Stratifikace peckovin



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
12.3.2019 22:32

Můžu se vás pane doktore zeptat na zkušenosti neselektovaných Myr s afinitou na meruňky, broskve, švestky jestli jste zkoušel a pozorujete nějaké rozdíly

Rozdíly v myrobalánech pozorovat nemohu, protože selektované myrobalány nemám, tudíž na ně neštěpuju. Pouze vidím, že ty "moje" slivoně podrůstají víc než kupované. Afinita meruně a broskvoní mi přijde obnecně horší než na druhově příslušné semenáče. Osvědčila se mi kombinace myrobalánové podnože, švestkového kmínku a meruňkové korunky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 12.3.2019 22:32

Můžu se vás pane doktore zeptat na zkušenosti neselektovaných Myr s afinitou na meruňky, broskve, švestky jestli jste zkoušel a pozorujete nějaké rozdíly

Rozdíly v myrobalánech pozorovat nemohu, protože selektované myrobalány nemám, tudíž na ně neštěpuju. Pouze vidím, že ty "moje" slivoně podrůstají víc než kupované. Afinita meruně a broskvoní mi přijde obnecně horší než na druhově příslušné semenáče. Osvědčila se mi kombinace myrobalánové podnože, švestkového kmínku a meruňkové korunky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 13.3.2019 8:59

Díky za odpověď. Mám kupované švestky na Myr., tedy selektovaný, a podrůstají každý rok deseti novými výhony. Stačilo sundat naráz polovinu koruny švestky a už to jede...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?), 17.11.2019 21:54
Před pár týdny jsem dala stratifikovat do lednice letošní vyloupané i nevyloupané mandle. Teď už vím, že to bylo brzy. Co s tím? Některé vyloupané už mají 7 cm klíček. Zasadit to ven nebo domů?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 18.11.2019 18:04

Zasadit v interiéru do truhlíku, optimálně v zimní zahradě při nižší teplotě. Rostlinky už nepotřebují zimovat. Mohou růst po jarním přesazení až do dalšího podzimu. Já jsem udělal letos to samé s meruňkami. Mám asi 10 sazeniček v garáži na okně a v únoru z nich odeberu očka. Vy je chcete jako podnože nebo budete zkoušet jak zaplodí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?), 18.11.2019 19:44

Chtěla bych vyzkoušet oboje, pokud ještě na zahradě najdu místo, kam to zasadit smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 55.168 (?), 28.11.2019 12:17

Len pre úplnosť doplním, že ani po 150 dňoch nič nevyklíčilo a ani nikdy potom. Zrejme tie semená preschli a stratili klíčivosť, nič iné ma nenapadá. Podľa reakcií pestovateľov usudzujem, že myrobalán skutočne zvykne vyklíčiť skôr... a 120-150 dní uvádzaných kdesi na internete bude asi blbosť. Nový pokus s myrobalánom som zatiaľ neopakoval, lebo som nemal tohto roku semená - túto sezónu v okolí vymrzli aj planorastúce myrobalány, čo je komplikácia. Tak hádam nabudúce. Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 55.168 (?), 28.11.2019 13:17

A čerešňové kôstky, ktoré som stratifikoval v chladničke tých cca 110-115 dní od 7/2018 a vyklíčili mi už niekedy v 11/2018 (ako som to spomínal v minuloročných príspevkoch) - to bol potom celkom boj udržať ich pri živote celú zimu v bytových podmienkach až do polky 4/2019 keď šli na záhon. Niektoré vyzerali v tom 4/2019 už dosť zle, objavovali sa postupne červené fľaky na listoch (nedostatok P alebo niečoho iného?), potom prišlo na rad zasychanie koncov listov (nadbytok vlhkosti zo zálievky?!?). Skúšal som všeličo, ale postupný úpadok bol evidentný a nešlo ho zastaviť. Rastliny začali postupne chradnúť. U niektorých napr. začali postupne vädnúť listy, doplnkové hnojenie nepomáhalo - už som nevedel čo s nimi. Vravel som si, že jediná možná záchrana bude dostať ich čo najskôr von do záhrady a tam sa to hádam samo nejak spraví. Cez zimu z 10 ks 2 ks zahynuli, 8 ks šlo na záhon. Ako na potvoru, po vysadení na záhon prišli ešte nejaké jarné mrazíky v 4 a 5/2019, takže to bola ďalšia rana... ale čuduj sa svete, nakoniec sa dali na záhone dokopy a prežili. Ale také 2 mesiace na záhone im trvalo, kým sa "prebrali" k rastu. Z tých 8 ks semenáčov je teraz po sezóne životaschopných tak 5 ks -  zväčša sú vysoké cca 40 cm, najlepšie rastúci kus má asi 60 cm, ďalšie 3 ks prirástli tak 10 cm - nič moc, tie sú asi na vyhodenie. Keď pán Mimmo písal, že pri dobrých podmienkach ich budem môcť v lete 2019 očkovať, tak to sa bohužiaľ nepodarilo. Kmieniky sú aj u tých najlepších zatiaľ dosť tenké, odhadujem priemer tak 5-6 mm, ale asi dobrá správa je, že výhonky už nie sú také "bylinné" ako boli v byte, ale sú na pohľad viac zdrevnatelé a ani listy už potom neboli také papierovo krehké, tie už rastliny dávno zhodili a novonasadené listy boli už pevnejšie a také viac kožovité, také aké majú byť. Takže nakoniec veľká časť tohtoročnej sezóny sa "minula" na nejaké zastabilizovanie semenáčov na záhrade. Očkovať očkom višne Morellenfeuer budem asi môcť v lete 2020, v novej sezóne už očakávam bujný rast semenáčov. Takže keď to tak čítam s tou mandľou - udržať mandľu pri živote cez celú zimu tiež nemusí byť úplne jednoduchá úloha. Igor 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 28.11.2019 13:47

A v čem je lepší, že je takto "znásilňujete" mimo jejich typickou vegetační dobu? Normálně se to dělá tak, že po odplození stromu se pecky / jádra dají do země, přes zimu se přirozeně stratifikují a příští rok vám vyrostou pěkné semenáčky. Proč to nechcete dělat tímto běžným způsobem?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 28.11.2019 14:36

protože je přes zimu většinou objeví hlodavci a buď je zničí nebo aspoň vyhrabou a zbytek dokoná počasí. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 28.11.2019 17:47

Důvodů může být více. Kromě hlodavců to jsou obsazené nebo nepřipravené záhony, nežádoucí mezery z nevyklíčených pecek a nároky na delší stratifikaci než poskytuje jedna naše zima (např. broskvoně). Přesto se výsadba nenaklíčených pecek provádí také. U broskví často ze stratifikovaných loňských pecek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika