Stratifikace peckovin



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
28.11.2019 17:47

Důvodů může být více. Kromě hlodavců to jsou obsazené nebo nepřipravené záhony, nežádoucí mezery z nevyklíčených pecek a nároky na delší stratifikaci než poskytuje jedna naše zima (např. broskvoně). Přesto se výsadba nenaklíčených pecek provádí také. U broskví často ze stratifikovaných loňských pecek.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 12.3.2019 22:32

Můžu se vás pane doktore zeptat na zkušenosti neselektovaných Myr s afinitou na meruňky, broskve, švestky jestli jste zkoušel a pozorujete nějaké rozdíly

Rozdíly v myrobalánech pozorovat nemohu, protože selektované myrobalány nemám, tudíž na ně neštěpuju. Pouze vidím, že ty "moje" slivoně podrůstají víc než kupované. Afinita meruně a broskvoní mi přijde obnecně horší než na druhově příslušné semenáče. Osvědčila se mi kombinace myrobalánové podnože, švestkového kmínku a meruňkové korunky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 13.3.2019 8:59

Díky za odpověď. Mám kupované švestky na Myr., tedy selektovaný, a podrůstají každý rok deseti novými výhony. Stačilo sundat naráz polovinu koruny švestky a už to jede...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?), 17.11.2019 21:54
Před pár týdny jsem dala stratifikovat do lednice letošní vyloupané i nevyloupané mandle. Teď už vím, že to bylo brzy. Co s tím? Některé vyloupané už mají 7 cm klíček. Zasadit to ven nebo domů?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 18.11.2019 18:04

Zasadit v interiéru do truhlíku, optimálně v zimní zahradě při nižší teplotě. Rostlinky už nepotřebují zimovat. Mohou růst po jarním přesazení až do dalšího podzimu. Já jsem udělal letos to samé s meruňkami. Mám asi 10 sazeniček v garáži na okně a v únoru z nich odeberu očka. Vy je chcete jako podnože nebo budete zkoušet jak zaplodí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?), 18.11.2019 19:44

Chtěla bych vyzkoušet oboje, pokud ještě na zahradě najdu místo, kam to zasadit smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 55.168 (?), 28.11.2019 12:17

Len pre úplnosť doplním, že ani po 150 dňoch nič nevyklíčilo a ani nikdy potom. Zrejme tie semená preschli a stratili klíčivosť, nič iné ma nenapadá. Podľa reakcií pestovateľov usudzujem, že myrobalán skutočne zvykne vyklíčiť skôr... a 120-150 dní uvádzaných kdesi na internete bude asi blbosť. Nový pokus s myrobalánom som zatiaľ neopakoval, lebo som nemal tohto roku semená - túto sezónu v okolí vymrzli aj planorastúce myrobalány, čo je komplikácia. Tak hádam nabudúce. Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 55.168 (?), 28.11.2019 13:17

A čerešňové kôstky, ktoré som stratifikoval v chladničke tých cca 110-115 dní od 7/2018 a vyklíčili mi už niekedy v 11/2018 (ako som to spomínal v minuloročných príspevkoch) - to bol potom celkom boj udržať ich pri živote celú zimu v bytových podmienkach až do polky 4/2019 keď šli na záhon. Niektoré vyzerali v tom 4/2019 už dosť zle, objavovali sa postupne červené fľaky na listoch (nedostatok P alebo niečoho iného?), potom prišlo na rad zasychanie koncov listov (nadbytok vlhkosti zo zálievky?!?). Skúšal som všeličo, ale postupný úpadok bol evidentný a nešlo ho zastaviť. Rastliny začali postupne chradnúť. U niektorých napr. začali postupne vädnúť listy, doplnkové hnojenie nepomáhalo - už som nevedel čo s nimi. Vravel som si, že jediná možná záchrana bude dostať ich čo najskôr von do záhrady a tam sa to hádam samo nejak spraví. Cez zimu z 10 ks 2 ks zahynuli, 8 ks šlo na záhon. Ako na potvoru, po vysadení na záhon prišli ešte nejaké jarné mrazíky v 4 a 5/2019, takže to bola ďalšia rana... ale čuduj sa svete, nakoniec sa dali na záhone dokopy a prežili. Ale také 2 mesiace na záhone im trvalo, kým sa "prebrali" k rastu. Z tých 8 ks semenáčov je teraz po sezóne životaschopných tak 5 ks -  zväčša sú vysoké cca 40 cm, najlepšie rastúci kus má asi 60 cm, ďalšie 3 ks prirástli tak 10 cm - nič moc, tie sú asi na vyhodenie. Keď pán Mimmo písal, že pri dobrých podmienkach ich budem môcť v lete 2019 očkovať, tak to sa bohužiaľ nepodarilo. Kmieniky sú aj u tých najlepších zatiaľ dosť tenké, odhadujem priemer tak 5-6 mm, ale asi dobrá správa je, že výhonky už nie sú také "bylinné" ako boli v byte, ale sú na pohľad viac zdrevnatelé a ani listy už potom neboli také papierovo krehké, tie už rastliny dávno zhodili a novonasadené listy boli už pevnejšie a také viac kožovité, také aké majú byť. Takže nakoniec veľká časť tohtoročnej sezóny sa "minula" na nejaké zastabilizovanie semenáčov na záhrade. Očkovať očkom višne Morellenfeuer budem asi môcť v lete 2020, v novej sezóne už očakávam bujný rast semenáčov. Takže keď to tak čítam s tou mandľou - udržať mandľu pri živote cez celú zimu tiež nemusí byť úplne jednoduchá úloha. Igor 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 28.11.2019 13:47

A v čem je lepší, že je takto "znásilňujete" mimo jejich typickou vegetační dobu? Normálně se to dělá tak, že po odplození stromu se pecky / jádra dají do země, přes zimu se přirozeně stratifikují a příští rok vám vyrostou pěkné semenáčky. Proč to nechcete dělat tímto běžným způsobem?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 28.11.2019 14:36

protože je přes zimu většinou objeví hlodavci a buď je zničí nebo aspoň vyhrabou a zbytek dokoná počasí. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 28.11.2019 17:47

Důvodů může být více. Kromě hlodavců to jsou obsazené nebo nepřipravené záhony, nežádoucí mezery z nevyklíčených pecek a nároky na delší stratifikaci než poskytuje jedna naše zima (např. broskvoně). Přesto se výsadba nenaklíčených pecek provádí také. U broskví často ze stratifikovaných loňských pecek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika