ke konci když to měli, poněvadž, předtím tam prý chodili a od začátku sadu asi 23 let se ty výmladky hned vykopávaly motykama ven a bylo to pořád čisty a ten co vykopli už nevyrazil, i teď tam jsou stromy na kterých 23 let nebyly žádné podrosty a nejsou, prostě ty co náhodou vyrazily se musí hned v mládí vykopnout a měl by byt klid od nich. ale ještě bych chtěl říci, že si musíme uvědomit dyž dáváme švestky na Myrobalan tak je tu i to že budou podrůstat, s tím musíte počítat. Ale zase na druhou stranu ta podnož tu práci s těmi výmladkami vrátí v úrodě, neboť to co vydrží myrobalan je až neskutečné. mám i suché stromy a ty stále se snáží a dělají nové a nové mládě větvičky, a je to 25 let starý sad a posledních 10 let neudržovany řezem. a ať se vrátím k těm výmladkům jak byly vyšší než stromy, tak většina stromů po jarním vyřezaní pořád stále funguje a hojně kvetla a očekávám pěknou úrodu, snad..! chci jen závěrem říci, že myrobalan i když obrůstá a je sním práce, tak ten strom když je nějakéj stres tak to překoná a stalé rodí, naopak nějaké nové podnože by dávnou skončili a uschly, myslim si že myrobalan je vynikjící podnož do jakékoliv oblasti a poradí si s hodně nežádoucíma vlivama., za ty roky co to mám jsem zažíl i suchý rok a mrazy a přesto ty stromy každý rok zarodí docela hodně úrody, na jejich stáří až moc.Myslím si že to je tou podnoží a budu rád když někdo napiše podobné zkušenosti. mám odrudy čačanská Lepotica a Najbolja abyste měli představu, a i loni na podzim jsem vysadil nový sady slivoní a opět na Myrobalanu, takže jsem sám zvědavý jak to vše dopadne. každopádně výmladky je potřeba odstranit, kde je to možné odkopad celý i s kořenem jinak to dopadne, jak to tam psal nějaký kolega, že to na jaře obroste a více. a ten kdo má staré rozlezlé podrosty a hodně tak nezbývá nezž kazdý rok řezat na jaře a stříknou herbicidem (Roundap - Aminex), jak se podrústky zafialoví což je kolem 10 cm tak to stříknout, a je docela možné, že to tkhle druhým rokem zlikvidujete vše, poradil mi tokolega, který má školky. sám to určitě zkusím a uvidíme. budu rád když někdo reaguje s novýma poznatkama hs-fruit@atlas.cz přeji hodně zdaru

Připojit reakci

23.4.2008 20:13

No některé myrobalány ani tak moc nepodrůstají (MY-BO-1) je ale otázka, jestli je to ještě myrobalán.

No a ta odolnost je dost subjektivní, pokud nemáte srovnávací materiál.  Co třeba Wagenheimova, ta snad jako podnož taky něco vydrží. Které jsou ty moderní neodolné podnože?

Jinak vysázet větší množství stromů na podnoži o které vím, že bude podrůstat si myslím, že je šetření na nepravém místě.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.8.6 (?)
23.4.2008 20:28

ano psal jsem, že na některých to vubec jsem nezaznamenal a jsou čisté.a to že to nemám s čím srovnat je pravda (zatím) a proto taky popisuji svůj stav k problému. a k tomu šetření: když vím že myrobalan davá tolik a v jakych podmínkách dokaže odolat, tak má u mě určitě význam, nebudu kupovat něco jíného a zkoušet, když tady to mám odskoušeno - už tady šetřim a nejenom čas s poznáváním ale i pěnězi. to jedno vykopnutí na odkopku je pro mě dobre, když vím že když náhodou příjde suchý rok tak mi ta švesta dá stejně a vydrží to! Mimchodem pěstuji zatím bez závlahy v nm. v. cca 220 m.n.m. a nemyslím, že je pravé šetřit a dát velkou výměru něčeho neozkoušeného. byl bych rád za váš popis sadů a spokojenost s vašima odrudama. od toho to tu je a třeba to i vyzkouším. H.T.

Připojit reakci

23.4.2008 21:49

Na té odolnosti k suchu určitě něco bude. Existují ale i selektované myrobalánové podnože, které tolik nepodrůstaj.

Jsem četl, že lze podrůstání částečně zabránit výsadbou do větší hloubky. K tomuto účelu ale musí být stromek už připraven ze školky.

A zkušenosti nemám, copak si myslíte, že zkušení zahradníci nemají v tuto dobu nic lepšího na práci než vysedávat u internetu?

Připojit reakci

23.4.2008 21:20

Nu, řekl bych, že 25 let starý sad je docela mladý sad.
Čačanské pološvestky, stejně jako mirabelky a ryngle se na jiných podnožích než myrobalánech pěstují poměrně zřídka.
Roundup a jemu podobné systémové herbicidy na bazi glyfosfátu bych na výmladky nepoužíval. Stromy by to možná přežily, ale určitě by mi nepoděkovaly.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.8.6 (?)
24.4.2008 8:25

tak mi mili p. Vysloužile řekněte čím to stříkáte když to tak soudíte a rozumíte tomu. ona odpověd tím bych to nestříkal je dosti nedostačující!!! a k tomu stáří sadu si myslím, že 25 let v dnešní době na sad je docela dosti starý. To není jak stromy před válkou vysazené merunky apod, ty byly docela odolnější než tyto všeljak přešlechtěné a neodskoušene.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.76.122 (?)
28.4.2008 18:34

Prostě to nemůžete likvidovat chemicky. To nechápete že to je spojený s tim stromem?

Připojit reakci

vyslouzil (17237) - xxx.xxx.77.39 (?)
28.4.2008 19:18

Dobře, tak 25 let je starý sad, když myslíte.
Žádným herbicidem na své zahradě nestříkám. Výmladky odstraním na jaře jednosečnými nůžkami, v sezóně pak travní sekačkou.
   Ve velkovýrobě se dříve používaly na výmladky a obrost na kmínku listové herbicidy na bázi paraquatu a diquatu (Gramoxone, Reglone). Pro maloodběratele se pro svoji nebezpečnost neprodávaly.  Pokud se jich totiž zahradník omylem napil, za pár týdnů se udusil zaživa.

Připojit reakci

Ferda Mravenec (1934) - xxx.xxx.153.130 (?)
24.4.2008 8:36

Mám taky pár nějakých švestek, taky odnožují, ale protože pod nimi sekám trávu z jara a v létě v intervalu tak 3-4 týdny, tak výmladky zeseču a je to.

Vy do sadu asi chodíte jen na podzim sklízet švestky a mezitím ty výmladky stačí vyrůst a zdřevnatět. Hubit výmladky nějakým jedem vám může poradit jen někdo, kdo nikdy nebral odkopek od švestky, protože pak by mu muselo být jasné, že ten výmladek vyrůstá z kořenů švestky. Takže, když zahubíte tu odnož, tak budete hubit i ten strom. 

Podle mne se lze výmladků zbavit nejsnáze tím, že v sadu aspoň jednou dvakrát ročně posečete trávu nebo ty výmladky poníčíte dříve než zdřevnatí.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.8.6 (?)
24.4.2008 8:56

ano ty výmladky se musí ustříhat když nejsou zdřevnatěle, ale když to tam kolegové přede mnou nechali tři roky neřezané (což jsem psal v přvním članku) tak asi to teď není tak jednoduché jak když to člověk od malých stromků hlídá a nenechá to zdřevnatit.teď se to rozlízá jak potvora a není možno se toho zbavit, jedině co stale dělám kažký rok do květa ořezat.

Připojit reakci

24.4.2008 21:06

Myslím, že p. Ferda odpověděl za mě. Řekl bych to nějak tak.
Jedině řezat.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.72.91 (?)
24.4.2008 21:23

Nejsem odborník na chemii, ale v sadech se běžně udržují tzv herbicidní pásy. Jsou herbicidy kontaktní a systémové. Ty kontaktní by neměly podnoži ublížit.

Vše je ale třeba vyzkoušet. Třeba ten roundup působí jen trochu systémově. Jde totiž i o to, aby po letorostu nezůstala na kořeni patka. Nestačí jen sežehnout vršek. To je ale jen taková moje představa, třeba to bude fungovat jinak

Sekat lze zahradu, ale sekat pod korunami stromů v sadu je problematické.

Připojit reakci

24.4.2008 21:30

Nezkoušel bych to, Obávám se, že Roundup nepůsobí trochu, nýbrž zcela systémově. Tedy, rostlina herbicid vstřebá a ten se dostane i do matečného stromu. On možná ten strom nezajde, dávka asi nebude tak velká, aby jej zahubila, ale určitě mu ublíží.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.77.185 (?)
30.5.2008 8:43

Systémové účinky Roundupu na soustavu matečný strom-výmladek jsem si ověřil ve dvou případech, kdy v prvním případu jsem v červnu postříkal dva výmladky myrobalánu pod stromem švestky a na jaře následujícího roku byla švestka dokonale suchá. Ve druhém případu jsem při likvidaci skupiny durancií s neprostupným porostem výmladků postupoval tím způsobem, že řezné plochy všech pařezů (výmladky byly až do průměru 10 cm) jsem zatíral zředěným roztokem Roundupu. Toto jsem dělal na podzim po opadu listí a podle zásady  "co můžeš odložit na zítřek, odlož na pozítří a získáš dva dny času" jsem pokračoval na jaře. Stromy už rašily, ale jeden matečný strom byl totálně suchý a kolem něho kruh suchých výmladků, jak se mně podařilo Roundupem trefit do krajních výmladků soustavy. Takže chemická motyčka Rounup funguje v těchto případech dokonale. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.200.188 (?)
30.5.2008 9:42

Nemuzu si pomoct, ale uvazovat o pouzivani herbicidu na vlastni zahrade mi prijde docela zrudne. Jeste zrudnejsi potom jeho pouziti. A jeste vice zrudnejsi pouziti jakehokoliv herbicidu na takovou malichernost jako je prorustajici podnoz. Neverim svym ocim.Ctu tady o herbicidnich pasech, jiste ve velkovyrobe je to normalni pouzivat to, zda je to spravne tot otazka. Ovsem v dnesni dobe kdy primo v zemedelstvi pracuje snad jen 3 % lidi to asi bez chemie nepujde. Ovsem vlastni zahrada at jakkoliv velka je snad prece jen neco jineho. Da se pochopit postrik proti urcitym skudcum, ci nemocem, ktere vazne ohrozuji ci dokonce vylucuji urodu. Ja nedelam ani tohle, ale chapu to. Ovsem pouziti herbicidu je jen o tom abych si usnadnil praci a o nicem jinem. A myslim si ze vetsinu z nas na tomhle foru prace na zahrade bavi a ze je to jeden z duvodu proc se tomu venujeme. Byl jsem ted 7 tydnu v rumunskych Karpatech a byl jsem nadsen jak muze clovek krajinu ne ochudit, ale opravdu obohatit. Mluvim o rozlehlych sadech vsech moznych ovocnych drevin, orchideovych loukach, domácím zvířectvu chovanem volne na pastvinach, lesich stale z velke casti obhospodarovanymi pouze toulavou tezbou. Tenhle zivot potom opravdu nema negativni dopad na nasi maticku Zemi. A o tohle by nam podle me melo jit. Ne za kazdou cenu snazit se tzv. jit s dobou, kupovat stale udajne lepsi hnojiva, ci herbicidy, ale aspon na tom nasem vlastnim kousku zahrady hospodarit s minimalnim proniknutim vnejsich vlivu. Jeden priklad za vsechny. Nac sekacku, staci kosa. Jiste, neni uplne snadne naucit se kosit, naklepat si kosu, nabrousit. Ovsem zivot je prece taky o uceni. A pak ten nadherny pocit, kdyz clovek z chladneho rana kosi a slysi takovy ten svistivy zvuk perfektne ostre kosy. No to se musi zazit. Toz tak.

Pohodu preje           Ondra Dovala

Připojit reakci

host - xxx.xxx.221.138 (?)
30.5.2008 10:22

Pane Dovala, všichni rádi stárnem, když je nám osumnáct! Stanislaw

Připojit reakci

host - xxx.xxx.143.205 (?)
4.7.2008 7:02

Dobrý den, Ondro Dovalo, mam chut zajet si do Rumunských hor, můžete mi poradit prosím? děkuji Jita

Připojit reakci

host - xxx.xxx.76.122 (?)
30.5.2008 10:49

Čim dýl čtu tohle fórum, tim víc jsem pro prodej zahradních chemikálií jen na nějakej průkaz.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.186.98 (?)
30.5.2008 13:15

Zahrádkáři nejen v ČR mají asi rádi chemii, a výrobci hnojiv a přípravků to dobře vědí. Rozrostlo se to ve velký business. Hnojiva, postřiky,  nekvalitní náčiní, samozavlažovací truhlíky.  Hnojivo na pelargonie, hnojivo na rododendron, hnojivo na balkonové rostliny, na orchije, hnojivo na všechno, stimulátory co moc nestimulují, granulovaný hnůj, kompost, a kdo víc o všechno v granulích, (ještě že tu máme ten Vanish:-))...přípravky kterým lidé nerozumí, ale hlavně že jsem si koupil barevný obal a ono to jistě bude fungovat... Hej je čas stříkat ne? Co přikůpíme strycu?:-).Tuhle se mě jeden ptá, co se prodává na mech? Jinej zas, čím postříkat proti lišejníku? Další chce zas likvidovat v trávníku krásné sedmikrásky, nebo chce herbicid na dvouděložné rostliny... prostě vždycky něco navíc... sranda. A utratí za to v obchodě i dost peněz, stejně jako za plno jiných hovadin. No co, moderní zahradničení v ČR, musí se jít s dobou.

Roundap své uplatnění má, ale lépe s ním šetřit...

Karlos.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.1.251 (?)
1.6.2008 6:04

Já bych řekl, že v určitém malém množství jsou výmladky z švestkových podnoží normální.  Pokud je jich skutečně hodně, desítky kolem stromu, podíval bych se na kvalitu příslušného kmene švestky Obecně výmladky jsou projevem toho, že příslušná kořenová soustava dokáže z půd vytahat větší množství živin než potom je možné procpat přes kmen stromu a zpracovat skrz listí v koruně stromu, takže kořeny si hledají novou cetu přes ty výmladky.. U starších švestek bývá často kmen napaden nějakou dřevokaznou chorobou, potom je jeho kapacita snížená. Může se to projevit v menší plodnosti, ale ještě dříve se to projeví v cukernatosti plodů. Typicky švestky z mladého stromu se zdravým kmenem bývají znatelně sladší než ty z toho starého stromu. Doporučuji prohlédnout kmeny stromů a ty viditelně ve špatném stavu postupně zrušit a místo nich nasadit nové stromy.

U švestek domácích a možná i u jiných starých odrůd může být ale toto zkresleno, pokud se v sadu tráva moc nesekala a na podzim nevyhrábavala, mohou být za výmladky považovány semenáče z pecek. U starých odrůd tyto semenáče mají na to v extenzívně ošetřovaném trávníku vyrůst, podle mého názoru hlavně u Domácí švestky se dříve tyto stromy z velké části takhle rozšiřovaly mimoděk generativně, přirozeně se vždy vybraly stromky pod nejlepší švestkou v sadu a tím docházelo automaticky časem k vyšlechtění místních odrůd Domácích švestek i jiných švestek.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.200.188 (?)
1.6.2008 11:03

JO je jasne ze stromy tvori vice vymladky az v pokrocilem veku. Je to vlastne jejich pokus o zajisteni potomstva. Podobne smrky maji obrovskou urodu sisek casto rok predtim nez dojde k jejich napadnuti lykozroutem. K tem moznym stromkum vyrostlym ze semene bych dodal jen ze je to samozrejme mozne, ale rel bych ze z nejvetsi casti se pod starymi svestkami a jeste vice duranciemi jedne o vyrustky z korene tzv. odkopky. Kdysi velmi popularni zpusob mnozeni, i ted vidam hlavne na Valassku nove vysadby u kterych je zrejme ze jsiu z odkopku. Krive kmeny, male prirustky a nerostou. Pozor. Zasadne nepouzivat jako sadbovy material v dnesni dobe. Sarka se na odkopcich projevi mnohem vice nez na matecnim stromu a to tak ze casto az fatalne. Je mnohem lepsi bud investovat do koupe novych stromku, nebo si vypestovat sazenice nastepenim na generativni podnoz. Sarka by se totiz semenem nemela prenaset. Cimz se priklanim na stranu pana Vyslouzila, pokud nejaky prenos zaznamenan byl tak se asi jedna o moznost teoretickou, nebo uplne zanedbatelnou, v praxi dle meho nazoru se toho netreba obavat.

Ondra

Připojit reakci

host - xxx.xxx.161.2 (?)
24.6.2008 21:29

Dá se z výmladků vypěstovat plodící stromek i bez roubování?

Připojit reakci

víítek (572) - xxx.xxx.180.133 (?)
1.7.2008 15:33

Každá rostlina má plody. Otázka je co bylo podnoží. Pokud rád konzumujete myrobalán, není problém.

Ještě jsem se nesetkal se švestkovým semenáčem, který by neměl jedlé plody.

Je potřeba počítat s tím, že podnož bude promořena virózama.

Připojit reakci

1.7.2008 21:04

Pokud se jedná o pravokořenou Domácí švestku (ta se tak dřív často množila), z jejich odkopků lze bez roubování vypěstovat stromky se stejnými plody.  Nejlépe to poznáte, počkáte-li, až některý z odkopků zaplodí. Některé slivoňové podnože se od švestek vzhledem dřeva a listů prakticky neliší. To neplatí o myrobalánu, ten odlišíte snadno.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.102.191 (?)
3.7.2008 15:48

Zdravim. Počul som, čo sa týka Durancii, že čím vyššia generácia odkopku z jedneho stromu, tým menšie plody rodi. (Máte strom, z neho odkopok presadite, ptm zoberte jeho odkopop a zase presadite atd atd...) je na tom nejaká pravda?

Inak musím povedať že odkopky žijú dlhšie ako štepené slivky. AspoN ja tak tvrdím, pretože mám oba druhy. Slivky štepené do myrobalánu uz skoro všetky uschli, mali nádherné koruny a odkopky skoro iadne koruny nemali a furt bolo na nich viac sliviek ako štepených a te pár rokov vydržia, aj toho roku odkopky obvesane slivkami a štepené, tie čo ostali ete su bez plodov...

Připojit reakci

3.7.2008 16:27

S tím zmenšováním plodů v dalších generacích odkopků to asi pravda nebude. Množení odkopky je typické vegetativní (nepohlavní) rozmnožování, tedy odkopek má stejnou genetickou výbavu jako mateřský strom. Ostatně každý pravokořený strom byl kdysi řízkem, hřížencem nebo okopkem - za těch několik století, co se švestky pěstují, bude těch generací požehnaně. Odkopkem se však může přenést viróza a v tom bude nejspíš jádro pudla. Pokud se odkopek bere amatérsky od nemocného stromu, stromek je chorobou postižený od vysazení. Je-li koupen jako zdravý, trvá pár let, než se infikuje a dalších pár let, než se choroba rozvine. Mám konkrétně na mysli šarku.  
   S životností štěpovaných stromů to bude asi složitější. Záleží na vitalitě podnože, vhodnosti půdy pro danou podnož a taky na afinitě. Obecně se ale pravé švestky na myrobalán štěpovat nemají. Stromy jsou velké, ale údajně méně plodí.
   V Mařaticích (Uh. Hradiště) jsme sklízeli švestky z obrovských, 10 metrů vysokých štěpovaných stromů, které i 80letí pamětníci pamatovali od dětství jako dospělé. Stromy byly zdravé a hojně plodící až do povodní r. 1997.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.218.132 (?)
3.7.2008 21:44

Do čoho teda slivky štepiť, alebo či ich vôbec štepiť? Čo by ste povedali na túto alternatívu. Vypestovať si z pecky Durancii podpník a do toho zaštepiť Duranciu. Alebo z domácou švestkou tak isto... Alebo druhá alternatíva štepiť do odkopkov?

Připojit reakci

3.7.2008 22:42

Je třeba odlišovat obecný pojem slivoně a konkrétní odrůdu Domácí švestku (u Vás Bystrickou).
    Lepšími podnožemi pravých Domácích než myrobalán jsou semenáče Durancie Wangheimovy,  Zelené renklódy, vegetativní St. Julien, a jistě nějaké moderní podnože, které neznám. Pro většinu ostatních slivoní považuji myrobalán za optimální podnož, pro renklódy a mirabelky v některých půdách snad jedinou možnou.  
     Pravokořenné švestky by byly asi ideální, kvůli zmíněnému přenosu viróz a problematickému množení ve velkém jich nejspíš bude ubývat.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.80.193 (?)
19.6.2011 20:08

Je možné švestku domácí vypěstovat z pecek?Někde se píše, že bude mít jiné vlastnosti, než ta původní, ale je přece samosprašná, tak jak to vlastně je?

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Joganta nr.71842320.8.201913769
Hanka 919.8.20193729
Topend 2719.8.201914682
Aké odrody sliviek sadiť?318.8.2019324
Jofela 10918.8.201939566
Toptaste23117.8.2019130411
Wangenheim podpnik417.8.2019338
Choroba listu nebo škůdce na švestce 917.8.20191455
Ryngle, Renklody, do vyšších poloh914.8.20195709
Č. rodná a ranná - nedostatky1713.8.201911016
Špačci na švestkách2112.8.201912861
Choroba švestky 412.8.2019510
Hanita - jasná chuťová jednička mezi švestkami19112.8.2019131858
Jak se zbavit kořenových výmladků1912.8.20191317
Kráľovná Viktoria 3911.8.20199984
Očkování8410.8.201928960
Silvia a Diana88.8.20194419
Tegera - zkušenosti138.8.20198196
Ringlota Black Daimond 98.8.20199016
odrůda Katinka197.8.201916745
Tipala 147.8.20198790
Falešný Dapple Dandy 167.8.20196476
Stromky - jak daleko od sebe 137.8.2019923
Miraclaude? 56.8.2019399
Vision26.8.2019413
Švestka Topfive306.8.20199912
Hanita, Haganta, Katinka, Gabrovská, Wangenheim146.8.20192727
Kalipso 296.8.201913819
Slivoň neznámá? 346.8.201919878
Herman 465.8.20196501
Azura 185.8.20195719
Lipnická nebo kryštálový cukor?254.8.20196613
Čo to je zo slivkami? 73.8.2019825
Althanova renklóda - problém s plody 382.8.201929615
Juna 2127.7.20197946
Určenie odrody 924.7.20191002
Listový škůdce na blumě121.7.2019199
Čačanská raná 4321.7.201928806
TopTaste?19217.7.2019182959
Topfirst714.7.20195491
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Záchůdek catgenie 120+14:52
Krmivo pro slepičky- 200kč velký pytel zbylo mi po chovu slepic13:10
Chov krůt16.8.2019
Nemocná chodidla slepic15.8.2019
Chov pstruhov12.8.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů